روسیه استفاده از محصولات اپل را در موسسات دولتی ممنوع کرده استمقامات روسیه با ممنوع کردن استفاده از دستگاه های اپل برای مقامات رسمی دولتی، گام مهمی در جهت کاهش اتکای خود به فناوری خارجی برداشته اند. به گزارش فایننشال تایمز، وزارت بازرگانی این کشور روز دوشنبه ممنوعیت آیفون و سایر محصولات اپل را برای مقامات دولتی اعمال کرد. این تصمیم شامل کارمندان دولتی در بخش‌های مختلف از جمله وزارت ارتباطات و رسانه روسیه می‌شود. برخی از ادارات دولتی در حال حاضر این دستورالعمل را اجرا می کنند، در حالی که برخی دیگر نیز قصد دارند به زودی از آن پیروی کنند. با این حال، مقامات دولتی همچنان مجاز به استفاده از دستگاه های اپل برای مقاصد شخصی هستند تا زمانی که از آنها برای ارتباطات تجاری استفاده نمی کنند.

پیش از این، اپل سرویس Apple Pay را برای کاربران روسی به حالت تعلیق درآورده بود

این ممنوعیت پس از اتهامات جدی سرویس امنیت فدرال روسیه (FSB) در اوایل ژوئن صورت گرفت. FSB ادعا می کند که یک “عملیات جاسوسی در مقیاس بزرگ توسط سازمان های اطلاعاتی ایالات متحده” در مورد دستگاه های اپل را کشف کرده است. به گفته FSB، بسیاری از آیفون‌ها، از جمله آیفون‌هایی که توسط هیئت‌های دیپلماتیک روسیه در کشورهای ناتو استفاده می‌شوند، ظاهراً به نرم‌افزار ردیابی آلوده هستند. FSB همچنین اپل را به همکاری نزدیک با سازمان های اطلاعاتی ایالات متحده برای ارائه طیف گسترده ای از ابزارهای جاسوسی متهم کرد. از سوی دیگر، اپل تمامی این اتهامات را رد کرده و بر تعهد خود به حفظ حریم خصوصی کاربران تاکید کرده و گفته است که هرگز با هیچ دولتی برای ایجاد حفره های جاسوسی در محصولات خود همکاری نکرده است.

این اقدام اخیر دولت روسیه با تلاش های گسترده این کشور برای کاهش وابستگی به فناوری خارجی مطابقت دارد. برای دستیابی به این هدف، رئیس جمهور ولادیمیر پوتین سال گذشته فرمانی صادر کرد که بر اساس آن مؤسسات درگیر در “زیرساخت های اطلاعاتی حیاتی” باید تا سال 2025 از نرم افزارهای توسعه یافته محلی استفاده کنند.

این ممنوعیت به دنبال مجموعه ای از اقدامات است که اخیراً روابط اپل با روسیه را تیره کرده است. پس از آغاز جنگ روسیه و اوکراین در سال گذشته، اپل دسترسی شهروندان روسی به Apple Pay را قطع کرد و فروش محصولات خود را در آن کشور متوقف کرد.

در حال حاضر اپل پاسخ رسمی به این ممنوعیت نداده است. در نهایت، این تصمیم نشان دهنده تشدید قابل توجه تنش های تکنولوژیکی بین روسیه و ایالات متحده است که احتمالاً مقامات دولتی روسیه را از اکوسیستم فناوری جهانی منزوی می کند. پیامدهای این ممنوعیت بر روابط دوجانبه فناوری قطعاً تأثیر خواهد داشت و باید دید مقامات آمریکایی چه تصمیمی خواهند گرفت.


Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید