عربستان سعودی: همه گوشی‌ها و لپ‌تاپ‌ها باید مجهز به USB-C باشند
عربستان سعودی قانون جدیدی را تصویب کرده که همه گوشی‌ها و لپ‌تاپ‌های فروخته شده در این کشور را ملزم به داشتن USB-C می‌کند. این قانون می‌تواند اپل را تحت تاثیر قرار دهد.

این قانون قرار است از تاریخ 12 دی‌ماه 1403 (1 ژانویه 2025) اجرایی شود و طبق آن همه‌ گوشی‌های اندرویدی و آیفون که در عربستان سعودی فروخته می‌شوند باید درگاه USB-C داشته باشند. این قانون توسط سازمان استاندارد عربستان و کمیسیون ارتباطات و فناوری این کشور تصویب شده است. سایر دستگاه‌هایی که در عربستان باید دارای درگاه USB-C باشند عبارتند از کیبورد، هدفون، اسپیکر و روتر. هدف این قانون کاهش زباله‌های الکترونیکی و بهبود تجربه کاربری است. این قانون همچنین به ازای هر دفتر اداری حدود 45 میلیون دلار صرفه‌جویی خواهد کرد. اپل و گوگل هنوز واکنشی نسبت به این قانون نشان نداده‌اند.

بخش دوم این قانون مربوط به لپ‌تاپ‌ها می‌شود که طبق آن باید از تاریخ 12 فروردین‌ماه 1404 (1 آوریل 2026)، همه لپ‌تاپ‌ها و کامپیوترهای قابل‌حملی که در عربستان فروخته می‌شوند مجهز به درگاه USB-C باشند. قانون جدید عربستان، در راستای قانون مشابهی است که پاییز سال گذشته در اتحادیه اروپا به تصویب رسید و به موجب آن درگاه USB-C باید تبدیل به استاندارد شارژ در گوشی‌های فروخته شده در منطقه روپا شود. این قوانین مسلما فشار زیادی بر شرکت اپل وارد خواهند کرد، چراکه این شرکت کماکان از پورت لایتنینگ در آیفون‌های خود استفاده می‌کند.

اپل در واکنش به قانون اتحادیه اروپا احتمالا از درگاه USB-C استفاده کند، اما ظاهرا قصد دارد این فناوری را انحصاری نگه دارد. طبق اطلاعاتی که یک افشاگر فاش کرده است، سری آیفون 15 اپل هرچند مجهز به درگاه USB-C خواهد بود، اما سرعت انتقال داده در مدل‌های پایه و پلاس محدود به سرعت USB 2.0 و در مدل‌های پرو و پرو مکس محدود به USB-C 3.2 یا تاندربولت 3 خواهد بود.

 
Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید