شایعه: اپل روی تراشه M3 مکس با 40 هسته گرافیکی کار می‌کند
خبرگزاری بلومبرگ فاش کرده که اپل در حال آزمایش یک تراشه M3 مکس با 40 هسته گرافیکی جهت استفاده در یک مک‌بوک پرو رده‌بالا است. این خبرگزاری اخیرا فاش کرده بود که نسخه پایه این تراشه در یک مک مینی جدید استفاده خواهد شد.

اپل هنوز تراشه M3 را معرفی نکرده، اما ظاهرا دو نسخه برای آن ارائه خواهد کرد. به گزارش بلومبرگ، مهندسان اپل تست نسخه قدرتمندتر آن را روی لپ‌تاپ جدیدی با کد رمزی J514 آغاز کرده‌اند. این نسخه ظاهرا دارای 16 هسته‌ پردازشی و 40 هسته گرافیکی خواهد بود و لپ‌تاپ J514 هم احتمالا یک مک‌بوک پرو جدید است.

مشخصات تراشه M3 مکس اپل

به‌گفته بلومبرگ، هسته‌های پردازشی نسخه قدرتمندتر تراشه M3 مکس اپل شامل 12 هسته عملکردی برای انجام کارهای سنگین و 4 هسته کم‌مصرف برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی خواهند بود. این تراشه در مقایسه با M2 مکس، چهار هسته پردازشی و دو هسته گرافیکی بیشتری خواهد داشت.

بلومبرگ همچنین می‌نویسد مک‌بوک پرو جدید اپل مجهز به 48 گیگابایت رم خواهد بود. مک‌بوک پروهای فعلی اپل، با 32، 64 و 96 گیگابایت رم قابل دسترس هستند. این خبرگزاری در گزارش قبلی خود ادعا کرده بود که تراشه پایه M3 دارای 8 هسته پردازشی و 10 هسته گرافیکی مشابه M2 خواهد بود. با این‌حال، M3 پرو دارای 12 هسته پردازشی و 18 هسته گرافیکی خواهد بود که در مقایسه با M2 پرو، دو هسته CPU و دو هسته GPU بیشتری خواهد داشت.

هرچند پردازنده‌های M3 اپل ممکن است در مقایسه با سری M2 جهش عملکرد قابل‌توجهی نداشته باشند، اما اپل آن‌ها با لیتوگرافی جدید 3 نانومتری خواهد ساخت که اتفاقا تراشه A17 اپل در مدل‌های آیفون 15 پرو نیز  از آن بهره حواهد برد. استفاده از این لیتوگرافی باعث خواهد شد تا تراشه‌های جدید اپل مصرف انرژی پایین‌تری داشته باشند که این موضوع می‌تواند خبر خوبی برای کاربران مک‌بوک باشد.

انتظار می‌رود اپل مهرماه امسال چند دستگاه جدید با تراشه M3 معرفی کند که احتمالا شامل یک آی‌مک و یک مک‌بوک پرو 13 اینچی خواهد بود. مدل‌های جدید مک‌بوک پرو 14 و 16 اینچی نیز احتمالا با پردازنده‌های M3 پرو و M3 مکس در سال 2024 معرفی خواهند شد. با توجه به اینکه فروش دستگاه‌های مک در سه ماهه گذشته کاهش یافته است، معرفی یک مدل مک با تراشه M3 ممکن است به فروش آن‌ها کمک کند.
Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *