عرضه تراشه جدید AMD برای لپ تاپ های ارزان قیمت – یک ضربه


نسخه بعدی تراشه فونیکس AMD نیز به نظر می رسد لپ تاپ های ارزان قیمت را هدف قرار دهد.

من گزارش میدم تکناکبا توجه به هیجانی که پیرامون هوش مصنوعی و پذیرش APUهای سری 7040 فونیکس وجود داشت، عرضه محصولات جدید AMD با استفاده از آخرین هسته‌های پردازشی هوش مصنوعی فقط یک مسئله زمان بود.

به نظر می رسد AMD بار دیگر تصمیم گرفته است اولین محصولات را با سرعت بالا و قیمت فروش نسبتاً بالا تولید کند. اما AMD قطعا باید مجموعه پردازش Zen 4 + RDNA 3 + XDNA AI Phoenix خود را به تراشه‌های کوچک‌تر نیز پورت کند. اگر تصاویر فاش شده درست باشند، تراشه بعدی سری Phoenix AMD عملکرد کمتری نسبت به 7040U خواهد داشت که این شرکت تنها دو ماه پیش معرفی کرد.

شایعه شده است که Phoenix 2 یک تراشه کوچکتر از تراشه اصلی است که با حفظ همان مجموعه ویژگی، قیمت پایین تری دارد. با این حال، برای دستیابی به این هزینه کم، تنها یک راه بدون کاهش ویژگی ها و طراحی تراشه ها وجود دارد و آن کاهش ناحیه سیلیکونی اختصاص داده شده به منابع پردازش است. با این حرکت، فونیکس 2 مساحت سیلیکونی خود را حدود 23 درصد از 178 میلی متر مربع به 137 میلی متر مربع کاهش داده است.

متأسفانه، این کاهش ها احتمالاً منجر به کاهش قابل توجه عملکرد می شود. در حالی که Phoenix 1 می تواند تا 8 هسته / 16 رشته (Zen 4) و 8-12 CU را پشتیبانی کند، به نظر می رسد Phoenix 2 تا 6 هسته را پشتیبانی می کند. در مورد پردازنده‌های گرافیکی، انتظار می‌رود که با 4 CU نسبت به حداکثر 12 واحد موجود در فونیکس، کاهش بیشتری داشته باشیم.

صرفه جویی در ناحیه تراشه مطمئناً بیش از 23٪ بر عملکرد تأثیر می گذارد. هیچ راه دیگری وجود ندارد که وقتی منابع پردازش CPU را 25٪ و منابع GPU را 66٪ کاهش دهید، این اثرات اتفاق نمی افتد. احتمالاً Phoenix 2 با نام‌های Ryzen 5 و Ryzen 3 با نام‌هایی مانند Ryzen 5 7540U و Ryzen 3 7340U به بازار عرضه می‌شود.

برای یافتن اطلاعات در جای دیگری در اینترنت، کاربر (@GPUsAreMagic) در توییتر تلاش کرد تا مشخص کند که CPU Zen 4 دقیقا چیست. با استفاده از صبر، دانش طراحی CPU و احساس وظیفه، او توانست طراحی سخت افزار Zen 4 را به موارد ضروری محدود کند.

تصاویر تراشه ها همچنین نشان می دهد که چقدر منطق مربوط به چیزهایی غیر از هسته های CPU در سراسر سیلیکون پخش شده است. گاهی اوقات درک اینکه چقدر منطق در یک پردازنده مدرن وجود دارد، دشوار است، به خصوص زمانی که بخش بازاریابی سعی می کند همه چیز را ساده نگه دارد. فقط به هسته ها، رشته ها یا فرکانس اشاره شده است. اما هیچ یک از این قطعات بدون سخت افزار “پشتیبانی” (اما هنوز ضروری) کار نمی کند.

بنابراین به نظر می رسد که AMD در حال آماده سازی نسخه کوچکتری از پردازنده های فونیکس خود است که پردازنده XDNA AI را به پردازنده های سطح پایین تر می آورد. AMD نیز چاره ای جز کاهش منابع پردازشی Phoenix 2 برای کاهش ردپا (و در نتیجه هزینه) نداشت.Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید