علائم پوکی استخوان در زنان چیست؟


بروز علائم پوکی استخوان در زنان و مردان (osteoporosis) امکان دارد؛ با این حال این بیماری زنان را بیشتر درگیر می‌کند. پزشکان تغییرات هورمونی را مهم‌ترین دلیل آن می‌دانند. فاکتورهایی مانند افزایش سن، یائسگی، سطح استروژن پایین، سیگار کشیدن، سابقه خانوادگی و بی‌‌تحرکی ریسک بروز این بیماری را در زنان افزایش می‌دهد. پوکی استخوان در مراحل اولیه، نشانه خاصی ندارد، به همین دلیل پزشکان انجام تست سنجش تراکم استخوان را به منظور تشخیص زود هنگام بیماری به زنان توصیه می‌کنند. در این مقاله با رایج‌ترین نشانه‌های این بیماری در زنان آشنا می‌شوید.

علائم مخفی پوکی استخوان در زنان چیست؟

آنچه که به عنوان علائم مخفی پوکی استخوان از آن یاد می‌شود، در واقع نشانه‌هایی هستند که بیماران در مراحل اولیه کمتر به آن توجه می‌‌کنند و یا آنها را مربوط به بیماری‌های دیگری می‌دانند.

علائم پوکی استخوان در لگن

پوکی استخوان در زنان در ناحیه لگن می‌تواند با نشانه‌های زیر همراه باشد:

 • درد لگن: شکستگی‌های ناشی از پوکی استخوان در استخوان‌های لگن باعث درد مزمن یا حاد در این ناحیه می‌شود. این درد را اغلب در عمق لگن احساس می‌کنید که با حرکت یا فشار تشدید می‌شود.
 • درد در مفصل ران: مفصل ران ارتباط نزدیکی با لگن دارد. شکستگی‌های استخوان‌های لگن باعث می‌شود تا در ناحیه مفصل ران نیز احساس درد و ناراحتی داشته باشید.
 • کاهش تحرک: آسیب استخوان‌های لگن، انجام فعالیت‌هایی مانند راه رفتن، ایستادن یا بالا رفتن از پله‌ها را برای شما دشوار خواهد کرد.

استخوان‌های لگن و ستون فقرات، هنگام بارداری و زایمان نقش مهمی دارند و فشار زیادی را تحمل می‌کنند. اگر در سن باروری قرار دارید و در‌عین‌حال در این نواحی دچار پوکی استخوان شده‌اید، باید بدانید که در معرض خطر شکستگی‌ استخوان در این نواحی قرار دارید. به همین دلیل دکتر فوق تخصص زنان و نازایی در تهران چکاپ‌های بیشتری را در این زمینه برای شما تجویز می‌کند.

علائم پوکی استخوان در ستون فقرات

پوکی استخوان در زنان باعث شکستگی فشاری در مهره‌های ستون فقرات (Compression fractures) می‌شود. در واقع با بروز این بیماری، مهره‌های کمر متخلل و پوک خواهند شد. در چنین شرایطی مهره‌ها توانایی تحمل فشار فعالیت‌های فیزیکی روزانه را نیز ندارند و دچار شکستگی‌های جزیی می‌شوند. به مرور زمان و با افزایش میزان شکستگی‌ در مهره‌ها، ارتفاع ستون فقرات کمتر می‌شود و در نتیجه بیمار با کوتاهی قد مواجه خواهد شد.

همچنین این عارضه باعث تغییر شکل و انحنای ستون فقرات نیز می‌شود. در این حالت ستون مهره‌ها به سمت جلو حرکت می‌کند که پزشکان اصطلاحا به آن قوز بیوه (Wdowi Humb) می‌گویند. بروز آن در زنان سالمند شایع است؛ اما عواملی مانند پوکی استخوان، یائسگی یا شیوه نامناسب زندگی می‌تواند ریسک بروز آن را در زنان جوان افزایش دهد.

شکستگی‌های فشاری مهره‌ها همچنین می‌توانند باعث کاهش فضای بین دیسک‌های بین مهره‌ای شوند. آنها بالشتک‌هایی هستند که بین مهره‌ها قرار دارند و از ساییده شدن آنها روی همدیگر جلوگیری می‌کنند. کاهش فضای دیسک به کوتاه‌تر شدن طول کلی ستون فقرات کمک می‌کند. در این شرایط برای کنترل و مدیریت بیماری لازم است با متخصص روماتولوژی نیز مشورت داشته باشید.

 • افزایش خطر شکستگی: استخوان‌های ضعیف در پاها خطر شکستگی را افزایش می‌دهند. در این شرایط فشار یا آسیب‌های که شدت کم یا متوسط دارند، می‌توانند استخوان‌ها پا را به طور موثری تحت تاثیر قرار دهند. حوادثی مانند سقوط یا تصادف نیز وضعیت این بیماران را بدتر می‌کند؛ زیرا از یک سو شدت آسیب زیاد است و از سویی دیگر به دلیل پوکی استخوان، ترمیم استخوان‌ها برای بدن کار بسیار سختی است. به همین دلیل بیماران دوره نقاهت طولانی را سپری می‌کنند.
 • پا درد: ضعیف شدن استخوان در پاها به دلیل پوکی استخوان می‌تواند باعث درد‌های مزمن یا حاد پا شود. این درد را اغلب به صورت مبهم و ضربان‌دار حس خواهید کرد.
 • دشواری در ایستادن: علائم پوکی استخوان در زنان در ناحیه پا، قدرت استخوان‌های این ناحیه را کاهش می‌دهد. به همین دلیل هنگام بلند شدن از حالت نشسته یا دراز کشیدن احساس ناراحتی خواهید کرد.

به یاد داشته باشید این نشانه‌ها صرفا مربوط به علائم پوکی استخوان در زنان نمی‌شود و می‌تواند با علائم بیماری‌های دیگر در ارتباط باشد. اگر در این زمینه مشکل جدی و مداوم دارید، لازم است با پزشک متخصص مشورت کنید.

علائم پوکی استخوان در زنان جوان چیست؟

نشانه‌های پوکی استخوان در زنان جوان آشکار نیست و همین موضوع تشخیص زود هنگام بیماری را با چالش مواجه می‌کند. بیشتر بیماران زمانی به این موضوع پی می‌برند که به دلایل مختلف با شکستگی استخوان‌های بدن در نواحی مختلف مانند مچ دست مواجه می‌شوند. با این حال می‌توان موارد زیر را به عنوان نشانه‌های اولیه پوکی استخوان در زنان به‌شمار آورد:

 • عقب رفتن لثه: پوکی استخوان سلامت استخوان فک صورت را تحت تاثیر قرار می‌دهد و این موضوع منجر به عقب‌نشینی لثه‌ها می‌شود.
 • ضعف در استخوان‌های دست: به این معنی که احساس می‌کنید مانند گذشته دست‌هایتان برای انجام کارهای مختلف قوی نیست. مثلا ممکن است باز کردن درب شیشه رب یا ترشی برایتان چالش شده باشد، در حالیکه قبلا آن را به‌راحتی انجام می‌دادید.
 • ناخن‌های ضعیف و شکننده: وضعیت ناخن‌ها می‌تواند اطلاعات خوبی از سلامتی استخوان‌ها بدهد. اگر دلیل مشخصی برای شکستن ناخن‌‌هایتان پیدا نمی‌کنید، این احتمال وجود دارد که به پوکی استخوان مبتلا شده باشید. دقت کنید فاکتورهای دیگری نیز می‌توانند روی سلامت ناخن‌ها تاثیر بگذارند که از آن جمله می‌توان به استفاده منظم از لاک پاک‌کن و لاک ناخن، سرما، گرما و رطوبت اشاره کرد. (منبع: healthline)

چگونه می‌توان از بروز علائم پوکی استخوان در زنان پیشگیری کرد؟

با راه‌کارهای ساده زیر می‌توانید از بروز این بیماری جلوگیری کنید:

 • یک برنامه ورزشی منظم داشته باشید.
 • در رژیم غذایی از مواد غنی از کلسیم مانند لبنیات کم چرب، لوبیا یا حبوبات و… استفاده کنید.
 • به اندازه کافی ویتامین D دریافت کنید.

از آنجا که علائم پوکی استخوان در زنان در مراحل پیشرفته خود را نشان می‌دهد، انجام تست سنجش تراکم استخوان (Bone Mineral Densitometry) یا BMD در فواصل زمانی معین در پیشگیری، تشخیص زود هنگام و درمان آن بسیار موثر است.

 

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید