فیلترینگ طاقچه در پی انتشار تصاویر بی‌حجاب کارمندان یا نداشتن مجوز؟


در روزهای اخیر موجی برای مبارزه با حجاب اختیاری به راه افتاده و برخوردهای شدیدی هم با استارت‌آپ‌هایی که حجاب را رعایت نمی‌کنند انجام گرفته است. دو دفتر دیجی‌کالا در پی انتشار تصاویری بی‌حجاب از کارمندان این شرکت پلمپ شد. فعالیت استارت‌آپ ازکی تعلیق شد و حالا هم نوبت به فیلترینگ طاقچه رسیده است.

ماجرا فیلترینگ طاقچه از کجا شروع شد؟

چند روز پیش یک عکس دسته‌جمعی از برخی کارمندان طاقچه منتشر شد که در آن برخی از خانم‌ها بدون حجاب بودند. همین موضوع باعث واکنش‌های تندی از سوی برخی کاربران خاص شد و برخی از انتشارات هم اعلام کردند قرارداد خود را با طاقچه فسخ خواهند کرد. طاقچه هم در پاسخ گفت به این درخواست‌ها پاسخ مثبت می‌دهد.

با این‌حال وزارت ارشاد ادعا کرد که فعالیت طاقچه بدون مجوز بوده و این سرویس انتشار محتوای فرهنگی را بدون مجوز انجام می‌داده است! این درحالیست که چند سال از فعالیت طاقچه می‌گذرد و برخی کاربران هم مجوز این شرکت را درون وب‌سایت وزارت فرهنگ و ارشاد پیدا کرده‌اند.

با این‌حال اپلیکیشن و وب‌سایت طاقچه روز گذشته از دسترس خارج شد. چند ساعت بعد اعلان زیر روی گوشی کاربران این سرویس منتشر شد:

❌فیلتر شدیم، بدون اخطار قبلی

کتاب‌ها و مدت اشتراکت محفوظه و از بین نرفته

جدای از این‌که آیا طاقچه مجوز داشته و آیا عدم رعایت حجاب مجوز قانونی برای پلمپ این مجموعه ایجاد می‌کند یا خیر، حقوق مصرف‌کنندگان چه می‌شود؟ طاقچه هزاران کاربر از سراسر کشور دارد که با پرداخت حق اشتراک و خرید کتاب‌ها، حق دارند در هر ساعت از شبانه‌روز به محتوای الکترونیک آن دسترسی داشته باشند. با این‌حال مشخص نیست چه کسی در این میان برای تعطیلی کسب‌وکارهای آنلاین تصمیم می‌گیرد.

جالب است بدانید سخنگوی قوه قضاییه هم اعلام کرده دستور قضایی پلمب و توقیف اماکن و واحدهای مختلف آنلاین را صادر نکرده است!

به‌روزرسانی

مدیر روابط عمومی وزارت ارشاد اعلام کرد طاقچه با دادن تعهد به دادستان رفع تعلیق شده است.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید