رضایت از خواب در خلق و خو تاثیر می گذارد – تک ناک


بر اساس یک مطالعه جدید، اینکه چگونه یک فرد فکر می کند خوابیده است، ممکن است تأثیر بیشتری بر حال روز بعدش داشته باشد تا چیزی که یک دستگاه بررسی خواب می گوید.

به گزارش تکناک، این تحقیق که در 3 آگوست در مجله Emotion منتشر شد، می‌تواند نشان دهد که تجربیات ذهنی خواب در مورد حال فرد، مهم‌تر از داده‌های عینی‌تر هستند.

دکتر آنیتا لنیس، نویسنده اصلی این مطالعه گفت: زمانی که شرکت کنندگان گزارش دادند که بهتر از حد معمول می خوابند، احساسات مثبت بیشتری را تجربه کردند و روز بعد احساس رضایت بیشتری از زندگی داشتند.

البته گفتنی است که بازده خواب که توسط دستگاه ردیاب خواب تعیین شد، به هیچ وجه با سلامت روز بعد مرتبط نبود.

این مطالعه در بریتانیا انجام شد و شامل داده‌هایی از 109 بزرگسال بود. تحقیقات بیشتری باید انجام شود تا مشخص شود آیا این یافته ها قابل تعمیم به سایر گروه های سنی و جمعیتی هستند یا خیر. با این حال این مطالعه می تواند نشان دهد که احساس خوب در مورد خوابی که داشته اید می تواند سلامت شما را بهبود بخشد.

در این مقاله چیزی که کارشناسان در مورد اینکه چرا درک خود شخص از خواب بر آنچه که ردیاب خواب می‌گوید، غلبه می‌کند و همچنین راه‌هایی برای بهبود کیفیت خواب به منظور تقویت خلق و خوی روز بعد را به شما می‌گویند.

تاکنون مطالعات انجام شده، ارتباطی بین احساسات افراد و کیفیت خواب آنها پیدا کرده‌اند، اما این مطالعه جدید به طور خاص با هدف بررسی این موضوع که چگونه دستگاه‌های بررسی کیفیت خواب، خواب و ادراک حسی را برای هر فرد تغییر می‌دهد، انجام شده است.

در این مطالعه سوال اصلی محققان اساساً این است که در گروه های جوان که احتمالاً خواب سالمی دارند، متغیرهای خواب فرد یا گزارش رضایت از خواب توسط خود افراد، چقدر خوب پیش‌بینی می‌کنند که فرد در طول روز بعد به چه میزانی احساس خوبی دارد؟

این مطالعه شامل 109 شرکت‌کننده در مقطع کارشناسی با محدوده سنی 18 تا 22 سال بود. حدود 64 درصد زن و حدود نیمی از آنها بریتانیایی بودند.

هر شرکت کننده داده های خواب را برای دو هفته بین اکتبر 2017 و مارس 2018 ارسال کرد. آنها همچنین از اکتیگراف استفاده کردند. اکتیگراف دستگاه هایی هستند که حرکت افراد را اندازه گیری می کند تا خواب آنها را بررسی کنند.

اکتیگراف معیارهای خواب زیر را ثبت کرد:

  • تأخیر شروع خواب، یا مدت زمانی که افراد به خواب می روند
  • مدت زمان خواب یا اینکه افراد چند ساعت می خوابند
  • جت لگ اجتماعی یا تفاوت در ساعت اجتماعی و بیولوژیکی افراد
  • کارآیی خواب یا درصد زمانی که فرد بعد از رفتن به رختخواب می‌خوابد

سپس از طریق یک برنامه، به شرکت‌کنندگان نظرسنجی‌های روزانه داده شد که 24 ساعت فرصت داشتند تا آن‌ها را تکمیل کنند، که از آن‌ها خواسته می‌شد زمانی که به رختخواب می‌روند، مدت زمانی که طول می‌کشد تا به خواب بروند، چه زمانی از خواب بیدار شوند و آیا به موقع از خواب بیدار شدند را ثبت کنند. شرکت کنندگان میزان رضایت از خواب خود را در یک مقیاس از یک تا چهار رتبه بندی کردند.

علاوه بر این، از شرکت کنندگان در مطالعه خواسته شد تا نظرسنجی های لحظه ای مکرر را نیز پر کنند.

در پنج نقطه زمانی تصادفی در طول روز، شرکت‌کنندگان وضعیت خود را گزارش کردند. به طور خاص، آنها به خلق و خوی خود امتیاز دادند (مثلاً چقدر خوشحال، مشتاق، ناراحت و نگران بودند) و یا اینکه چقدر از زندگی خود در آن لحظه راضی بودند.

با در نظر گرفتن این داده ها، محققان به دنبال ارتباط بین عادات خواب افراد و رفاه ذهنی آنها یا به طور کلی، میزان احساس مثبت و رضایت آنها از زندگی خود بودند.

نتایج نشان داد که رضایت از خواب در بزرگسالان جوان، یعنی کیفیت خواب ذهنی آنها، به طور مداوم با سلامتی آنها در روز بعد مرتبط است. عجیب است که معیارهای برگرفته از اکتیوگرافی کیفیت خواب اصلاً با سلامتی روز بعد مرتبط نبودند.

قطع ارتباط بین دستگاه های بررسی خواب و گزارش های فردی هنوز یک راز است

در مورد اینکه چرا تصور یک فرد از نحوه خوابیدن آنها در شب قبل بیشتر از ردیاب ها با سلامتی مرتبط است، می تواند چند توضیح متفاوت داشته باشد.

افراد ممکن است اگر فکر کنند که خوب خوابیده اند، احساس مثبت و انرژی زیادی داشته باشند. اگرچه این موضوع به طور خاص در این مطالعه مورد بررسی قرار نگرفته است، اما ممکن است احساس شما در صبح، بر احساس شما در کل طول روز تأثیر بگذارد.

این فرضیه ممکن است درست باشد، صرف نظر از اینکه یک فرد واقعاً خواب آرامی داشته است یا خیر. تحقیقات قبلی نشان داده است که خواب فرضی یا اینکه فکر می‌کنید بهتر از آنچه که واقعیت دارد، استراحت کرده‌اید، همچنان با بهبود عملکرد مغزی افراد مرتبط است.

پرلیس گفت که توضیح دیگر این است که معیار رضایت از خواب ممکن است بتواند بهتر توضیح دهد که یک فرد واقعا چگونه خوابیده است.

او اضافه کرد: این یک متغیر همه جانبه است. خیلی چیزها در مورد اینکه آیا شما از خواب خود راضی هستید یا خیر در صحت این فرضیه نقش دارند.

این فرضیه می‌تواند توضیح دهد که چرا این متغیر ذهنی بیشتر با رفاه مرتبط است؛ احساس عمومی یک فرد در مورد اینکه چقدر خوب می‌خوابد احتمالاً شامل ده‌ها عامل مختلف است، در حالی که ردیاب خواب فقط می‌تواند چند چیز را اندازه‌گیری کند که ممکن است بر روی کیفیت خواب تأثیر بگذارد.

این امر مخصوصا زمانی صادق است که آن را به چیز دیگری که ذهنی است متصل می‌کنیم، یعنی رفاه و احساس رضایت از زندگی.

در حال حاضر ما فقط می‌توانیم حدس بزنیم که چرا بین احساسات خود گزارش‌شده درباره خواب و آنچه ردیاب‌ها می‌گویند، ناهماهنگی وجود دارد.

این قطع ارتباط با تحقیقات قبلی مطابقت دارد، اما مشخص نیست که آیا مردم در مورد کیفیت خواب خود قضاوت بدی دارند یا آیا محققان به تکنیک‌های اندازه‌گیری خواب بهتر و دقیق‌تری نیاز دارند؟

افزایش رفاه با خواب با کیفیت

این مطالعه دارای تعداد کمتری از شرکت کنندگان با محدوده سنی محدود است. به همین دلیل این یافته‌ها قابل تعمیم به جمعیت گسترده‌تر نیستند، به ویژه از آنجایی که رئالو گفت: الگوهای خواب و کیفیت خواب با افزایش سن افراد تغییر می‌کند. نویسندگان این مطالعه نوشتند که تحقیقات آینده باید بررسی کنند که آیا این ارتباط بین بهزیستی ذهنی و ادراک خواب در سنین مختلف یا گروه های دیگر وجود دارد یا خیر.

با این حال این ارتباط می‌تواند کاربردهای جالبی در زندگی افراد داشته باشد، زیرا مردم راه‌هایی را برای خوابیدن و احساس بهتر پیدا می‌کنند.

درک شما از خواب ممکن است مهمتر از آنچه ردیاب های خواب در مورد آن می گویند در مورد سلامتی شما صادق باشد. اگر کسی فکر می کند که بد خوابیده است اما یک ردیاب خواب می گوید که او بیشتر یا بهتر خوابیده، این مسئله ممکن است برای ارزیابی مجدد خواب شما مفید باشد.

البته این احتمال بیشتر است که فردی اگر احساس کند به اندازه کافی خوابیده است، خواب خود را مثبت ارزیابی کند. نداشتن این حس نه تنها ممکن است خلق و خوی فرد را بدتر کند، بلکه می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2، سکته مغزی، سلامت روان ضعیف و مرگ زودرس را نیز افزایش دهد.

برای بهبود خواب، افراد باید مطمئن شوند که فرصت خواب، توانایی خواب و میزان صحیح خواب مورد نیاز خود را دارند.

محققان در حال حاضر در حال توسعه یک نظرسنجی تشخیصی هستند که افراد می توانند برای پیدا کردن ایده بهتر از سلامت خواب خود و اینکه آیا ممکن است دچار اختلالات خواب باشند یا خیر، انجام دهند. ایده این است که اگر مردم از عادات خواب فعلی خود احساس رضایت نمی کنند، می توانند گزارش را به پزشک ببرند تا او مشکلات احتمالی را ارزیابی کنند.

همچنین افراد می توانند با متعهد شدن به استراتژی های ساده مانند خوابیدن در زمان های ثابت در طول هفته، اجتناب از استفاده از وسایل الکترونیکی قبل از خواب و اطمینان از اینکه اتاق خوابشان آرام و تاریک است، خواب و احتمالاً رفاه خود را بهبود بخشند.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید