عراق تلگرام را به‌دلیل نقض حریم شخصی کاربران فیلتر کرد


مردم عراق دیگر نمی‌توانند بدون استفاده از وی‌پی‌ان به تلگرام دسترسی پیدا کنند. دولت این کشور تلگرام را به خاطر نگرانی‌های امنیتی فیلتر کرده است.

این اقدام پس از دستور وزارت ارتباطات عراق برای حفظ اطلاعات شخصی کاربران در برابر تخلفات ادعایی انجام شده است. در حال‌حاضر، وی‌پی‌ان تنها راه دسترسی عراقی‌ها به این اپلیکیشن محبوب است.

موسسه اینترنتی NetBlocks روز یکشنبه گزارش داد:

بررسی‌های ما نشان می‌دهند که فرانت‌اِندها و بک‌اِندهای تلگرام برای اپراتورهای Zain و Earthlink محدود شده‌ است، این در حالیست که خدمات مدکور همچنان توسط اپراتورهای Kurdistan Net و Cork Telecom ارائه می شوند.

دولت عراق ادعا می‌کند تصمیمش برای فیلتر کردن تلگرام صرفا به منظور محافظت از حریم شخصی شهروندان و امنیت ملی این کشور انجام می‌شود، چراکه تلگرام به درخواست‌های عراق برای بستن کانال‌های افشاکننده اطلاعات حساس پاسخ نداده است. اخیراً برخی از کانال‌های تلگرامی اقدام به انتشار برخی اطلاعات خصوصی شهروندان عراقی کرده بودند.

در بیانیه رسمی دولت عراق آمده است:

وزارت ارتباطات کماکان به حقوق شهروندان برای آزادی بیان و برقراری ارتباطات آزاد، بدون لطمه وارد شدن به امنیت ملی، احترام می‌گذارد.

متخصصان NetBlocks گفته‌اند که «این اختلالات را می‌توان با استفاده از سرویس‌های وی‌پی‌ان که فلیترینگ دولتی را دور می‌زنند رفع کرد.»

این اولین بار نیست که تلگرام با دولت‌ها به مشکل برمی‌خورد. قبلا پرتغال و آلمان نیز از این شرکت خواسته بودند که برخی کانال‌ها را به خاطر انتشار اطلاعات نادرست ببندد. اخیرا هم یک دادگاه برزیلی تلگرام را به خاطر عدم ارائه چت‌های مربوط به نئونازی‌ها به مدت سه روز مسدود کرده بود.

تلگرام در عراق از محبوبیت بالایی برخوردار است و عمدتا برای دسترسی به اخبار و اشتراک‌گذاری محتوا استفاده می‌شود. حالا فیلتر کردن آن می‌تواند مانع از مطلع شدن بسیاری از مردم عراق از اتفاقات و موضوعات روز شود.

گفتنی است عراق در جریان امتحانات ملی نیز اینترنت را قطع کرده بود و حتی در موافعی که یک بحران سیاسی در این کشور به وجود می‌آید اقدام به ایجاد محدودیت در اینترنت می‌کند.

در هرحال، باید ببینیم فیلتر تلگرام در عراق تا چه زمانی طول خواهد کشید.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید