10 مکان که نیاز به استفاده از کرم ضد آفتاب دارید – تک ناک


ممکن است شما هم هنگامی که هوا ابری است، یا اگر در داخل هواپیما یا ماشین سفر می کنید، از زدن کرم ضد آفتاب خودداری کنید. اما نکته ای که باید بدانید این است که حتی در این مکان ها شما همچنان در معرض آسیب اشعه های نور خورشید هستید.

به گزارش تکناک، اشعه ماوراء بنفش خورشید (UV) مسئول آسیب پوست، پیری و در برخی موارد سرطان پوست است.

هر زمان که قرار است در معرض آفتاب قرار بگیرید، باید از کرم ضد آفتاب با SPF حداقل 30 با پوشش وسیع طیف استفاده کنید، به این معنی که این کرم ضد آفتاب باید در برابر اشعه های UVB و UVA از پوست شما محافظت کند. توصیه می شود کرم ضد آفتاب را هر دو ساعت یکبار تمدید کنید.

در ادامه مکان ها و نواحی غیرمنتظره ای از بدن که همیشه باید در آنجا از کرم ضد آفتاب استفاده کنید را به شما معرفی می کنیم.

هواپیما

اگر به طور منظم هواپیما سوار می شوید، به طور ویژه ای در برابر قرار گرفتن در معرض آسیب های ناشی از نور خورشید هستید.

تحقیقات حتی نشان داده است که خلبانان و خدمه پرواز موارد بیشتری از ابتلا به ملانوم نسبت به مشاغل دیگر دارند.

یکی از دلایل این امر این است که شما هرگز به اندازه زمانی که در هواپیما در حال عبور از درون ابرها هستید، به پرتوهای مضر خورشید نزدیک نمی شوید.

دکتر لورن کول، متخصص پوست در دانشگاه آلاباما در بیرمنگام گفت: زمانی که در هواپیما هستید ابرها کمتر می توانند از شما در برابر نور خورشید محافظت کنند، بنابراین اگر در کنار پنجره نشسته باشید، این قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش می تواند قابل توجه تر باشد.

اگرچه بسیاری از پنجره‌ها و شیشه‌های هواپیما برای جلوگیری از اشعه‌های UVB ساخته شده‌اند، اما همچنان می‌توانند به برخی از اشعه‌های UVA اجازه عبور دهند. یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که خلبانان و خدمه کابین عمدتاً در معرض اشعه UVA هستند. محققان گفتند که قرار گرفتن در معرض اشعه UVA می تواند با یک جلسه رفتن به سولاریوم برنزه کننده قابل مقایسه باشد.

قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش می تواند به مرور زمان افزایش یابد و منجر به پیری یا سرطان پوست شود. اگر کسی هستید که همیشه پرواز می‌کنید، بهتر است در مکان‌هایی که در معرض آفتاب هستند، مانند صورت، دست‌ها و بازوهایتان از ضد آفتاب استفاده کنید.

ماشین

مانند هواپیماها، خودروها نیز اشعه‌های ماوراء بنفش آسیب‌رسان پوست را از خود عبور می‌دهند. دکتر کول می گوید:بسیاری از مواقع ما شاهد آسیب بیشتر خورشید و تعداد بیشتری از سرطان های پوست در سمت چپ بدن افراد هستیم. این به دلیل قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش از پنجره های خود است.

خوشبختانه شیشه جلوی خودروها طوری ساخته شده اند که تقریباً تمام اشعه های UVB و UVA را مسدود می کنند. با این حال یک مطالعه در سال 2016 نشان داد که شیشه های جانبی و پشتی محافظت کمتری ارائه می دهند.

می‌توانید با استفاده از لایه‌های محافظ در برابر اشعه ماوراء بنفش بر روی شیشه‌های خود برای محافظت بیشتر و استفاده از کرم ضد آفتاب در مناطق در معرض دید هنگام رانندگی یا سوار شدن در ماشین، از خود محافظت کنید.

روزهای ابری و زمستان

شما همچنان باید در روزهای ابری از کرم ضد آفتاب استفاده کنید، حتی اگر واقعاً نمی توانید خورشید را ببینید. این به این دلیل است که ابرها برخی، اما نه همه اشعه‌های فرابنفش را مسدود می‌کنند.

اگرچه ممکن است در زمستان کمتر خورشید را ببینید، اما همچنان باید از ضد آفتاب استفاده کنید، به خصوص در شرایط برفی که می‌تواند باعث انعکاس بیشتر اشعه ماوراء بنفش بر روی پوست شما شود.

قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش به مرور زمان افزایش می یابد و در نهایت به پیری و احتمالاً سرطان پوست کمک می کند.

در اطراف آب، برف، و سایر سطوح بازتابنده

حتی اگر در سایه یا زیر کلاه هستید، سطوح بازتابنده نزدیک همچنان می توانند باعث قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش شوند.

هر چیزی که در محیط رنگ روشن داشته باشد، به طور موثر می تواند نور خورشید را به شما منعکس کند. زمانی که مثلا در زیر چتر هستید، ممکن است فکر نکنید که به چیزی نیاز دارید، اما واقعیت این است که هنوز هم می‌توانید با تابش نور چیزهای دیگر، مقدار زیادی از نور خورشید را دریافت کنید.

زیر نور UV

تحقیقات نشان می دهد که نورهای UV مصنوعی چقدر می توانند برای پوست شما مضر باشند.

  • خشک کن ناخن UV در سالن ها: یک مطالعه در سال 2023 نشان داد آسیب DNA در سلول های انسانی در معرض اشعه UVA مورد استفاده در خشک کن ناخن قرار می گیرد. جهش‌های سلولی که محققان در این مطالعه مشاهده کردند مشابه جهش‌هایی بود که در موارد سرطان پوست مشاهده شد. اگرچه این مطالعه بر روی انسان انجام نشده است، اما نشان می دهد که خشک کن های UV احتمالا برای پوست انسان خطرناک هستند.

می توانید قبل از مانیکور از ضد آفتاب استفاده کنید یا دستکش های مخصوص مانیکور در جایی که فقط ناخن در معرض دید است را خریداری کنید. حتی در این صورت، شما همچنان می توانید به سرطان پوست زیر ناخن مبتلا شوید. بنابراین حتی استفاده از این دستکش ها یا ضد آفتاب 100٪ ایمنی ندارد.

  • چراغ‌های رشد گیاهان: عملیات کاشت گیاهان در فضای داخلی نیز یک منطقه پرخطر برای قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش است. در واقع یک مطالعه جدید نشان داد که کارگران در عملیات کاشت حشیش در محیط داخلی در طول شیفت کاری خود در معرض مقادیر مضر اشعه ماوراء بنفش قرار گرفتند.

اگر در محیطی کار می‌کنید که در آن زیر لامپ‌هایی هستید که برای رشد گیاهان هستند، بهتر است از ضد آفتاب استفاده کنید.

روی پوست سر و خط رویش مو

استفاده از کرم ضد آفتاب در نواحی در پوست سر و همچنین در اطراف خط مو یعنی جایی که موها نازک تر هستند، بسیار مهم است. این مناطق یکی از رایج ترین مناطقی هستند که افراد فراموش می کنند ضد آفتاب بزنند.

همچنین می توانید برای پوشش بیشتر این مناطق از کلاه استفاده کنید. البته اگر کلاه سوراخ دارد، بهتر است زیر آن را نیز ضد آفتاب بزنید.

زیر لباس

وقتی صحبت از محافظت در برابر آفتاب به میان می آید، همه لباس ها یکسان نیستند. اما یک قانون کلی در این مورد وجود دارد: اگر بتوانید نور را از طریق پارچه ببینید، اشعه های مضر UV می توانند به پوست شما برسند.

اگر قرار است چیزی بپوشید که واقعا سبک است یا بافت بسیار سبکی دارد، پس استفاده از ضد آفتاب بسیار مهم است.

علاوه بر این، باید از کرم ضد آفتاب در اطراف لبه های لباس خود استفاده کنید، زیرا آنها می توانند به اطراف حرکت کنند و پوست محافظت نشده را در معرض دید قرار دهند. به همین دلیل استفاده از کرم ضد آفتاب را قبل از پوشیدن لباس نازک یا لباس شنا بسیار مهم است.

برای محافظت بیشتر از پوست خود می توانید لباس هایی با محافظ UPF تهیه کنید.

پاها و گوش ها

اگرچه ممکن است به نظر برسد که پاهای شما به سختی نور روز را می بینند، اما استفاده از کرم ضد آفتاب در پاها زمانی که صندل می پوشید یا زمانی را که با پای برهنه می گذرانید، بسیار مهم است.

افراد رنگین پوست باید در مورد استفاده از کرم ضد آفتاب در این نواحی هوشیار باشند، سرطان پوست در پوست های تیره تر به خصوص در پاها و دست ها، راحت تر رخ می دهد.

قسمت بالای گوش ها زمانی که افراد از ضد آفتاب استفاده می کنند، معمولا فراموش می شود.

هنگامی که ضد آفتاب را روی صورت و گردن خود می‌زنید، حتماً آن را روی گوش‌ها پخش کنید و به بالای گوش‌ها و لاله گوش توجه ویژه‌ای داشته باشید.

زیر بغل

احتمالاً نیازی نیست هر روز از کرم ضد آفتاب روی زیر بغل خود استفاده کنید. اما در موارد خاصی این کار می‌تواند مهم باشد، مثلاً اگر نشسته‌اید یا دراز کشیده‌اید و دست‌هایتان را پشت سرتان بگذارید، یا اگر در اطراف سطوح بازتابنده زیادی هستید.

«اگر زیر نور خورشید دراز نمی‌کشید، احتمالاً مشکل بزرگی نیست، اما اگر به پشت دراز کشیده‌اید و دست‌هایتان را بالای سرتان بگذارید، ممکن است نیاز به استفاده از ضد آفتاب در زیر بغل خود داشته باشید. همچنین به یاد داشته باشید نور خورشید از سطوح رنگ روشن منعکس می‌شود و می‌تواند به زیر بغل شما برسد.

پلک ها

پلک‌های شما، و همچنین سایر پوست‌های ظریف اطراف چشم‌ها، قسمت دیگری است که ممکن است فراموش کنید که ضد آفتاب بزنید. یک ضد آفتاب معدنی غیر تحریک کننده برای پلک ها و نواحی زیر چشم برای این کار مناسب است.

همچنین خیلی مهم است که یک جفت عینک آفتابی برای محافظت از چشم ها در دسترس داشته باشید.

 

 

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید