ترفندی ساده برای جلوگیری از ناخن جویدن – تک ناک


بر اساس یک مطالعه جدید، یک تکنیک ساده ممکن است به افرادی که رفتارهای تکراری مانند ناخن جویدن، کندن پوست و کشیدن مو دارند، کمک کند.

به گزارش تکناک، این تحقیق که ماه گذشته در مجله JAMA Dermatology منتشر شد، نشان داد که انجام حرکات دایره‌ای ملایم روی قسمت‌های خاص بدن در طول روز می‌تواند رفتارهای تکراری متمرکز بر بدن (BFRBs) را کاهش دهد.

BFRB یک اصطلاح بالینی برای عادت‌های حرکتی که اجباری می شوند، است. به گفته بنیاد TLC برای رفتارهای تکراری متمرکز بر بدن، حدود 3 درصد از جمعیت جهان دارای BFRB هستند.

دکتر استفن موریتز، نویسنده ارشد این مطالعه گفت که افراد ممکن است این رفتارها را بی ضرر بدانند، اما نمی دانند که این رفتارها می توانند منجر به عواقب جدی شوند.

موریتز گفت: متاسفانه تعدادی موارد منتشر شده از حوادث مرگبار به دنبال سپسیس پس از کندن پوست و توده‌ موهای هضم شده در افرادی که موهای کنده شده خود را می‌خورند، وجود دارد. خوشبختانه این موارد نادر هستند، اما BFRB ها یک مشکل جزئی در سراسر جهان نیستند و می توانند منجر به افسردگی و کیفیت پایین زندگی شوند، به عنوان مثال با اجتناب از صمیمیت با دیگران.

استاندارد طلایی برای درمان BFRB ها، درمان شناختی رفتاری (CBT) است، که هدف آن کمک به بیمار در شناسایی شرایط و الگوهای فکری است که ممکن است باعث تحریک BFRB شود. با این حال، بسیاری از مردم به دلیل نداشتن بیمه یا زمان انتظار طولانی به دنبال درمان این مشکل نیستند یا نمی توانند به آن دسترسی داشته باشند. کارشناسان گفتند که استراتژی مورد بررسی در مطالعه جدید که یک تکنیک جایگزینی عادت است، می تواند به طور ویژه ای برای افراد مبتلا به BFRB که فرصت درمان سلامت روان را نداشته اند مفید باشد.

یک روانشناس بالینی به نام گالاگر در این تحقیق گفت: من فکر می‌کنم چیزی شبیه به این تکنیک می‌تواند راهی عالی برای شروع شکستن چرخه این عادت های اجباری باشد.

BFRB چیست؟

نمونه های دیگر BFRB ها عبارتند از جویدن مو و یا کندن پوست کنار بند انگشت. سوزان آلبرز بولینگ که یکی از نویسندگان این مطالعه می باشد، گفت که این رفتارهای متمرکز بر بدن اغلب توسط شرایط ایجاد می شود. او گفت: برای برخی افراد این رفتارهای اجباری راهی برای مقابله با احساسات منفی، استرس یا تنش است.

همه کسانی که گهگاه ناخن‌های خود را می‌جوند یا پوست لب‌های خود را می‌کنند، به درمان سلامت روان نیاز ندارندBFRB ها از نظر بالینی مهم تلقی می شوند و بیش از یک عادت عصبی در زمانی که باعث ناراحتی عاطفی می شوند، از کنترل فرد خارج می شوند و زندگی او را مختل می کنند.

این رفتارهای اجباری اغلب بر ذهن و بدن تأثیر می گذارند. او به دلیل ماهیت تکراری BFRB ها، آنها اغلب پیامدهای فیزیکی ناخواسته ای دارند. در موارد شدید،BFRB ها می توانند منجر به بروز مشکلات کشنده ای برای سلامتی شوند.

گالاگر گفت: وقتی احساس می‌کنید نمی‌توانید چیزی را که می‌خواهید کنترل کنید، این مسئله می‌تواند واقعاً ناراحت‌کننده باشد. مردم اغلب فکر می‌کنند که می‌توانند به راحتی این رفتار را ترک کنند، اما ترک این رفتارها بسیار دشوار است.

نحوه تناسب تکنیک جدید با درمان فعلی

به غیر از CBT، گزینه های زیادی برای درمان رفتارهای تکراری وجود ندارد. داروهای ضد افسردگی مانند مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) ممکن است به برخی بیماران کمک کند، اما محققان دارویی را مشخص نکرده‌اند که به طور مداوم نتایج مؤثری را ایجاد کند.

تشدید این موضوع باعث عدم دسترسی به درمان روانی مناسب یا خجالت به دلیل ابتلا به این اختلال است. افراد مبتلا به BFRB اغلب از رفتار خود خجالت می کشند و به دنبال درمان نیستند.

به گفته کارشناسان، چنین موانعی درمان های جایگزین را به یک راه حل جذاب تبدیل می کنند. اسباب‌بازی‌های فیجت که اغلب برای افراد مبتلا به BFRB به عنوان یک رفتار جایگزین توصیه می‌شود، به محققان الهام بخشید تا یک تکنیک جایگزین عادت متفاوت را بررسی کنند.

محققان گفتند: ما می‌خواستیم یک حلقه رفتاری ساده را آموزش دهیم که مشخص، آسان، آرام‌بخش و مهم‌تر از همه موثر باشد.

برای این مطالعه شش هفته‌ای، محققان 268 نفر را از رسانه‌های اجتماعی که گفته بودند BFRB دارند، انتخاب کردند. آنها به نیمی از بیماران گفتند که در لیست انتظار برای درمان جدید BFRB هستند و به بقیه دستور دادند که تکنیک های چرخشی هر زمانی که احساس می کردند میل به برداشتن، کشیدن یا گاز گرفتن چیزی داشتند، حداقل دو بار در روز انجام دهند.

به شرکت کنندگان یک کتابچه راهنما داده شد و به آنها ویدئویی نشان داده شد که تکنیک‌های مختلف را برای جلوگیری از این رفتارهای اجباری نشان می‌داد. نکته مهم این بود که دستورالعمل ها به شرکت کنندگان اصرار داشت که با ناخن های خود، به هیچ وجه پوست خود را لمس نکنند.

تقریباً 53 درصد از شرکت کنندگانی که با این روش آشنا شدند، پس از شش هفته بهبودی را گزارش کردند. تنها 19 درصد از شرکت کنندگان گروه تحت کنترل گفتند که در این مدت بهبودی را مشاهده کرده‌اند، و این باعث شد که محققان بر این باور باشند که درمان استاندارد هم برای برخی از شرکت‌کنندگان مؤثر بوده است.

نویسندگان این تحقیق نوشتند که این مطالعه از دو جهت محدودیت داشت: اول این که هیچ تأییدی وجود نداشت که شرکت‌کنندگان تشخیص رسمی BFRB را دریافت کرده بودند و دومی این که محققان پس ازمطالعه شرکت‌کنندگان را پیگیری نکردند تا تعیین کنند که آیا این استراتژی به بهبود طولانی‌مدت رفتارهای اجباری آنها کمک می‌کند یا خیر. به همین دلیل محققان باید مطالعات بیشتری را در آینده در مورد تکنیک های جایگزینی عادت انجام دهند.

چه کسی ممکن است از تکنیک های جایگزینی عادت سود ببرد؟

تکنیک‌های جایگزینی عادت که در این مطالعه بیان شد می‌تواند به هر کسی که با  BFRB  دست و پنجه نرم می‌کند اما به متخصص سلامت روان مراجعه نمی‌کند، کمک کند.

در این روند صبور ماندن مهم است.این رفتارها این یک شبه از بین نمی‌روند و خیلی مهم است که حتی پیشرفت تدریجی را هم ارزشمند بدانید. حتی اگر فقط 10 درصد مواقع تکنیک جایگزینی عادت را انجام دهید، باز هم این کار در کاهش رفتارهای اجباری موثر است.

البته گفتنی است که این تکنیک ممکن است برای همه کاربردی نباشد. اثربخشی این تکنیک بسته به فرد و شدت BFRB می‌تواند متفاوت باشد.

با یک درمانگر ذهنی رفتاری قرار ملاقات بگذارید یا اگر تکنیک جایگزینی عادت برای شما کارساز نیست، به دنبال راهکار دیگری باشید.

از آنجایی که BFRB ها می‌توانند یک مشکل نادیده و گاهی پنهان باشند، می‌توانند باعث شوند افراد به‌طور دردناکی احساس تنهایی کنند. مهم است که به افرادی که این مشکل را پشت سر می‌گذارند این پیام داده شود که این مشکل به هیچ عنوان غیر عادی نیست و برایش درمان وجود دارد.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید