علت بخار گرفتن عینک و راهکار از بین بردن آن – تک ناک


عینک یک وظیفه ساده دارد و آن هم کمک به دید بهتر است. وقتی بخار مانع این وظیفه می شود، عینک دقیقا برعکس عمل می کنند.

به گزارش تکناک، رطوبت تنها یکی از عوامل بسیاری است که می تواند باعث بخار گرفتن عینک شما شود.

عینک های بخار گرفته یک مشکل رایج و گاهی اوقات حتی یک مشکل خطرناک هستند. در این مطلب دلیل این اتفاق را بررسی می کنیم و راهکارهایی را برای جلوگیری از بخارگرفتگی عینک‌ به شما می گوییم.

چرا عینک بخار می گیرد؟

شیشه های بخارگرفته عینک، نتیجه تراکم هستند. تراکم یک فرآیند شیمیایی ساده است که زمانی رخ می دهد که بخار آب به اندازه کافی سرد شود تا از گاز به حالت مایع برگردد. زمانی که بین دمای یک سطح و هوای مرطوب اطراف آن اختلاف فاحشی وجود داشته باشد، این اتفاق می تواند کاملاً ناگهانی رخ دهد.

همانطور که کلینیک کلیولند گزارش داد، اگرشیشه های عینک شما خنک باشند و وارد یک منطقه گرم شوید، هنگامی که هوای گرم عینک شما را لمس می کند، تراکم ایجاد می شود. بنابراین اگر در یک روز سرد زمستانی بیرون بروید و بعد وارد یک اتاق گرم شوید، ممکن است عینک شما فوراً بخار بگیرد. هنگامی که از مکانی که تهویه مطبوع دارد، خارج می شوید و وارد هوای گرم و مرطوب تابستانی می شوید، همین اتفاق می افتد.

برای بسیاری از افراد مشکل بخار کردن عینک به‌ طور ویژه ای در طول همه‌گیری ویروس COVID-19 رایج شد. در آن زمان ماسک‌ها نفس گرم و مرطوب را به سمت بالا و روی عینک‌هایتان هدایت می‌کردند و زمانی که شیشه ها خشک بودند، عینک بخار می گرفت.

6 راه برای جلوگیری از بخار عینک

بخار روی شیشه عینک می تواند چیزی بیش از یک حواس پرتی تحریک کننده باشد. اگر شیشه عینک در لحظه نامناسبی بخار بگیرد، برای مثال زمانی که آماده می شوید از یک پله به پایین بروید، این مسئله می تواند ایمنی شما را به خط بندازد. خوشبختانه می توانید چند کار انجام دهید تا به سرعت بخار را از شیشه عینک خود حذف کنید یا حتی از بخار گرفتن آن جلوگیری کنید.

  • یک پوشش مقاوم در برابر بخار روی شیشه عینک خود تهیه کنید: اکثر تولیدکنندگان عینک گزینه ای را برای افزودن پوشش هایی به شیشه عینک ارائه می دهند که بخار و تجمع آب را کاهش می دهد. اگر بخارگرفتگی عینک یک مشکل رایج برای شماست، مطمئن شوید که برای عینک بعدی خود از این پوشش ها تهیه می کنید.
  • شیشه های عینک خود را با محصولات ضد بخار تمیز کنید: اسپری‌ها و دستمال‌های ضد بخاری متعددی در بازار وجود دارد و استفاده منظم می‌تواند به جلوگیری از بخارگرفتگی عینک شما کمک کند.
  • از ترفند آب و صابون استفاده کنید: این یک جایگزین ساده برای خرید محصولات ضد بخار است. به سادگی شیشه های عینک خود را با آب و صابون بشویید، سپس مایع اضافی را پاک و بگذارید شیشه ها با یک لایه نازک صابون روی آنها خشک شوند. این کار مانع دید شما نمی شود، اما از تشکیل بخار جلوگیری می کند. حتماً با سازنده عینک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که مایع صابونی به پوشش شیشه عینک شما آسیب نمی رساند.
  • هنگام استفاده از ماسک، عینک شما نباید خیلی سفت باشد: اگر ماسک می زنید، نباید نفس گرم شما پشت شیشه عینک شما حبس شود. فشار دادن عینک به سمت پایین بینی و کمی روی ماسک می تواند فضای بیشتری ایجاد کند و اجازه دهد هوای خنک در اطراف عینک شما جریان داشته باشد و از تشکیل بخار جلوگیری کند.
  • ماسک خود را محکم دور بینی خود ببندید: بهترین کاری که می توانید هنگام استفاده از ماسک انجام دهید این است که از برخورد نفس با عینک خود جلوگیری کنید. از سیم انعطاف پذیر تعبیه شده روی ماسک یا مقداری نوار برای ایجاد یک مهر و موم محکم در اطراف بینی و جلوگیری از خروج هوا از بالای ماسک استفاده کنید.
  • همیشه یک دستمال برای شیشه عینک، همراه خود داشته باشید: گاهی اوقات، نمی توانید از بخارگرفتگی عینک خود جلوگیری کنید، بنابراین همیشه خوب است که یک دستمال برای شیشه عینک خود در دسترس داشته باشید تا آنها را با پاک کنید. برای این کار بهتر است از یک دستمال میکروفایبر تمیز استفاده کنید تا شیشه های عینک را خط نندازد.

وقتی عینک بخار می گیرد، چه کاری نباید انجام داد؟

مانند هر مشکل روزمره دیگری، مردم به سرعت راه حل های خود را برای مشکل بخار گرفتن شیشه عینک نیز ارائه می کنند. با این حال برخی از این تاکتیک ها در واقع می توانند مشکل را بدتر کنند یا حتی به شیشه های عینک شما آسیب برسانند. برای جلوگیری از بخارگرفتگی عینک، از انجام کارهای زیر خودداری کنید:

  • خمیر دندان: بسیاری از خمیردندان ها حاوی جوش شیرین یا سایر مواد ساینده هستند که می توانند شیشه های عینک شما را خط بندازند.
  • فیلم پلی اتیلن ترفتالات: این فیلم‌های ضد بخار در برخی از محیط‌های کار استفاده می شوند، اما مطالعات نشان داده‌اند که در واقع می‌توانند رطوبت و تشکیل قطرات را افزایش دهند.
  • ضد عفونی کننده دست: اگرچه برخی از مطالعات نشان داده اند که ضدعفونی کننده های دست می توانند از تشکیل بخار روی عینک جلوگیری کنند، اما الکل موجود در این محصولات می تواند به پوشش های محافظ شیشه بسیاری از عینک ها آسیب برساند.

اجازه ندهید که بخار روی شیشه دید شما را محدود کند

عینک های بخار گرفته می توانند کار شما را مختل کنند یا شما را در معرض خطر قرار دهند. اگر معمولاً از عینک استفاده می‌کنید، مهم است که بدانید چگونه از بخار گرفتن شیشه عینک خود جلوگیری کنید یا در صورت بروز مشکل به سرعت آن را برطرف کنید. با چند محصول ضد بخار، یک پارچه میکروفایبر خوب و تکنیک های مناسب برای استفاده از ماسک با عینک، از بخار گرفتگی عینک خود جلوگیری کنید و همیشه اطمینان حاصل کنید که دید واضحی دارید.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید