یک دلیل جدید شگفت انگیز برای پلک زدن کشف کنید – یک ضربه دورتر


پلک زدن چشمان ما را مرطوب نگه می دارد، اما حتی اگر این تنها دلیل باشد، در واقع بیش از آنچه باید پلک می زنیم.

من گزارش میدم تکناکاخیراً دانشمندان دانشگاه روچستر دریافته‌اند که این عمل غیرارادی نقشی بزرگ‌تر از آنچه فکر می‌کردیم در کمک به پردازش اطلاعات بصری بازی می‌کند.

تا مدت ها تصور می شد که دلیل اصلی پلک زدن پاک کردن چشمانمان از گرد و غبار و زباله ها برای جلوگیری از عفونت و آسیب است. بدیهی است که این پلک زدن بسیار مهم است، اما واکنش ذاتی ما کمی بیش از حد به نظر می رسد. به طور متوسط، افراد 20 بار در دقیقه یا تقریبا 20000 بار در روز پلک می‌زنند. اگرچه هر پلک زدن تنها 0.1 تا 0.4 ثانیه طول می کشد، اما حدود 8 درصد از ساعات بیداری ما به دلیل پلک زدن با چشمان بسته سپری می شود. مغز برای مقابله با این وقفه‌های مداوم در پردازش بصری باید سخت‌تر کار کند، بنابراین به نظر می‌رسد که پلک زدن فواید بیشتری نسبت به آنچه تصور می‌کنیم دارد.

بنابراین برای یک مطالعه جدید، محققان دانشگاه روچستر به مزایای چشمک زدن پرداختند. محققان حرکات چشم ناظران انسانی را در حین مشاهده محرک های مختلف مانند مدل ها در سطوح مختلف جزئیات دنبال کردند. محققان این حرکات را با مدل های کامپیوتری و تجزیه و تحلیل طیفی ترکیب کردند تا بفهمند چگونه پلک زدن بر بینایی تأثیر می گذارد و مغز چگونه آن را پردازش می کند.

دانشمندان به این نتیجه رسیدند که حرکت سریع پلک ها در حین پلک زدن، الگوهای نوری را تغییر می دهد که شبکیه را تحریک می کند و نوع متفاوتی از سیگنال بصری را به مغز ارسال می کند تا زمانی که چشمان ما باز است و روی چیزی متمرکز است. در عمل، پلک زدن به افراد کمک می کند تصویر بزرگ از یک صحنه و به الگوهای در مقیاس بزرگ و به آرامی در حال تغییر توجه کنید.

بن یانگ، نویسنده اول این مطالعه گفت: ما نشان می دهیم که ناظران انسانی از پلک زدن گذرا سود می برند. بنابراین، بر خلاف تصور رایج، پلک زدن به جای اینکه پردازش بینایی را مختل کند، بهبود می بخشد و تا حد زیادی کاهش قرار گرفتن در معرض محرک را جبران می کند.

در حال حاضر تصور می شود که حرکات چشم باعث بهبود پردازش بینایی می شود، اما به لطف یک مطالعه جدید، به نظر می رسد که پلک زدن نیز تأثیر مثبتی دارد.

Related Posts