مراحل طراحی و راه‌اندازی یک وب‌سایت اینترنتی

مهم نیست که چه خدمات یا کالاهایی ارائه می کنید. اگر می خواهید بازار کسب و کار خود را رشد دهید و مشتریان بالقوه را به کسب و کار خود معرفی کنید، به طراحی وب سایت نیاز دارید.

تعریف طراحی سایت

طراحی سایت فرآیند طراحی و راه اندازی یک وب سایت و آپلود آن در اینترنت است. این فرآیند باید توسط متخصص طراحی و پیاده سازی وب سایت انجام شود. تمامی وب سایت ها، وب سایت های دولتی و خصوصی، فروشگاه های آنلاین و پورتال های شرکتی در این تعریف گنجانده شده اند.

مراحل طراحی و راه اندازی وب سایت اینترنتی

تجزیه و تحلیل و ارزیابی نیازهای وب سایت:

ابتدا باید یک تحلیل کلی و نیازسنجی بر اساس کسب و کار شما انجام شود. چارچوب کلی وب سایت بر اساس نیازها و اهداف کسب و کار شما تعیین می شود و مراحل بعدی نیز بر اساس این تحلیل صورت می گیرد.

به عنوان مثال، چارچوب کلی یک وب سایت شرکتی با وب سایت فروشگاهی یا پورتال شرکتی کاملاً متفاوت است.

طراحی چارچوب اصلی سایت (wireframe):

در این مرحله چارچوب اولیه و اسکلت کلی وب سایت بر اساس نیازهای تجاری شما طراحی می شود. در این مرحله به تجربه کاربری یا اصول UX توجه می شود تا کاربرانی که از وب سایت شما بازدید می کنند بهترین بازخورد ممکن را داشته باشند. در این مرحله ساختار محتوا و چیدمان کلی محتوای وب سایت نیز مشخص می شود.

طراحی هویت بصری وب سایت (طراحی رابط کاربری):

در این مرحله باید به ظاهر و گرافیک سایت توجه کنید. در این مرحله چیدمان گرافیکی سایت طبق وایرفریم آماده شده انجام می شود.

استفاده از رنگ‌ها، تصاویر و المان‌های مختلف و قرارگیری آن‌ها در صفحات باید با هویت سازمانی کسب‌وکار مورد نظر مطابقت داشته باشد. هنگام طراحی رابط کاربری سایت، باید به اصل سادگی و زیبایی توجه کرد، زیرا اکثر کاربران از پیچیدگی بیش از حد قدردانی نمی کنند.

پیاده سازی و کدگذاری سایت:

در این مرحله کارشناسان و برنامه نویسان طرح اجرا شده در مرحله قبل را به کد قابل فهم توسط کامپیوتر تبدیل می کنند. این مرحله را می توان یکی از تخصصی ترین مراحل در فرآیند طراحی وب سایت دانست. پیاده سازی باید به طور مناسب انجام شود تا مشکلات احتمالی برای کاربران به حداقل برسد.

همچنین با توجه به اینکه درصد قابل توجهی از کاربران اینترنت از تلفن همراه استفاده می کنند، پیاده سازی باید به گونه ای باشد که در تمامی دستگاه های دیجیتال (مانند لپ تاپ، موبایل، تبلت و …) بتوان آن را به صورت صحیح و کاربردی مشاهده کرد و از آن استفاده کرد.

آپلود وب سایت در بستر اینترنتی:

پس از نهایی شدن طراحی وب سایت، باید در یک سرور (هاست) آپلود شود تا وب سایت شما در 24 ساعت شبانه روز قابل دسترسی و استفاده کاربران شما باشد.

در این صورت هر کاربری می تواند در هر زمان و از هر موقعیت جغرافیایی به وب سایت شما دسترسی داشته باشد و از آن استفاده کند.

رایج ترین انواع سایت های اینترنتی

سایت های اینترنتی از نظر عملکرد و نوع فعالیت به انواع مختلفی تقسیم می شوند:

سایت های شرکتی و تجاری
سایت های فروشگاهی
سایت های آموزشی
سایت های خبری و وبلاگ ها
پورتال ها و سیستم های سازمانی
سایت ها و شبکه های اجتماعی کاربر محور
سایت های مالی و تجاری
و…

هزینه طراحی سایت چقدر است؟

هزینه طراحی و راه اندازی وب سایت به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل شامل موارد زیر است:

نوع وب سایت و نحوه کار آن

پیچیدگی طراحی و پیاده سازی وب سایت

فناوری های مورد استفاده در پیاده سازی وب سایت

کیفیت و فضاهای هاست و سرور میزبان

طراحی وب سایت خود را به چه کسی بسپاریم؟

طراحی وب سایت چیست؟ و توسط افراد و شرکت های مختلف انجام می شود و کیفیت ها و قیمت های متفاوتی در این زمینه ارائه می شود.
برای سپردن پروژه طراحی وب سایت خود به یک طراح و مدیر وب سایت، بهتر است قبل از هر چیز به سابقه و نمونه کارها توجه کنید.

گروه طراحی سایت محمد جانبلاغی یکی از قدیمی ترین شرکت های طراحی سایت در ایران است که بیش از 250 پروژه موفق را در رزومه خود به ثبت رسانده است.

کارشناسان janbalaghi پس از مصاحبه اولیه با شما، نیازهای کسب و کار شما را تحلیل و ارزیابی می کنند و بر اساس آن بهترین پیشنهاد طراحی سایت ممکن را به شما ارائه می دهند.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید