AMD با Navi 31 وارد بازار لپ‌تاپ‌ می‌شود – تک ناک


قبلاً گزارش شده بود که کارت گرافیک Radeon RX 7900 GRE از شرکت AMD از پردازنده گرافیکی Navi 31 این شرکت در یک بسته کوچکتر استفاده می‌کند.

به گزارش تکناک، همانطور که Golden Pig Upgrade، یک منبع اطلاعات سخت‌افزاری ادعا می‌کند، این بسته فشرده می‌تواند گرافیک برتر AMD را در لپتاپ‌ها جا دهد. به همین ترتیب، راه‌حل گرافیکی سریع برای دستگاه‌های همراه ممکن است بیشترین تعداد پردازشگرهای جریان را نسبت به Radeon RX 7900 GRE، یکی از بهترین کارت‌های گرافیک، ارائه دهد.

Radeon RX 7900 GRE از AMD دارای 5120 پردازنده جریان و رابط حافظه 256 بیتی است که توسط چهار دای کنترل کننده حافظه فعال (نسخه کامل Navi 31 شش دای کنترل کننده حافظه و رابط 384 بیتی استفاده می‌کند) فعال شده است. در عین حال، نسخه کوچک GPU Navi 31 با رابط حافظه 256 بیتی می‌تواند برای ساخت یک راه‌حل گرافیکی حرفه‌ای برای لپتاپ‌های بازی استفاده شود، زیرا این واحد مطمئناً عملکرد قدرتمندی را ارائه خواهد داد.

افشاکننده ادعا می‌کند که Radeon RX 7900M XT احتمالا ممکن است دارای تعداد بیشتری پردازنده جریان فعال باشد، اما اذعان می‌کند که تعداد دقیق را نمی‌دانند. علاوه بر این، افشاکننده ادعا می‌کند که به دلیل برخی دلایل، این واحد به تأخیر افتاده است.

خانواده GPU لپتاپی Radeon RX 7000M از AMD در حال حاضر شامل چهار مدل بر اساس پردازنده گرافیک Navi 33 است که کوچکترین GPU در خط تولید RDNA 3 است. منتظر بودن از AMD برای استفاده از سیلیکون Navi 32 خود با حداکثر 3840 پردازنده جریان برای GPU میان‌رده و بالارده در لپتاپ‌ها منطقی است زیرا این امکان را فراهم می‌کند که عملکرد قابل مشاهده‌ای نسبت به محصولات Radeon RX 6800M و 6850M XT از AMD با GPU Navi 22 و 2560 پردازنده جریان فعال را بهبود بخشد. قرار دادن یک پردازنده گرافیک برتر در لپتاپ‌ها چیزی است که AMD در سال‌های گذشته انجام نداده است. با این حال، به دلیل اینکه لپتاپ‌های بازی و رایانه‌های رومیزی کوچک در حال جذب محبوبیت هستند، این شرکت نمی‌تواند این بخش بازار را نادیده بگیرد. گفته شده است که شرکت ممکن است از Navi 31 کاهش یافته برای پردازنده‌های بازی پیشرفته استفاده کند.

در همین حال، یک سوال بزرگ این است که آیا پردازنده گرافیک چندتراشه‌ای Navi 31 از AMD برای کامپیوترهای قابل حمل مناسب است یا خیر. از یک جهت، استفاده از یک GPU Big Navi که با کاهش سرعت و ولتاژ و غیرفعال‌سازی برخی از 6144 پردازنده جریان آن، از نظر انرژی بسیار کارآمد خواهد بود. از طرف دیگر، یک طراحی چند تراشه ای، بنا به تعریف، در بیشتر موارد نسبت به یک طرح یکپارچه انرژی کمتری دارد.

در حال حاضر، ما هیچ اطلاعاتی درباره ترکیب تعداد پردازنده‌های جریان، محدوده فرکانس و محدوده توانی که AMD برای رسیدن به اهداف عملکرد نوت‌بوک خود در نظر دارد، نداریم. علاوه بر این، از آنجا که اطلاعات از یک منبع غیررسمی به دست آمده است، باید آن را با احتیاط در نظر بگیریم و به خاطر داشته باشیم که حتی اگر AMD برنامه‌هایی برای پرداختن به یک بخش خاص از بازار داشته باشد، برنامه‌ها گاهی اوقات تغییر می‌کنند.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید