خورشید رکورد تعداد لکه های خورشیدی را شکست


در ژوئن 2023، بیش از 160 لکه خورشیدی روی خورشید تشکیل شد که بیشترین تعداد در یک ماه در بیش از دو دهه است.

همانطور که آمار نشان می دهد، چرخه خورشیدی فعلی، بیست و پنجمین چرخه خورشیدی از زمان شروع رکوردها، بسیار سریعتر از پیش بینی ناسا و اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده (NOAA) تشدید می شود. این نگرانی‌ها را در مورد رویدادهای شدید «هوای فضایی» در ماه‌های آینده افزایش می‌دهد.

آژانس های فضایی 125 لکه خورشیدی در ماه را در طول چرخه 25 خورشیدی پیش بینی کردند. اکنون، خورشید هنوز به اوج خود نرسیده است و در حال حاضر تقریباً 200 لکه در ماه تولید می کند. برخی از دانشمندان معتقدند که رکورد 200 امتیاز در سال آینده ثبت خواهد شد.

کیت استرانگ، اخترفیزیکدان روز یکشنبه در صفحه توییتر خود نوشت:

بالاترین میانگین ماهانه لکه خورشیدی از سپتامبر 2002! در ژوئن 2023، 163.4 بود که بالاترین میزان در بیش از 20 سال گذشته بود.

لکه‌های بیشتر خورشیدی نه تنها به معنای شعله‌های بیشتر خورشیدی است، بلکه به معنای پرتاب‌های جرم تاجی بیشتر است، انفجارهای قدرتمند ذرات باردار که باد خورشیدی را تشکیل می‌دهند. و این می تواند به معنای “آب و هوای فضایی” بد روی زمین باشد. انفجارهای شدید بادهای خورشیدی می توانند به میدان مغناطیسی زمین نفوذ کنند و شفق های مسحورکننده ای ایجاد کنند، اما همچنین مشکلات جدی برای سیستم های قدرت و ماهواره ها در مدار زمین ایجاد کنند.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید