پردازنده های سری Ryzen Pro 8000 با NPU داخلی معرفی شدند


این شرکت پس از عرضه اولین پردازنده های مجهز به NPU (پردازنده عصبی) شرکت AMD با نام سری Ryzen 8000G در ژانویه سال جاری (دسامبر 1402) سبد محصولات خود را با مدل های Ryzen Pro 8000 گسترش داده است همچنین از سخت افزار برای تسریع هوش مصنوعی استفاده کنید.

سری جدید پردازنده های AMD از دو مدل اصلی تشکیل شده است، AMD Ryzen Pro 8000 برای دسکتاپ و AMD Ryzen Pro 8040 برای نوت بوک. علاوه بر این، نسخه های Pro از سری 8000G که اوایل امسال معرفی شدند نیز در دسترس خواهند بود.

تراشه های حرفه ای دارای ویژگی های اضافی هستند که برای کاربران حرفه ای مفید و حتی ضروری است. این ویژگی ها شامل موارد زیر است:

  • فناوری مایکروسافت پلوتون برای رمزگذاری بیشتر و محافظت از حافظه
  • پشتیبانی بهتر ECC برای تصحیح خطاهای کد
  • مجازی سازی رمزگذاری شده ایمن (SEV) برای جداسازی ایمن از محیط های مجازی
  • قابلیت کنترل از راه دور برای کنترل و نظارت بر سیستم از راه دور
  • و موارد دیگر مانند ویژگی های امنیتی پیشرفته و ثبات بیشتر

سری جدید Ryzen Pro 8000 تا 39 ترافلاپس قدرت پردازش هوش مصنوعی را در دسکتاپ و تا 16 ترافلاپس در نوت بوک ارائه می دهد. این عدد نسبت به 34 و 11 ترافلاپس در پردازنده های نسل چهاردهم اینتل پیشرفت قابل توجهی دارد. با وجود این قدرت پردازشی بالا، پردازنده های جدید AMD مصرف انرژی پایینی دارند و توان حرارتی (TDP) آنها بین 45 تا 65 وات است.

پردازنده‌های Ryzen Pro 8000 بر اساس فرآیند 4 نانومتری TSMC ساخته شده‌اند که عملکرد بالاتری نسبت به پردازش 5 نانومتری قبلی در سری Ryzen 7000 ارائه می‌دهد مدل‌های ارزان‌قیمت قابلیت‌های هوش مصنوعی Ryzen را ندارند.

هسته های پردازش هوش مصنوعی (NPU) قادر به سرعت بخشیدن به کارهای مختلف از جمله خلاصه کردن ایمیل ها و نوشتن پاسخ های خودکار، راه اندازی دستیارهای صوتی و بهبود کیفیت تصاویر و ویدئوها هستند. البته این کارها می تواند توسط واحد پردازش گرافیکی (GPU) نیز انجام شود، اما NPU ها برای انجام همان کار از انرژی کمتری استفاده می کنند.

لنوو و اچ پی لپ تاپ هایی با پردازنده های سری Ryzen Pro 8040 و 8000 به همراه ایستگاه های کاری موبایل و دسکتاپ معرفی خواهند کرد. مایکروسافت همچنین از NPU برای ویژگی Copilot خود استفاده خواهد کرد که به توسعه دهندگان نرم افزار در نوشتن کد کمک می کند.

سری جدید Ryzen Pro 8000 با ارائه قدرت پردازش هوش مصنوعی بالا، مصرف انرژی کم و ویژگی های امنیتی پیشرفته، یک انتخاب ایده آل برای کاربران حرفه ای و مشاغل است. NPU ها می توانند طیف گسترده ای از وظایف مرتبط با هوش مصنوعی را با سرعت و دقت بالا انجام دهند که می تواند به افزایش بهره وری و نوآوری در صنایع مختلف کمک کند.

Related Posts