حمایت مالی دولت چین از رقیب انویدیا – Tech Knock


دولت چین برای رقابت با انویدیا، استارت‌آپی را با پردازنده‌های گرافیکی سازگار با CUDA تأمین مالی می‌کند.

من گزارش میدم تکناک، Denglin Technology یک شرکت توسعه GPU مستقر در شانگهای چین است که در سال 2017 تأسیس شد. این شرکت اخیراً توسط صندوق سرمایه گذاری اینترنتی چین تأمین مالی شده است.

سفارش پردازش این شرکت ادعا می کند که GPU دارای “معماری پردازشی سازگار با مدل های برنامه نویسی مانند CUDA/OpenCL” است که آن را در موقعیت خوبی برای رقابت با Nvidia قرار می دهد. بنابراین، احتمالاً از بزرگترین مزیت رقابتی انویدیا، CUDA، برای رقابت با آن استفاده خواهد کرد.

به گفته Jon Peddie Research، این سرمایه گذاری مالی باعث پیشرفت تحقیق و توسعه محصول Denglin و سرعت بخشیدن به تولید انبوه و تجاری سازی GPU جدید Goldwasser آنها می شود.

خط تولید دنگلین، از جمله گل سرسبد گلدواسر، در اصل برای کاربردهای هوش مصنوعی طراحی شده بود. پیش از این این شرکت اعلام کرده بود که از این پردازنده گرافیکی می توان برای بازی نیز استفاده کرد. این شرکت ادعا می کند که Goldwasser اولین پردازنده گرافیکی چینی است که با موفقیت برای کاربردهای تجاری در مقیاس بزرگ به کار گرفته شده است.

به گفته JPR، یکی از ویژگی‌های GPU Goldwasser معماری Denglin + GPU است که فناوری محاسبات ناهمگن تعریف‌شده توسط نرم‌افزار را بر روی یک تراشه قدرت می‌دهد.

جالب ترین بخش گزارش این است که گلدواسر ادعا می کند که به طور مستقیم با مدل های برنامه نویسی مانند CUDA انویدیا سازگار است. (بیشتر ادعاهای سازگاری مستقیم با CUDA در اینجا آمده است.) بنابراین، بودجه دولتی می تواند از چارچوب های رقابتی CUDA انویدیا برای محاسبات استفاده کند.

البته باید دید که آیا Denglin می‌تواند سیلیکون کافی برای پایان دادن به تسلط انویدیا بر بازار پردازنده‌های گرافیکی هوش مصنوعی تولید کند، اما مطمئناً انگیزه‌ای برای این کار دارد.

بنیانگذاران Denglin Technology، لی جیانون و وانگ پینگ، از دانشگاه Tsinghua فارغ التحصیل شدند و معاون عملیات جهانی آنها، یانگ جیان، قبلاً موقعیت مشابهی در زنجیره تامین جهانی هواوی داشت.

Denglin با تجربه غنی خود در R&D و تجاری سازی GPU، هفت مرکز تحقیق و توسعه را در شهرهای مختلف از جمله Silicon Valley، Chengdu و Hangzhou اداره می کند. طبق گزارش JPR، Denglin یکی از 13 توسعه دهنده GPU در چین است.

بر اساس داده‌های Verified Market Research (در هند) به نقل از JPR، ارزش بازار جهانی GPU در سال 2021 به 33.47 میلیارد دلار رسید و پیش‌بینی می‌شود تا سال 2030 به 477.37 میلیارد دلار برسد، با CAGR 34.4 درصد از سال 2021 تا 2030.

این رشد عمدتا به دلیل افزایش تقاضا از سوی کاربران نرم افزار حرفه ای، گیمرها و طرفداران ورزش های الکترونیکی است. در این میان هوش مصنوعی در حال تبدیل شدن به یک عامل مهم در این بازار است.

Goldwasser یکی دیگر از تازه واردان به صحنه راه اندازی GPU چین است و با ادعای سازگاری با CUDA و بودجه جدید از سوی دولت چین، به نظر می رسد در مدت زمان کمتری نفوذ بیشتری به دست آورد.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید