مایکروسافت تجهیزات شبکه اختصاصی برای تراشه Maia می‌سازد


مایکروسافت با توسعه کارت شبکه جدیدی که به‌طور خاص برای تراشه سرور هوش مصنوعی Maia طراحی شده، گام‌هایی به‌سوی استقلال بیشتر و افزایش بالقوه عملکرد در سخت‌افزار هوش مصنوعی برمی‌دارد.

به‌گزارش تک‌ناک، مایکروسافت تجهیزات شبکه اختصاصی برای تراشه Maia می‌سازد. این اقدام نه‌تنها قابلیت‌های Maia را بهبود می‌بخشد؛ بلکه وابستگی این شرکت به طراح تراشه NVIDIA را نیز کاهش می‌دهد که در بازار عملکرد شگفت‌انگیزی نشان داده است و در‌نهایت به تجربه پیشرفته ابر Azure منجر می‌شود.

این پروژه به‌رهبری Pradeep Sindhu، یکی از بنیان‌گذاران غول شبکه‌سازی Juniper Networks، به‌دنبال ایجاد راه‌حلی مشابه کارت ConnectX-7 انویدیا است که اغلب با پردازنده‌های گرافیکی آن‌ها جفت می‌شود. در‌حالی‌که مدت‌زمان توسعه بیش از یک سال برآورد شده است، اجرای موفق آن می‌تواند به OpenAI، شرکتی که مایکروسافت روی آن سرمایه‌گذاری هنگفتی می‌کند، سود فراوانی برساند و توانایی‌های Microsoft Azure را به‌ویژه در ترکیب با قدرت Azure Boost افزایش دهد.

مزایای بالقوه برای OpenAI شامل کاهش زمان آموزش و هزینه برای مدل‌های زبان بزرگ آن‌ها در سرورهای مایکروسافت است. این با استراتژی گسترده‌تر مایکروسافت برای ادغام فناوری OpenAI در محصولات مختلف، مانند اعتراف مایکروسافت مبنی‌بر اینکه مدل تازه‌منتشر‌شده Sora به Copilot خواهد آمد، همسو است. همچنین، موقعیت آن‌ها را در بازار رقابتی نرم‌افزار هوش مصنوعی تثبیت و امکان ارائه خدمات هوش مصنوعی قدرتمندتر و کارآمدتر روی Azure را فراهم می‌کند که به‌واسطه Azure Boost بیشتر تقویت می‌شود.

سال گذشته، Fungible، شرکت فعال در‌زمینه واحدهای پردازش داده (DPU)‌، رسماً بخشی از مایکروسافت شد. انتظار می‌رود این معامله تلاش‌های زیرساخت مرکز داده مایکروسافت را بیشتر تقویت کند. تخصص و فناوری به‌دست‌آمده از Fungible به‌احتمال زیاد در توسعه کارت شبکه جدید مؤثر خواهد بود.

به‌عبارت ساده، مایکروسافت برای تراشه هوش مصنوعی خود به نام Maia کارت شبکه ویژه می‌سازد. این می‌تواند باعث شود Maia سریع‌تر شود و به مایکروسافت کمک کند تا برای قطعات کمتر به انویدیا وابسته باشد. همچنین، ممکن است به OpenAI کمک کند تا مدل‌های هوش مصنوعی خود را در سرویس ابری Azure مایکروسافت سریع‌تر و ارزان‌تر آموزش دهد.

ورود مایکروسافت با توسعه کارت شبکه سفارشی، جاه‌طلبی‌اش را برای خودکفایی بیشتر در‌زمینه سخت‌افزار هوش مصنوعی نشان می‌دهد. موفقیت این پروژه می‌تواند چشم‌انداز رقابتی بین مایکروسافت و NVIDIA را با پیامدهایی برای کل صنعت هوش مصنوعی تغییر دهد.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید