معرفی ویژگی جدید حفاظت از شنوایی در اندروید 14 – تک ناک


در نسخه آینده اندروید 14، روش جدیدتری برای مراقبت از شنوایی شما وجود خواهد داشت. این ویژگی قابلیتی دارد که اگر صدای هدفون شما خیلی بلند باشد به شما هشدار می دهد.

به گزارش تکناک، هنگامی که با هدفون های سیمی یا هدفون های مورد علاقه خود به موسیقی گوش می دهید، ممکن است بخواهید صدا را بسیار بلند کنید تا بتوانید از موسیقی لذت ببرید.

اگر برای مدت طولانی به موسیقی بسیار بلند گوش دهید، می‌توانید به شنوایی تان آسیب بزنید. به همین دلیل، کارشناسان پیشنهاد می‌دهند که شما برای مدت زمان طولانی به صداهای بسیار بلند گوش ندهید.

در دستگاه‌های اندروید، یک ویژگی ایمنی وجود دارد که به شما اعلام می‌کند که در حال افزایش صدای موسیقی هستید. با این حال، گاهی اوقات افراد ممکن است این هشدار را نادیده بگیرند. حال قرار است یک ویژگی محافظتی جدید را در اندروید 14 شاهد باشیم.

برای کسانی که نمی‌دانند، تلفن‌های اندرویدی در اتحادیه اروپا وقتی هدفون را وصل می‌کنید و سعی می‌کنید صدا را بلندتر از 85 Db کنید، پیامی را نشان می‌دهند. می‌توانید پیام را رد کنید و صدا را کمی بلندتر کنید، اما پس از 20 ساعت گوش دادن به موسیقی، پیام باز می‌گردد. این به شما یادآوری می کند که صدای بلند می تواند به شنوایی شما آسیب برساند.

هشدار صدای بلند اندروید 14 مطابق با مقررات اتحادیه اروپا است

.CENELEC، سازمان اروپایی مسئول تعیین قوانین ایمنی برای دستگاه‌های الکترونیکی، استاندارد ایمنی (IEC 62368-1) را برای دستگاه‌های صوتی و تصویری عرضه شده در اتحادیه اروپا انتخاب کرده است. هشدار صدای ایمن در تلفن‌های اندروید با این استاندارد هماهنگی دارد. استاندارد در طول سال‌ها چندین بار تغییر کرده است و آخرین تغییر در ابتدای امسال انجام شد. بنابراین، گوگل می خواهد از انطباق با آخرین توصیه ها اطمینان حاصل کند. گوگل یک ویژگی ایمنی جدید را در اندروید 14 قرار می دهد. این ویژگی به شما اطلاع می دهد که آیا برای مدت طولانی به موسیقی با صدای بلند گوش می دهید یا خیر.

در جریان رویداد Google I/O 2023، گوگل ویژگی “هشدار صدای بلند هدفون” را معرفی کرد. این ویژگی در جلسه‌ای درباره آخرین امکانات دسترسی به اندروید مورد بحث قرار گرفت.

به گفته گوگل، هنگامی که این ویژگی را در اندروید 14 روشن می کنید، گوشی شما به شما اطلاع می دهد که آیا مدت زیادی است که از طریق هدفون خود به موسیقی با صدای بلند گوش می دهید یا خیر. در آن زمان، گوگل جزئیات زیادی ارائه نداد، اما از زمانی که ماه‌ها قبل از این ویژگی شنیدیم، نگاهی به آن داشته‌ایم. اکنون با آخرین نسخه کد منبع گوگل، بهتر می‌توانیم درکی دقیق‌تر از نحوه کار این ویژگی داشته باشم.

هشدار صدای بلند هدفون اندروید 14، چگونه کار می کند؟

آخرین اطلاعات از انتشار کد منبع SDK ۳۴ به دست آمده است. ما ساختار داخلی ویژگی هشدار صدای بلند هدفون گوگل را کشف کردیم. به جای استفاده از یک سطح صدای ثابت، این ویژگی از چیزی به نام “computed sound doses” (CSDs) استفاده می‌کند. اندروید به فرکانس‌های مختلف صدا نگاه می‌کند تا بفهمد صدا چقدر بلند و احتمالاً آسیب‌زا است. این تحلیل همچنین در نظر می‌گیرد که حجم چقدر تغییر کرده است و این مورد به مدت زمان بررسی می‌شود تا ببیند چقدر در معرض صدای بلند در طول یک دوره ۷ روزه قرار گرفته‌اید.

در اندروید 14، هنگامی که “computed sound doses” (CSDs) به سطوح خاصی می‌رسند،  هشدارهای مختلفی فعال می‌شوند. هشدارهایی برای لحظه‌ای از انتقال صدای بلند، و همچنین زمانی که CSD برابر با ۱ برابر (1X) یا ۵ برابر (5X) حد ایمن هفتگی برای استفاده از هدفون می‌شود، وجود دارد. راه‌های دقیقی که هشدارها در اندروید نمایش داده می‌شوند، در سندی به نام “اقدامات ایمنی در برابر منابع انرژی صوتی” در استاندارد IEC 62368 توضیح داده شده است. این سند معمولاً هزینه‌های زیادی برای دریافت دارد، اما من توانستم یک منبعی را پیدا کنم تا به آن دسترسی داشته باشم.

برای ارزیابی اثربخشی هشدارها در اندروید ۱۴،  یک آزمایش عملی انجام دادیم. یک ویدیو یوتیوب با صدای بسیار بلند پخش کردیم .این به ما کمک کرد تا ببینم هشدارهای واقعی روی دستگاه اندروید چگونه نمایش داده می‌شوند.

وقتی CSD برابر با  1X, 2X, 3X, 4X یا  می‌شود، اندروید یک اعلان نمایش می‌دهد که می‌گوید “صدای بلندتر به سطح ایمن تنظیم شد. حجم هدفون برای مدت زمان بیشتری از معیار توصیه شده بالا بوده است.” وقتی CSD به 5X می‌رسد، اعلان می‌گوید “صدای بلندتر به سطح ایمن تنظیم شد. حجم هدفون به حد ایمن برای این هفته فراتر رفته است.” در مورد اعلان “انتقال لحظه‌ای”، آن می‌گوید “صدای بلند شناسایی شد. حجم هدفون بالاتر از معیار توصیه شده بوده است که ممکن است باعث آسیب به شنوایی شما شود.”

در واقع، گوگل این ویژگی را در اندروید ۱۴ اضافه کرده است تا با مقررات اتحادیه اروپا سازگار باشد. بنابراین، این ویژگی وابسته به دستگاه خاصی نیست، بلکه بر اساس منطقه‌ای است که کاربر در آن زندگی می‌کند. این ویژگی به صورت پیش‌فرض غیرفعال است تا به کاربران اجازه دهد آن را به دلخواه فعال کنند.Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید