چهاردهمین نسل از پردازنده های سری Core اینتل که با نام “Arrow Lake” شناخته می شوند، در راه است.طبق گزارش یک رسانه چینی به نام شهروند مشتاق، نسل چهاردهم پردازنده های سری Core اینتل قرار است در اواسط اکتبر عرضه شوند. این منبع سابقه خوبی در افشای برنامه های سازندگان پردازنده قبل از انتشار عمومی دارد و این بار مدعی شده اند که معرفی پردازنده های نسل جدید اینتل بین 17 تا 23 اکتبر (25 مهر تا 1 آبان) برگزار می شود. این گزارش بر اساس نقشه راه جدید اینتل است که هنوز منتشر نشده است.

ظاهراً برنامه‌ی عرضه‌ی پردازنده‌های Core نسل چهاردهم نیز از همان الگوی آشنای تقسیم‌بندی مدل‌های Core-K و non-K پیروی می‌کند. مدل‌های غیر K در هفته اول سال 2024 وارد بازار می‌شوند، بنابراین احتمالاً می‌توانیم منتظر رونمایی دیگری در CES در سال آینده باشیم.

نسل چهاردهم سری CORE اینتل با به روز رسانی های هیجان انگیز عرضه می شود

نسل جدید پردازنده های اینتل با تمام مادربردهای سوکت LGA1700 که در حال حاضر در بازار موجود هستند سازگار است و تنها به آپدیت بایوس نیاز است. تنها استثنا در این مورد Core i7-14700K خواهد بود که از پیکربندی جدید 8 هسته عملکرد و 12 هسته کم مصرف استفاده می کند و ممکن است به یک سیستم عامل کاملاً جدید نیاز داشته باشد.

Enthusiastic Citizen همچنین به پلتفرم دسکتاپ نسل بعدی اینتل به نام “Arrow Lake” اشاره می کند. این یک تازه سازی واقعی برای سری دسکتاپ اینتل است و دارای یک طراحی کاملا جدید و یک سوکت متفاوت، احتمالا LGA-1851 است. در گزارش این رسانه چینی از تراشه های مادربرد Z890، B860 و H810 اینتل به عنوان گزینه های احتمالی یاد شده است، اما اشاره ای به چیپست H870 نشده است.

اینتل نام و پلتفرم سری پردازنده های Core خود را با محصولات AMD تطبیق داد: Core 3/5/7/9 در مقابل Ryzen 3/5/7/9 و Z890/B860/H810 در مقابل X670/B650/B620.

جالب اینجاست که همین رسانه سال گذشته گزارش داده بود که سیزدهمین نسل از پردازنده های اینتل با نام «Raptor Lake» در اواسط مهرماه عرضه می شود. این پیش بینی در آن زمان محقق شد و به همین دلیل است که ما نسبت به رونمایی از پردازنده های نسل چهاردهم اینتل در اواسط اکتبر بسیار خوش بین هستیم. به طور کلی، به نظر می رسد اینتل همان چرخه به روز رسانی سالانه را برای پردازنده های سری Core خود دنبال می کند.

راه اندازی نسل چهاردهم Core ویژگی های جدید و هیجان انگیزی را برای پردازنده های دسکتاپ اینتل به ارمغان می آورد. از جمله این پیشرفت ها می توان به بهبود عملکرد، کارایی و سوکت های مختلف اشاره کرد. با Arrow Lake، اینتل یک تازه سازی واقعی را به سری دسکتاپ خود با طراحی کاملاً جدید ارائه خواهد کرد. مشتاقان و مصرف کنندگان به طور یکسان مشتاق هستند ببینند اینتل در مجموعه محصولات جدید خود چه چیزی برای آنها در نظر گرفته است.


Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید