چگونه به جای کارت بانکی از تلفن همراه استفاده کنم؟


بانک مرکزی طرح کهربا را با 6 بانک راه اندازی کرد که بر اساس آن تراکنش های بانکی با اپلیکیشن های تلفن همراه هوشمند بدون نیاز به کارت بانکی امکان پذیر است.

به گزارش تکناک به نقل از ایسنا، مشتریان شبکه بانکی می توانند اپلیکیشن هوشمند اعلام شده از سوی بانک مربوطه را بر روی تلفن همراه هوشمند خود نصب کرده و سپس کارت بانکی خود را در این اپلیکیشن ثبت کنند. به این ترتیب می توانند با سهولت استفاده و امنیت بیشتر، پرداخت های خود را با تلفن همراه خود و آوردن آن به دستگاه های کارت خوان بدون استفاده از رمز عبور انجام دهند که با دسترسی به اطلاعات کارت های بانکی افراد، تعداد کلاهبرداری ها به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. . می دهد.

بانک مرکزی در راستای متنوع سازی ابزارهای پرداخت و به روز رسانی ظرفیت شبکه پرداخت کشور، طرح آمبر را در دستور کار قرار داد. بر این اساس، مشتریان شبکه بانکی این امکان را دارند که کارت های فیزیکی بانکی خود را در اپلیکیشن های مبتنی بر تلفن همراه هوشمند تعریف کنند و می توانند با استفاده از نسخه الکترونیک امن کارت های بانکی، تراکنش های خود را انجام دهند و به جای کارت های فیزیکی بانکی در دستگاه های پایانه ای از آن استفاده کنند. از مغازه مجهز استفاده کنید.

چندی پیش معاون فناوری های نوین بانک مرکزی از اجرای قابلیت های NFC یا ارتباط نزدیک با استفاده از تلفن همراه خبر داد و یکی از مهمترین اقدامات بانک مرکزی در سال جاری را تکمیل NFC- دانست. پروژه پرداخت های مبتنی بر آن در سال 2019 به نام پروژه کهربا ارائه شد و برای رساندن آن به مردم با همکاری بانک ها انجام شد.

بدین ترتیب مشتریان شبکه بانکی می توانند با سهولت استفاده و امنیت بیشتر، پرداخت های خود را از طریق تلفن همراه انجام داده و بدون استفاده از رمز عبور، آن را به دستگاه های کارتخوان نزدیک کنند.

بنابراین با اجرای طرح آمبر و حذف فیزیکی کارت های بانکی، میزان کلاهبرداری با دسترسی به اطلاعات کارت بانکی افراد به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

NFC چیست؟

Near Field Communication (NFC) یک ارتباط کوتاه برد است که به تلفن، تبلت، لپ تاپ و غیره اجازه می دهد. به راحتی داده ها را با سایر دستگاه های دارای NFC به اشتراک بگذارید.

در این مورد، ارتباط بین کارت یا دستگاه مجهز به NFC (به عنوان مثال تلفن همراه) با خواننده NFC صورت می گیرد. خوان‌های NFC معمولاً برای تبادل داده‌های رادیویی از طریق اتصال میدان نزدیک با کارت یا تلفن طراحی شده‌اند.

هدف و فایده طرح آمبر

هدف اصلی پروژه آمبر ارتقای استانداردهای امنیتی شبکه بانکی کشور و کارت های بانکی در دست مردم است که به دلیل عدم حضور فیزیکی کارت در هنگام تراکنش های حضوری، این خطرات را به دنبال دارد. همانطور که کپی و اسکن کارت بانکی حذف شده و با چندین مرحله دریافت اثر انگشت فرستنده در اپلیکیشن هوشمند امنیت تراکنش ها را تا حد زیادی بهبود می بخشد.

علاوه بر این، از آنجایی که اپلیکیشن هوشمند دارای آخرین استانداردهای امنیتی است، امکان استفاده و ثبت چندین کارت به صورت الکترونیکی وجود دارد و در عین حال، با توجه به افزایش امنیت تراکنش، امکان انتخاب تراکنش های مشابه برای مشتریان فراهم شده است. مقدار کمتر، بدون عملیات کارت و فقط از طریق اثر انگشت با استفاده از یک برنامه هوشمند قابل انجام است.

کار 6 بانک در پروژه آمبر

با طرح آمبر بانک مرکزی، امکان انجام تراکنش‌های خرید از طریق نسخه الکترونیک امن کارت‌های بانکی و استفاده از آن به جای کارت‌های فیزیکی بانکی در پایانه‌های فروشگاهی مجهز به آخرین فناوری‌ها و استانداردها وجود دارد. در حال حاضر شش بانک کشاورزی، بازرگانی، ملی، ملی، آتی و صادراتی تحت پوشش هستند و تعداد بانک های مشمول این طرح رو به افزایش است.

بدون شک با اجرای این طرح و حذف فیزیکی کارت های بانکی، از میزان کلاهبرداری با دسترسی به اطلاعات کارت های بانکی مردم به میزان قابل توجهی کاسته خواهد شد.

نحوه انجام تراکنش بانکی از طریق گوشی هوشمند

مشتریان بانک و دارندگان کارت بانکی اپلیکیشن هوشمند اعلام شده توسط بانک مربوطه را بر روی گوشی هوشمند خود نصب و راه اندازی می کنند و سپس کارت بانکی خود را در این اپلیکیشن ثبت می کنند.

ثبت کارت فقط در مرحله اول انجام می شود و برای هر عملیات و تراکنش بانکی نیازی به ثبت مجدد کارت بانکی نیست.

در مرحله تراکنش خرید، همانند تراکنش خرید با کارت های بانکی، مبلغ مربوطه بر روی دستگاه تراکنش پایانه فروشگاه و پس از تایید مبلغ توسط خریدار یا پذیرنده، تلفن همراه هوشمندی که برنامه بر روی آن انجام می شود، وارد می شود. و کارت به صورت بدون تماس در دستگاه ثبت می شود و بلافاصله عملیات تایید را شروع می کند.

سپس رسید الکترونیکی خرید در فروشگاه هم در دستگاه نقطه فروش و هم در تلفن هوشمند در اختیار مشتری قرار می گیرد.

Related Posts