جان وارناک خالق فتوشاپ در ۸۲ سالگی درگذشت


ادوبی اعلام کرد که دکتر جان وارناک هم‌بنیانگذار این شرکت و خالق فتوشاپ در سن 82 سالگی درگذشته است. همسر او مروا وارنوک طراح سرشناس بود و سه فرزند از او به یادگار مانده است. هنوز علت مرگ او اعلام نشده است.

شانتانو ناراین، رئیس و مدیرعامل فعلی ادوبی نوشت:

ما با اندوهی عمیق در غم از دست دادن یکی از بنیانگذاران ادوبی دکتر جان وارناک شریک هستیم. جان یکی از بزرگترین مخترعان نسل ما بود که تاثیر به‌سزایی در نحوه ارتباط ما با کلمات، تصاویر و ویدیوها داشت.

وارناک شرکت ادوبی را در سال 1982 را با همکاری دکتر چارلز گسچه تاسیس کرد و تا سال 2000 به عنوان مدیرعامل آن فعالیت داشت. او تا سال 2017 به‌همراه گسچه رئیس مشترک ادوبی باقی ماند (گسچه در سال 2021 درگذشت). لوگوی اصلی این شرکت توسط مروا وارنوک همسر جان وارنوک طراحی شد و ادوبی اولین نرم افزارخود را با نام Adobe Postscript در سال 1984 عرضه کرد.

ادوبی در سال 1987 فتوشاپ را معرفی کرد و در ادامه فرمت فایل PDF را توسعه داد و برنامه‌های پرکاربرد دیگری مانند ایلاستریتور، لایت‌روم، پریمیر پرو و افترافکت را منتشر کرد. گفتنی است این شرکت در دهه 80 میلادی ابزارهای مختلفی برای ویرایش ویدئو، صدا و ایجاد جلوه‌های بصری در فیلم‌ها ارائه کرد.

وارناک به‌واقع یکی از مدیران بی‌نظیر عرصه فناوری با مهارت‌های فنی سطح بالا بود. او در پایان‌نامه دکترای خود در سال 1969، الگوریتم وارناک را برای تعیین سطوح مخفی اختراع کرد. او سپس با گسجه در مرکز تحقیقاتی Palo Alto متعلق به شرکت زیراکس همکاری کرد، اما نتوانست مدیران این شرکت را برای تجاری‌سازی زبان گرافیکی InterPress متقاعد کند. همین موضوع باعث شد تا وارناک و گسجه شرکت ادوبی را تاسیس کنند. آن‌ها ابتدا نرم‌افزار PostScript را توسعه دادند و آن را برای دستگاه LaserWriter اپل در سال 1985 ارائه کردند. وارناک همچنین ایلاستریتور را توسعه داد که بک برنامه بسیار کاربردی است و در طراحی تصاویر به جای پیکسل‌ها از بردارها استفاده می‌کند.

مدیرعامل فعلی ادوبی می‌نویسد:

ارتباط من با جان در ۲۵ سال گذشته مهمترین بخش از کار حرفه‌ای من بوده است. ما در وعده صبحانه در مورد آینده صحبت می‌کردیم و البته درباره موضوعات دیگری مثل کتاب‌های کمیاب، هنر، تاریخ جهان و سیاست نیز گفتگو می‌کردیم و من در این صحبت‌ها بینش منحصربه‌فردی نسبت به جان پیدا کردم.

نظر شما درباره جان وارناک خالق فتوشاپ چیست؟

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید