با چند ترفند ساده عقب افتادگی ویندوز را پس از آپدیت برطرف کنید


آیا ویندوز شما پس از دریافت و نصب آخرین به روز رسانی کند شده است؟ به‌روزرسانی ناقص یا باگ ممکن است دلیل این تاخیر باشد. اما عوامل دیگری نیز می توانند موثر باشند. بنابراین راه های مختلفی برای حل مشکل عقب افتادن ویندوز پس از آپدیت وجود دارد. در زیر چند ترفند ساده برای حل این مشکل را به شما آموزش می دهیم. هر دو می توانند به شما در اجرای سریع ویندوز کمک کنند.

ترفندهایی برای رفع تاخیر ویندوز پس از به روز رسانی

به طور خلاصه، سه کار اصلی و مهمی که می توانید برای حل مشکل لگ ویندوز بعد از آپدیت انجام دهید به شرح زیر است:

  • با رفتن به تنظیمات Windows > Windows Update > Update History > Uninstall Updates > آخرین به‌روزرسانی را که نصب کرده‌اید حذف نصب کنید.
  • آخرین درایور سخت افزاری که نصب کرده اید را برگردانید. برای انجام این کار، به Windows Device Manager بروید، روی درایور کلیک راست کرده و سپس روی Properties کلیک کنید. سپس به تب Driver رفته و روی گزینه Roll Back Driver کلیک کنید.
  • تنظیمات ویندوز را برای حداکثر کارایی تنظیم کنید. برای این کار به کنترل پنل رفته و به قسمت System and Security رفته و Power Options را انتخاب کنید. در اینجا باید گزینه Ultimate Performance را انتخاب کرده و تنظیمات را ذخیره کنید.

در زیر این ترفندها را به تفصیل و با تصاویر یاد خواهیم گرفت. توجه داشته باشید که پس از انجام هر ترفندی، بهتر است کامپیوتر خود را ریستارت کنید و ببینید آیا تغییرات موثر هستند یا خیر. راه حل بعدی را فقط در صورتی امتحان کنید که مشکل کندی ویندوز حل نشد. همچنین توصیه می شود از اولین راهنما شروع کنید، مگر اینکه به دلایلی ترجیح دهید آخرین به روز رسانی ویندوز را که نصب کرده اید حفظ کنید. در این مورد ابتدا راه حل های زیر را امتحان کنید.

بررسی های اولیه را انجام دهید

قبل از رفتن به راه های اولیه، بهتر است چند مورد اساسی و ابتدایی را بررسی کنید. ابتدا لپ تاپ یا کامپیوتر خود را ریستارت کنید. معمولاً لازم است پس از هر گونه تغییر، از جمله به روز رسانی، یک بار ویندوز خاموش و روشن شود. اگر اخیراً ویندوز را به‌روزرسانی کرده‌اید و مطمئن نیستید که رایانه‌تان مجدداً راه‌اندازی شده است یا خیر، یک بار انجام این کار ضرری ندارد. شاید این راه ساده مشکل را به طور کامل حل کرد.

اگر چندین برنامه (برنامه – نرم افزار) به طور همزمان در حال اجرا هستند، برخی از آنها را ببندید. همچنین، اگر چندین دستگاه جانبی (بی سیم یا با سیم) به طور همزمان به دستگاه خود متصل هستید، سعی کنید آنها را خاموش کنید. اگر تلفن همراه شما به ویندوز متصل است، آن را به طور موقت خاموش کنید. همه این موارد ممکن است باعث کند شدن ویندوز شده باشد. علاوه بر این، گرمای بیش از حد می تواند عملکرد ویندوز را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین اگر لپ تاپ شما بیش از حد گرم می شود، آن را به یک خنک کننده نزدیک کنید یا آن را به فضای باز با هوای خنک تر منتقل کنید.

اگر این راه های اساسی به شما کمک نکرد و مشکل همچنان پابرجاست، ترفندهایی که در زیر نوشته ایم را امتحان کنید.

مشکل تاخیر ویندوز را با حذف آخرین به روز رسانی برطرف کنید

اگر فکر می کنید که آخرین به روز رسانی باعث کاهش سرعت کامپیوتر شما شده است، منطقی است که این فرضیه را آزمایش کنید. بازگشت به نسخه قبلی سیستم عامل ممکن است ساده ترین راه برای حل مشکل کند ویندوز شما باشد. به تنظیمات ویندوز بروید و Windows Update را پیدا کنید. پس از کلیک بر روی آن و رفتن به این تب، در تب سمت راست بر روی Update History کلیک کنید.

در اینجا می توانید آخرین به روز رسانی های ویندوز را مشاهده کنید. بخش‌های مختلف، به‌ویژه به‌روزرسانی‌های کیفیت و به‌روزرسانی‌های درایور را بررسی کنید. می توانید تاریخ و نسخه به روز رسانی ها و سایر جزئیات مرتبط را مشاهده کنید.

سپس به بخش Uninstall updates بروید. در اینجا باید به روز رسانی نشان داده شده را پیدا کنید و مراحل حذف آن را طی کنید. (در ویندوز 10 گزینه Uninstall Updates از بالای صفحه Update History در دسترس است. در ویندوز 11 باید به بخش Windows Update برگردید و گزینه حذف به روز رسانی ها را در پایین صفحه در Related پیدا کنید. بخش تنظیمات)

در ویندوز 10، می‌توانید از بالای صفحه تاریخچه به‌روزرسانی به گزینه Uninstall دسترسی داشته باشید

اگر حذف نصب به‌روزرسانی سرعت و عملکرد ویندوز را بهبود می‌بخشد، در مسیر درستی هستید. حتماً در اینترنت نسخه به‌روزرسانی مشکل‌ساز را جستجو کنید تا مطمئن شوید که مشکل همین است و مایکروسافت از این موقعیت آگاه است. منتظر بروزرسانی های جدید باشید.

اگر حذف آخرین آپدیت روی عملکرد و سرعت کامپیوتر شما تاثیری نداشته است، می توان گفت که کندی ویندوز دلیل دیگری دارد. راه های دیگری را برای حل این مشکل امتحان کنید.

درایور اخیراً به روز شده را به نسخه قبلی برگردانید

اگر پس از به‌روزرسانی ویندوز، درایور برخی از سخت‌افزار رایانه خود را به‌صورت دستی به‌روزرسانی کرده‌اید، ممکن است آن درایور باعث تأخیر شده باشد. شاید درایوری که نصب کردید خطا یا مشکل دیگری داشته باشد. برای حل این مشکل، می توانید درایور اخیراً به روز شده را برگردانید. برای این کار روی دکمه منوی استارت ویندوز راست کلیک کرده و Device Manager را انتخاب کنید.

در مرحله بعد، دسته درایوری را که به روز کرده اید انتخاب کنید، روی درایور به روز شده کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید. به تب Driver رفته و روی گزینه Roll Back Driver کلیک کنید. در اینجا می توانید دلیل کاهش رتبه را نیز انتخاب کنید. سپس روی Yes کلیک کنید.

اگر بازگشت به نسخه درایور قبلی مشکل را برطرف کرد، می‌توانید این موضوع را به سازنده گزارش دهید و منتظر بمانید تا نسخه درایور جدیدتر منتشر شود.

درایوی که ویندوز در آن نصب شده است باید فضای کافی داشته باشد

هنگامی که درایو دیسکی که سیستم عامل ویندوز روی آن نصب شده است فضای خالی کافی نداشته باشد، ویندوز و برخی برنامه ها کندتر اجرا می شوند. این به دلیل مشکل در ایجاد فایل های موقت و انجام برخی از عملیات های حیاتی برای بهبود سرعت اتفاق می افتد. این مشکل می تواند باعث بی ثباتی و تاخیر سیستم شود. اگر سرعت ویندوز شما ناگهان کاهش یافت، این یکی از مواردی است که می توانید بررسی کنید.

روی نماد پوشه در نوار وظیفه (نوار پایین ویندوز) کلیک کنید تا File Explorer باز شود. به This PC رفته و از آنجا فضای خالی باقیمانده در درایوری که سیستم عامل در آن نصب و نگهداری می شود را بررسی کنید. ویندوز یک نماد پنجره را روی تصویر درایو قرار می دهد تا نشان دهد سیستم عامل روی کدام درایو نصب شده است.

در حالی که هیچ عدد مشخصی وجود ندارد که بگوید شما باید حداقل این مقدار فضای خالی داشته باشید، بهتر است همیشه بین 10 تا 15 درصد از کل فضای دیسک خود را در دسترس داشته باشید. ویندوز از این فضا برای انجام بهتر و سریعتر برخی کارها استفاده می کند. بنابراین در طول روز و هنگام کار با سیستم ممکن است متوجه پر شدن و خالی شدن نامحسوس این فضا شوید. اگر فضای خالی کافی در درایو نصب ندارید (که معمولاً به طور پیش فرض درایو C است) و نشانگر ویندوز آن را با رنگ قرمز مشخص کرده است، بهتر است مقداری فضا خالی کنید.

رفع تاخیر ویندوز با استفاده از حداکثر عملکرد

برنامه ریزی قدرت ویندوز مستقیماً بر سخت افزار و تنظیمات رایانه شما تأثیر می گذارد. ویندوز اساساً دو طرح مصرف انرژی ارائه می‌کند: متعادل و بالاترین عملکرد، که هر کدام برای روشی متفاوت طراحی شده‌اند.

برنامه Balanced برای استفاده عمومی در نظر گرفته شده است و به طور پیش فرض توسط ویندوز توصیه می شود. این تنظیم باتری را به صورت بهینه و متعادل مصرف می کند. در طرف دیگر برنامه Ultimate Performance قرار دارد که برای کاربران سنگین وزن طراحی شده و برای حداکثر عملکرد ویندوز مناسب است. بنابراین استفاده از این تنظیمات می تواند منجر به رفع تاخیر ویندوز و اجرای سریعتر برنامه ها شود. البته در همین راستا این کار باعث افزایش مصرف باتری می شود.

برای تغییر تنظیمات Ultimate Performance، به کادر جستجوی ویندوز رفته و Control Panel را تایپ کنید. از نتایج، برنامه کنترل پنل را باز کنید. سپس به System and Security و سپس Power Options بروید. بر روی گزینه Show Additional Plans کلیک کرده و گزینه Ultimate Performance را انتخاب و فعال کنید.

اگر این گزینه را در لپ تاپ خود نمی بینید، باید آن را به صورت دستی فعال کنید. برای انجام این کار، یک خط فرمان با دسترسی مدیریت باز کنید و دستور زیر را کپی و پیست کنید:

powercfg -duplicatescheme e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61

پس از فعال کردن این تنظیمات، مراحل ذکر شده را برای اعمال تغییرات دنبال کنید.

فرآیندهای پرکاربرد را در Task Manager غیرفعال کنید

تمام شدن رم یا استفاده بیش از حد از CPU می تواند سرعت ویندوز را کاهش دهد. برای بررسی این موضوع، روی دکمه Start ویندوز راست کلیک کرده و Task Manager را باز کنید.

اگر به طور مداوم بیش از حد از CPU، RAM یا دیسک استفاده می کنید، احتمالاً یک یا چند برنامه نرم افزاری فضای بهینه را اشغال می کنند. اگر می بینید که عملکرد هر یک از این منابع سیستم بین 80 تا 100 درصد است و کاهش نمی یابد، احتمالاً علت کندی ویندوز را یافته اید.

برای رفع این مشکل، روی نوار بالای ردیف با RAM، CPU یا دیسکی که زیاد استفاده می‌شود، کلیک کنید. ویندوز فوراً فرآیندهای در حال اجرا را از پرمصرف ترین به کمترین مرتب سازی می کند. نرم افزاری را پیدا کنید که بیشترین مصرف را دارد و نرم افزارهایی که فکر می کنید کمتر ضروری هستند را غیرفعال کنید. برای این کار روی هر کدام راست کلیک کرده و از بین گزینه ها End Task را انتخاب کنید.

با این کار برنامه هایی که حجم زیادی از منابع سیستم را اشغال می کنند بسته می شود و آن فضا آزاد می شود. پس از آزاد شدن این فضا، ویندوز احتمالا با سرعت بیشتری اجرا می شود. زیرا دسترسی سایر برنامه ها به منابع سیستم آسان تر است.


اگر راه های بالا را امتحان کرده اید و مشکل عقب افتادن ویندوز پس از به روز رسانی هنوز حل نشده است، یک بوت تمیز ویندوز را امتحان کنید. این باعث می شود که ویندوز تنها با مهم ترین سرویس ها و برنامه ها شروع شود. در نتیجه، سرویس هایی که ممکن است با ویندوز تداخل داشته باشند، در دسترس نیستند. اگر باز هم مشکل حل نشد با استفاده از System Restore ویندوز را به حالت قبل برگردانید که بدون مشکل و با سرعت معمولی کار می کند.

اگر راه حل دیگری دارید در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

Related Posts