ربات چهار پا LORIS از دیوار سمت راست بالا می رود – یک ضربه


محققان دانشگاه کارنگی ملون یک ربات چهار پا به نام LORIS ساخته اند که می تواند به صورت عمودی بر روی سطوح ناهموار بالا رود.

من گزارش میدم مجرداین ربات با استفاده از ریزبازوهای فعال که دارای قلاب های کوچک برای گرفتن برآمدگی های کوچک روی سطح هستند، کار می کند.

LORIS با استفاده از دوربین عمق و ریزپردازنده خود، حرکت پاهای خود را به گونه ای تنظیم می کند که به آن اجازه می دهد از سطوح دشوار بالا برود.

در حالی که برخی از ربات‌های آزمایشی از سیستم‌های گیره مبتنی بر مکش برای بالا رفتن از سطوح صاف استفاده می‌کنند، چنین فناوری روی سطوح ناهموار مانند سنگ، جایی که نمی‌توان مهر و موم ایجاد کرد، کار نمی‌کند.

یک جایگزین برای این شامل استفاده از چیزهایی است که به عنوان گیره های چرخان میکرو شناخته می شوند. این قلاب‌ها شامل مجموعه‌ای از قلاب‌های تیز کوچک هستند که گوشه‌ها و شکاف‌های کوچکی را در سطح می‌گیرند. هنگامی که گیره برای برداشتن مرحله بعدی به سمت بالا بلند می شود، قلاب ها از این سطح آزاد می شوند.

برخی از بریس های کوچک روی ستون فقرات غیرفعال هستند و برای حفظ ثبات به وزن بدن آویزان ربات متکی هستند. این نوع مهاربندها روی دیوارهای نسبتاً مسطح به خوبی کار می کنند، اما در سطوح نامنظم تر مانند صخره ها، استراتژی کوهنوردی متنوع تری مورد نیاز است و این کارایی آنها را کاهش می دهد.

گیره‌های میکرو چرخشی فعال این محدودیت را با ترکیب کردن محرک‌های الکتریکی که به طور هدفمند حلقه‌ای از قلاب‌ها را به سطح می‌برند، دور می‌زنند و یک گیره موتوری را حفظ می‌کنند که در هر جهتی عمل می‌کند. در بیشتر موارد، این چرخش‌ها حجیم، انرژی‌زا و از نظر مکانیکی پیچیده هستند. با این حال، آنها سرعت نسبتاً آهسته ای برای صعود ایجاد می کنند.

اینجاست که ربات چهار پا لوریس وارد می شود.

لوریس با همکاری ناسا برای کشف سیارات دیگر ساخته شد

این ربات توسط پل ندان، اسپنسر بکوس، آرون ام ساخته شده است. این ربات توسط جانسون و همکارانش در آزمایشگاه مکانیک رباتیک دانشگاه کارنگی ملون ساخته شده است.

در انتهای هر یک از چهار پای ربات، یک پنجه خاردار کمیاب وجود دارد که از دو مجموعه خارها در زوایای قائمه رو به روی هم تشکیل شده است. گیره از طریق یک مفصل مچ دست غیرفعال به پا متصل می شود، به این معنی که گیره به سادگی در پاسخ به کاری که پا انجام می دهد به اطراف می چرخد.

هر یک از سنبله های کوچک لوریس شامل یک قلاب ماهی است که در بدنه پلاستیکی چاپ شده سه بعدی قرار گرفته است.

ربات با استفاده از یک دوربین و ریزپردازنده عمق سنج، پاهای خود را به صورت استراتژیک حرکت می دهد به طوری که وقتی بریس روی یک پا به سطح صعود می رسد، بریس روی پای مقابل، در سمت دیگر بدن، همین کار را انجام می دهد.

در حالی که این دو پایه متضاد به صورت مورب کشش داخلی را روی میخ های خود حفظ می کنند، این میخ ها محکم به سطح چسبیده می مانند. در همین حال، دو پای دیگر ربات مقابل هم آزاد هستند تا قدم بعدی را به سمت بالا بردارند. این یک استراتژی کوهنوردی با الهام از حشرات است که به عنوان گرفتن مستقیم (DIG) شناخته می شود.

به گفته محققان، لوریس وزن سبک، سرعت، بهره وری انرژی و سادگی گیره های میکرو اسپین غیرفعال را با حفظ قوی و قوام گیره های فعال ترکیب می کند. این ربات به گونه ای طراحی شده است که ساخت آن آسان و ارزان است.

شما می توانید لوریس را در فیلم زیر مشاهده کنید. مقاله ای در مورد این مطالعه اخیرا در کنفرانس بین المللی رباتیک و اتوماسیون ارائه شده است.

Related Posts