5 دلیل برتری تبلت به گوشی تاشو – تک ناک


 با وجود تمام پیشرفت‌هایی که در بهترین گوشی‌های تاشو انجام شده است، اما آنها هنوز کاملاً قابلیت جایگزینی با تبلت را ندارند.

به گزارش تکناک، بعد از استفاده روزانه از Galaxy Z Fold 4 و iPad Pro برای بیش از یک سال، پنج دلیل وجود دارد که حتی با وجود یک نسخه تاشو، همچنان گزینه اول ما یک تبلت باشد.

  1. اندازه صفحه نمایش

بیایید ابتدا به مسئله‌ای آشکار بپردازیم: اندازه صفحه نمایش. در حالی که گوشی‌های قابل انعطاف صفحه نمایش بزرگتری نسبت به گوشی‌های هوشمند سنتی ارائه می‌دهند، اما صفحه نمایش آن‌ها به طور چشمگیری کوچکتر از اندازه بهترین تبلت‌های موجود است.

حمل روزانه Z Fold 4 باعث شده است که تبلت iPad mini کاملاً بی‌استفاده شود زیرا اندازه دو دستگاه تقریباً یکسان است. با این حال، iPad Pro 12.9 اینچی بیش از دو برابر اندازه اکثر گوشی‌های قابل انعطاف است، بنابراین واقعاً در اینجا رقابتی وجود ندارد.

همچنین، نسبت‌های تصویر نیز یک مسئله است. اگر شما دوست دارید گوشی‌های قابل انعطاف و تبلت‌ها را برای تماشای محتوا استفاده کنید، شاید از تجربه در گوشی‌های قابل انعطاف ناراضی باشید. این به این دلیل است که بیشتر گوشی‌های قابل انعطاف فرم فاکتورهای مربع با نسبت‌های تصویر منحصر به فرد دارند. از آنجایی که اکثر رسانه‌ها با نسبت تصویر افقی مانند 16:9 فیلمبرداری می‌شوند، در یک گوشی قابل انعطاف، حاشیه‌های سیاه بزرگی را در اطراف محتوای خود مشاهده خواهید کرد. در نهایت، محتوای قابل مشاهده در گوشی قابل انعطاف شما ممکن است تنها کمی بزرگتر از آنچه در iPhone 14 Pro Max یا Galaxy S23 Ultra مشاهده می‌کنید باشد. تبلت‌ها همچنین با این مشکل روبرو هستند، اما به طور عمومی بیشتر به صورت مستطیلی هستند و صفحه نمایش در اندازه‌های بزرگتری را برای جبران ارائه می‌دهند.

  1. عمر باتری

یک عامل محدود کننده دیگر در گوشی‌های قابل انعطاف عمر باتری است و این چالشی است که برای سخت‌افزار بسیار دشوار است. در گوشی‌های قابل انعطاف، اجزایی وجود دارد که در گوشی‌های سنتی نمی‌بینید، مانند مفصل یا نمایشگر فرعی. این موارد فضا را برای باتری محدود می‌کند، اگرچه شرکت‌ها سعی کرده‌اند به وسیله تقسیم باتری بین دو نیمه گوشی این مشکل را حل کنند. گوشی‌های قابل انعطاف مانند Z Fold 4 برای من به عنوان یک گوشی هوشمند، یک روز کامل استفاده را فراهم می‌کند، و همین تجربه برای مدل‌های جدید مانند Z Fold 5 و Pixel Fold نیز در XDA وجود دارد.

با این حال، این به معنای این نیست که گوشی‌های قابل انعطاف قابلیت عمر باتری بهتری از یک تبلت دارند. مانند کامپیوترها، تبلت‌ها به طور معمول زمان‌های طولانی روشن هستند که با تلفن‌ها متفاوت است. شما در طول روز از تلفن خود در نقاط مختلف استفاده خواهید کرد، اما تلفن شما به ندرت برای ساعت‌ها متوالی روشن است. در مقابل، تبلت‌ها ممکن است برای ساعت‌ها با سرعت کامل در حال اجرا باشند، مانند زمانی که دارید فیلم تماشا می‌کنید، بازی می‌کنید یا کارهای خود را انجام می‌دهید. این نوع استفاده می‌تواند باطری گوشی قابل انعطاف را تخریب کند و یکی از دلایلی است که هنوز به تبلت‌ها نیاز داریم.

  1. کار خلاقانه

قابل انعطاف با صفحه نمایش بزرگ، در حرکت قادر به انجام برخی از انواع کارهای تولیدی هستند، اما کامل نیستند. یکی از حوزه‌هایی که رهبران صنعت در آن مشکل دارند، کارهای خلاقانه مانند یادداشت برداری، نقاشی یا تولید محتوا است. در اینجا نیز اندازه صفحه نمایش مهم است، زیرا یک صفحه بزرگ می‌تواند در یادداشت برداری سریع یا بهبود پروژه مؤثر باشد. با این حال، بزرگترین مسئله‌ای که هنگام استفاده از یک گوشی قابل انعطاف برای کار خلاقانه مواجه خواهید شد، نوع صفحه نمایش و گزینه‌های قلم‌های دیجیتال است.

گوشی‌های قابل انعطاف از یک پوشش صفحه نمایش استفاده می‌کنند که از جنسی شبیه به پلاستیک تهیه شده است و امکان تاشدن دستگاه به دو نیم را فراهم می‌کند. این ماده شیشه سختی که شما عادت دارید، نیست و این موضوع تفاوت قابل توجهی در نوشتن یا نقاشی ایجاد می‌کند. اگرچه سامسونگ نسخه S Pen Fold را برای استفاده با صفحه نمایش داخلی Z Fold ارائه می‌دهد، اما تجربه خوبی ارائه نمی‌دهد. این موضوع تا حدی به دلیل جنس صفحه نمایش و همچنین چین‌خوردگی صفحه نمایش است که در واقع در هنگام نقاشی مزاحمت ایجاد می‌کند. اگر نیاز به نوشتن، نقاشی یا انجام هر نوع کار خلاقانه دیگر دارید، احتمالاً برای انجام آن هنوز به یک تبلت نیاز خواهید داشت.

  1. مرورگرهای کلاس دسکتاپ

یکی از بخش‌های مورد علاقه من در استفاده از iPad Pro، داشتن یک مرورگر کلاس دسکتاپ در یک دستگاه تلفن همراه است. در واقع، وقتی در یکی از حساب‌های رسانه‌های اجتماعی خود را در یک iPad با نسخه جدید iPadOS وارد می‌کنید، سیستم فکر می‌کند که شما از یک دستگاه macOS به سرویس دسترسی پیدا کرده‌اید. بارگذاری خودکار وبسایت‌ها و خدمات در نسخه کامل دسکتاپ آن‌ها برای حرفه‌ای‌ها تفاوت قابل توجهی ایجاد می‌کند.

متأسفانه، این یکی از زمینه‌هایی است که گوشی‌های قابل انعطاف دچار مشکل هستند. ما به طور متداول با مشکلاتی در کروم در گوشی‌های قابل انعطاف در بارگذاری صفحات وب مواجه می‌شویم. حتی پس از اجبار بارگذاری نسخه دسکتاپ، ما متوجه شده‌ایم که وبسایت‌ها روی Z Fold 4 من به طرز غیرعادی عمل می‌کنند. برای اینکه گوشی‌های قابل انعطاف، به قدرت‌های در حال پیشرفت تبدیل شوند، تجربه مرور وب باید به کل بهبود یابد.

  1. ماندگاری

بیشتر تبلت‌ها نگرانی‌هایی درباره مقاومت خود دارند که به طور عمده به فاکتورهای نازک بودن آن‌ها مربوط است. پس از سال‌ها استفاده از iPad Pro 12.9 اینچی خود به طور عادی در کیف‌ها و کوله‌پشتی، تبلت در قسمتی از قاب آلومینیومی نزدیک قسمت شارژ Apple Pencil خم شد. اما در مقایسه با مقاومت گوشی‌های قابل انعطاف، حتی رایج‌ترین تبلت‌های در بازار در مواجهه با شرایط سخت، بهتر عمل می‌کنند. گوشی‌های قابل انعطاف در طول سال‌ها بهتر شده‌اند و حتی برخی از نسخه‌های اصلی در مدل‌های خاصی گواهی مقاومت در برابر گرد و غبار یا آب ارائه می‌دهند.

اما اگر بدانیم که قرار است در شرایط سخت کار کنم، نمی‌خواهم از گوشی قابل انعطاف به عنوان دستگاه اصلی استفاده کنیم. فقط یک ذره گرد و غبار یا قطعه کثیف می‌تواند نمایشگر یا محور گوشی قابل انعطاف را خراب کند و این ممکن است این فرم فاکتور را به عنوان یک گزینه از بین ببرد. تبلت‌ها از نظر دوام کامل نیستند، اما به احتمال زیاد بیشتر از گوشی‌های قابل انعطاف تحمل زمان را دارند، به شرطی که در وضعیت کنونی خود باشند.

حرف آخر

گوشی‌های قابل انعطاف به دلایل زیادی دستگاه‌های جذابی هستند و به همین دلیل خیلی از ما هر روز از یکی از آنها استفاده می‌کنیم. اما برای برخی از وظایف، تبلت همچنان نسبت به یک تلفن هوشمند، حتی یکی که به یک صفحه نمایش بزرگتر تبدیل می‌شود، ترجیح داده می‌شود. احتمالاً در آینده فرم فاکتور می‌تواند تبلت را جایگزین کند، اما تکنولوژی صفحه نمایش، عمر باتری و نیازهای نرم‌افزاری دستگاه‌ها باید قبل از آن بهبود یابند تا این رویا به واقعیت تبدیل شود.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید