xAI چت بات Grok را با ابررایانه جدید ارتقا داد


xAI یک ابر رایانه بسیار قدرتمند برای پشتیبانی از نسخه بعدی چت ربات Grok AI خواهد ساخت.

من گزارش میدم مجرد و به گفته رویترز، xAI ممکن است با Oracle همکاری کند تا این ابررایانه را توسعه دهد و آن را تا پایان سال 2025 برای بهره برداری آماده کند. به نظر می رسد که از تعداد زیادی از پردازنده های گرافیکی Nvidia H100 استفاده خواهد کرد که در خوشه ای چهار برابر بزرگتر از بزرگترین کلاسترهای امروزی جمع شده اند. .

ایلان ماسک در اوایل سال جاری گفت که Grok 2 به 20000 پردازنده گرافیکی Nvidia H100 برای آموزش نیاز دارد و مدل های آینده Grok به بیش از 100000 پردازنده گرافیکی H100 نیاز دارند. با ساخت این ابررایانه با الهام از کارخانه گیگافکتوری تسلا به نام گیگافکتوری کامپیوترها، xAI ممکن است بتواند این مدل های زبانی پیشرفته تر را توسعه دهد.

با تسلط ChatGPT OpenAI بر دنیای هوش مصنوعی، احتمالاً چیز زیادی در مورد Grok نشنیده اید یا امتحان نکرده اید. این ربات چت در x.com موجود است اما کاربران را ملزم به پرداخت هزینه اشتراک می کند. یکی از مزیت های اصلی Grok نسبت به مدل های دیگر دسترسی مستقیم به تمام پست های شبکه های اجتماعی X است که ماسک به طور مداوم از آن به عنوان جایگزینی برای خبرگزاری ها یاد می کند.

ماسک به شرکت متعهد بود تا اینکه با سام آلتمن، رئیس OpenAI بر سر رهبری شرکت اختلاف پیدا کرد. برخلاف OpenAI که جزئیات ChatGPT را خصوصی نگه می‌دارد، xAI اخیرا وزن‌ها و معماری Grok-1 را باز کرده است.

اگر xAI با این برنامه ها پیش برود، انویدیا سود زیادی خواهد برد زیرا تقاضا برای پردازنده گرافیکی H100 افزایش می یابد. این حرکت همچنین به نفع کل این حوزه خواهد بود، زیرا شرکت‌های دیگری مانند OpenAI و Google را مجبور می‌کند تا در مدل‌های خود نوآوری بیشتری انجام دهند. متأسفانه، تمام پردازش های هوش مصنوعی باید به نحوی تامین شود، بنابراین امیدواریم ماسک بتواند راهی برای استفاده از انرژی های تجدیدپذیر و به حداقل رساندن مصرف آب پیدا کند.

Related Posts