گوگل مدل جدید هوش مصنوعی Gemma را رونمایی کرد


گوگل به‌تازگی مدل زبان متن‌باز جدیدی به نام Gemma را رونمایی کرده است. هدف این شرکت از توسعه این مدل کمک به توسعه‌دهندگان برای ساخت هوش مصنوعی مسئولانه است.

به‌گزارش تک‌ناک، چند ماه از معرفی مدل Gemini گوگل می‌گذرد و حتی به‌تازگی به‌روزرسانی جدیدی برای آن منتشر شده است. اکنون غول موتور جست‌وجو مسئولیت راه‌اندازی مدل زبانی جدیدی به نام Gemma را برعهده گرفته است.

این مدل زبان با هدف کمک به توسعه‌دهندگان برای ساخت هوش مصنوعی مسئولانه، در دو نسخه ۲B و ۷B در سطح جهانی در‌دسترس قرار گرفته است. هر دو نسخه از پیش‌ آموزش دیده‌اند و با دستورالعمل تنظیم شده‌اند. گوگل ادعا می‌کند که عملکرد آن در معیارهای MMLU بهتر از Mistral 7B و Llama 13B است.

Gemma ابزاری کاربردی برای توسعه‌دهندگانی است که به‌دنبال ساخت برنامه‌های کاربردی مبتنی‌بر هوش مصنوعی به‌صورت مسئولانه هستند. استفاده از آن رایگان است و می‌تواند بدون نیاز به سخت‌افزار تخصصی روی اکثر دستگاه‌ها اجرا شود. یکی از ویژگی‌های مهم جما در‌مقایسه‌با برخی دیگر از مدل‌ها این است که می‌تواند بدون هیچ مشکلی روی رایانه‌ها و لپ‌تاپ‌ها اجرا شود.

گوگل حتی درباره برتری آن در برخی معیارهای مهم صحبت می‌کند که در آن‌ها می‌تواند عملکرد بهتری از مدل‌های جایگزین ارائه دهد. همان‌طور‌که انتظار می‌رفت، این مدل براساس اصول هوش مصنوعی گوگل ساخته شده است و این شرکت برای اطمینان از اینکه پاسخ‌هایی خارج از اصول تعیین‌شده گوگل ارائه نمی‌دهد، آزمایش‌های زیادی روی آن انجام داده است.

نتایج بنچمارک Gemma

علاوه‌بر انتشار Gemma، گوگل مجموعه ابزار هوش مصنوعی تولیدکننده مسئولانه (Responsible Generative AI Toolkit) را منتشر کرده است که به توسعه‌دهندگان و پژوهشگران در ساخت اپلیکیشن‌های هوش مصنوعی ایمن کمک می‌کند. در‌‌ادامه، این مجموعه ابزار جدید را بررسی می‌کنیم.

طبقه‌بندی ایمنی: روش‌شناسی جدیدی برای ساخت طبقه‌بندی‌کننده‌های ایمنی قوی با نمونه‌های کم.

عیب‌یابی: ابزار عیب‌یابی مدل به شما کمک می‌کند تا رفتار Gemma را بررسی و مشکلات احتمالی را برطرف کنید.

راهنمایی: به بهترین شیوه‌های ساخت مدل بر‌اساس تجربه گوگل در توسعه و استقرار مدل‌های زبان بزرگ می‌توانید دسترسی داشته باشید.

با پیشرفت بیشتر، Gemma از ابزارها و سیستم‌های زیر پشتیبانی می‌کند تا بتوانید به‌راحتی به درک دستورهای ورودی به آن دست یابید:

ابزارهای چهارچوب چندگانه: پیاده‌سازی‌های مرجع برای استنتاج و تنظیم دقیق در چهارچوب‌های مختلف Keras 3.0 ،‌PyTorch اصلی، JAX و Hugging Face Transformers وجود دارد.

سازگاری با دستگاه‌های مختلف: مدل‌های Gemma روی انواع مختلف دستگاه‌ها ازجمله لپ‌تاپ، دسکتاپ، اینترنت اشیاء، موبایل و ابر اجرا می‌شوند.

مشارکت با انویدیا: به‌لطف همکاری بین گوگل و انویدیا، Gemma برای پردازنده‌های گرافیکی Nvidia بهینه‌سازی شده است.

بهینه‌سازی برای گوگل کلاد: Vertex AI مجموعه ابزار وسیعی از MLOps را با طیف وسیعی از گزینه‌های تنظیم و استقرار با یک کلیک با استفاده از بهینه‌سازی‌های استنتاج داخلی ارائه می‌دهد. سفارشی‌سازی پیشرفته با ابزارهای Vertex AI کاملاً مدیریت‌شده یا با GKE خودگردان، از‌جمله استقرار در زیرساخت مقرون‌به‌صرفه در سراسر GPU و TPU و CPU از هر دو پلتفرم در‌دسترس است.

خبر خوش این است که استفاده از Gemma در Kaggle، سطحی رایگان برای نوت‌بوک‌های Colab و 300 دلار اعتبار به‌عنوان اولین کاربر Google Cloud رایگان است. این شرکت حتی با اجازه‌دادن به محققان برای درخواست حداکثر 500 هزار دلار اعتبار رایگان Google Cloud از آنان حمایت می‌کند.

بهترین اتفاق این است که امتحان‌کردن Gemma رایگان است؛ زیرا می‌توانید آن را روی اکثر ماشین‌های مدرن با vRAM کافی و پردازنده گرافیکی Nvidia اجرا کنید. گوگل بارها‌و‌بارها به‌دلیل جدی‌نگرفتن محصولات و خدماتش با انتقاد مواجه شده است. بااین‌حال با به‌روزرسانی اخیر Gemini و انتشار Gemma، مشخص شده است که این شرکت می‌خواهد با هرکسی که به‌دنبال برتری در‌زمینه هوش مصنوعی است، به‌درستی رفتار کند.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید