سگ ها این 8 بیماری را تشخیص می دهند – تک ناک


سگ ها 10هزار برابر بهتر از ما بوها را تشخیص می دهند. این مسئله تا حدی به این دلیل است که آنها حدود 220 میلیون گیرنده بو دارند و انسان ها فقط 5 میلیون گیرنده دارند.

به گزارش تکناک، سگ‌ها تا 300 بار در دقیقه تنفس کوتاه می‌کنند، به این معنی که سلول‌های بویایی آن‌ها دائماً عطرهای جدید را جذب می‌کنند. این عوامل هستند که آنها را در تشخیص بیماری در زمان واقعی، موثر و شایان ستایش می کنند.

هنگامی که ما بیمار هستیم، ترکیباتی تولید می کنیم که در اطراف ما موج می زنند. در حالت‌های عفونی یا بیماری، ترکیبات آلی فرار (VOCs) در نفس، خون، عرق و ادرار منتشر می‌شوند و یک هاله از مولکول‌ها در اطراف بدن انسان ایجاد می‌کنند. این VOC ها اغلب منجر به تغییراتی در بوی بدن می شوند که طبق مطالعات نشان داده شده است که توسط سگ ها قابل تشخیص است. اما سوال اینجاست که سگ ها قادر به تشخیص چه بیماری هایی هستند؟

در این مقاله 8 بیماری که دوستان پشمالوی ما به طور ویژه ای در بو کشیدن آنها خوب هستند را با هم بررسی می کنیم.

سرطان

تحقیقات نشان داده است که سگ های آموزش دیده می توانند انواع مختلفی از سرطان از جمله سرطان های ملانوما، کولورکتال (روده)، ریه، تخمدان، پروستات و سرطان سینه را تشخیص دهند. یک مطالعه در سال 2021 نشان داد که یک سگ آموزش دیده می تواند سرطان سینه را از نمونه ادرار 200 نفر با دقت 100 درصد تشخیص دهد. از این افراد، 40 نفر سرطان سینه، 182 نفر دیگر سرطان های دیگر داشتند و 18 نفر کلا سرطان نداشتند.

اما سگ ها لزوماً برای تشخیص سرطان نباید آموزش ببینند. در یک مطالعه در سال 2013، یک سگ نجات به طور مداوم ضایعه بدون علامت پشت گوش صاحب 75 ساله خود را لیسید. پس از مراجعه به پزشک، این مرد به ملانوم بدخیم تشخیص داده شد.

دیابت

سگ های هشدار دیابتی (DADs) سگ های خدماتی هستند که به طور ویژه آموزش دیده اند تا به صاحبان خود در مورد میزان قند خون بالا و پایین هشدار دهند. یک مطالعه در سال 2016 در بریتانیا نشان داد که افت قند خون یک VOC به نام ایزوپرن تولید می کند که توسط انسان قابل تشخیص نیست اما سگ ها می توانند آن را بو کنند. مطالعه‌ای که در سال 2019 به بررسی قابلیت اطمینان سگ‌ها در تشخیص قند خون منتشر شد، نشان داد که اگرچه بین سگ‌ها تنوع وجود دارد، اما به طور متوسط 81٪ از هشدارها زمانی رخ می‌دهد که میزان قند خون خارج از محدوده، یعنی خیلی بالا یا خیلی کم باشد.

نارکولپسی

نارکولپسی یک اختلال عصبی مادام العمر است که بر توانایی مغز برای تنظیم چرخه خواب و بیداری تأثیر می گذارد و افراد را مستعد حملات ناگهانی در خواب می کند که بسته به زمان ضربه زدن، می تواند خطرناک باشد. در مطالعه‌ای در سال 2013، سگ‌های آموزش‌دیده از هر 12 داروی مخدر 11 مورد را شناسایی کردند که باعث شد محققان به این نتیجه برسند که بیماران مبتلا به نارکولپسی بوی مشخصی را برای سگ ها تولید می‌کنند.

صرع

مانند داروهای مخدر، مطالعات نشان داده است که افراد مبتلا به صرع بوی خاصی تولید می کنند که توسط سگ های آموزش دیده قابل تشخیص است که در مورد یک تشنج قریب الوقوع هشدار می دهد. حتی در بیماران مبتلا به انواع مختلف صرع که انواع مختلفی از تشنج را ایجاد می‌کنند، سگ‌ها توانستند بوی تشنج را با حساسیت بین 67 تا 100 درصد تشخیص دهند.

سگ های آموزش ندیده نیز قادر به تشخیص تشنج هستند. در یک مطالعه در سال 2019، 19 سگ آموزش‌دیده از نژادهای مختلف، همگی افزایش قابل‌توجهی در رفتارهای جلب توجه کننده مانند تماس چشمی با یک فرد داشتند. همچنین پیشنهاد شده است که سگ‌ها تشنج را با گرفتن نشانه‌های رفتاری و نه بیولوژیکی تشخیص می‌دهند.

میگرن

میگرن مراحل زیادی دارد که اولین مرحله آن مرحله پیش‌آگاهی است که می‌تواند با علائم هشداردهنده‌ای مانند تغییرات خلقی، میل به غذا، حالت تهوع و گیجی ظاهر شود. 53.7٪ از 1029 فرد بزرگسال مبتلا به میگرن، خودشان گزارش دادند که رفتار سگ (آموزش ندیده) آنها قبل یا در طول فاز اولیه میگرن تغییر کرده است، با تغییراتی که معمولاً طی دو ساعت قبل از آن مشاهده می شود. شروع علائم رفتار هشدار دهنده سگ شامل خیره شدن، امتناع از ترک صاحب خود، نشستن یا دراز کشیدن روی صاحبش، یا نشستن کنار صاحب خود روی تخت یا کاناپه بود.

بیماری پارکینسون

یک مطالعه جدید چینی دقت سگ‌های مواد یاب را برای تمایز بین بیماران مبتلا به بیماری پارکینسون (PD) که دارو مصرف می‌کردند، بیماران مبتلا به PD که دارو مصرف نمی‌کردند و یک گروه تحت کنترل ارزیابی کرد. در افرادی که دارو دریافت کرده بودند، سگ ها حساسیت 91% را نشان دادند، برای بیماران PD بدون دارو میزان این حساسیت 89% بود.

در حال حاضر یک آزمایش بالینی برای ارزیابی توانایی سگ ها در تشخیص بیماران مبتلا به PD از بیماران غیر PD، با هدف استفاده از آنها برای اطمینان از تشخیص زودهنگام بیماری در حال انجام است.

مالاریا

تحقیقات نشان داده است که افراد آلوده به مالاریا بویی تولید می کنند که آنها را برای پشه ها جذاب تر می کند. در یک مطالعه در سال 2019، به کودکان گامبیایی با و بدون مالاریا بدون علامت، یک جوراب داده شد تا یک شب بپوشند. پس از بو کشیدن جوراب ها، دو سگ آموزش دیده توانستند 70 درصد کودکان مبتلا به مالاریا و 90 درصد کودکان سالم را به درستی شناسایی کنند، حتی کودکانی را با بار انگل کم شناسایی کردند.

کووید 19

یک بررسی تازه منتشر شده از یک سری مطالعات به این نتیجه رسید که سگ‌های آموزش‌دیده به اندازه آزمایش‌هایی که ما در حال حاضر از آن استفاده می‌کنیم، در تشخیص کووید-19 مؤثر تر از آزمایش PCR و آزمایش‌های آنتی ژن سریع (RAT)هستند. گفتنی است که توانایی سگ در تشخیص ویروس SARS-CoV-2 با وجود سایر ویروس‌ها، مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا، مختل نمی‌شود.

این مطالعات نشان می دهد که بهترین دوست انسان می تواند گزینه ای ارزان اما سریع و دقیق برای تشخیص بیماری باشد. اما با وجود این سگ ها به طور گسترده برای این منظور استفاده نمی شوند.

 

 

 

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *