مروری بر عملکرد پردازنده دو هسته ای Intel Alder Lake-N – یک ضربه


خانواده پردازنده‌های Alder Lake-N اینتل برای رایانه‌های شخصی سطح پایه به بازار عرضه می‌شوند و شامل چندین گزینه از جمله پرچم‌دار 8 هسته‌ای Core i3-N305، میان‌رده چهار هسته‌ای N97 و ارزان‌قیمت دو هسته‌ای N50 است.

من گزارش میدم تکناک، پردازنده N50 اینتل با دو هسته مشترک دارای ریزمعماری Gracemont می باشد. این پردازنده با فرکانس کاری 3.4 گیگاهرتز دارای هسته گرافیکی UHD مبتنی بر Xe با 16 واحد اجرایی در فرکانس 750 مگاهرتز است و از حافظه های DDR4، DDR5 و LPDDR5 تا 16 گیگابایت پشتیبانی می کند.

این پردازنده با توان طراحی حرارتی 6 وات می تواند در انواع برنامه ها مانند لپ تاپ، برنامه های نازک، دسکتاپ های کوچک و بسیاری از دستگاه های کم مصرف دیگر استفاده شود. البته نکته مهم در مورد این پردازنده این است که برای ارائه عملکرد بالا طراحی نشده است.

در واقع، حتی نتایج تک هسته ای اینتل N50 در بنچمارک های Geekbench 6 به طور قابل توجهی کمتر از N97 و Core i3-N305 است که با توجه به فرکانس پایین آن قابل پیش بینی است. امتیاز چند هسته ای به طور قابل پیش بینی بیش از دو برابر کمتر از N97 است زیرا یک پردازنده دو هسته ای است.

از نظر عملکرد محاسباتی OpenCL، پردازنده N50 دارای یک GPU یکپارچه بسیار کاهش یافته با تنها 16 واحد اجرایی با کلاک 750 مگاهرتز است. حتی نمی تواند با iGPU های N97 و N305 مقایسه شود زیرا واحدهای اجرایی بیشتری دارند که به طور قابل توجهی سریعتر هستند. کار کردن آنها درست می کنند.

البته، پردازنده N50 اینتل می‌تواند به خوبی از پس برنامه‌های بهره‌وری برآید، به‌خصوص اگر نیازی به محاسبه فایل‌های XLS بزرگ یا انجام سایر کارهایی که نیاز به منابع زیادی دارند، ندارید. با این حال، این پردازنده معمولاً برای استفاده در دستگاه های ساده ای در نظر گرفته شده است که از منابع ابری استفاده می کنند یا بارهای کاری سبک را مدیریت می کنند.

Geekbench 6 یک بنچمارک مصنوعی است که لزوماً عملکرد اپلیکیشن در دنیای واقعی را نشان نمی‌دهد، اما زمانی که یک CPU حتی نسبت به پیشنهادات ورودی به طور قابل توجهی عقب می‌افتد، به وضوح کند است.Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید