باورهای غلط در مورد حافظه پنهان گوشی – تک ناک


در حوزه گوشی های اندرویدی، حافظه پنهان همیشه یک موضوع متداول در بحث ها است. ما اغلب گفتگوهایی درباره حافظه پنهان، جزئیات آن و روش‌های پاکسازی آن انجام می دهیم.

به گزارش تکناک، ما به انواع مختلف حافظه پنهان گوشی های اندرویدی می پردازیم. با این حال در طول این گفتگوها، با مواردی روبرو می‌شویم که ممکن است باعث شوند برخی از جنبه های این حافظه پنهان اشتباه تلقی شوند.

با توجه به یک سری باورهای غلط درمورد ظرفیت پنهان، ضروری است که این تصورات غلط را تشریح و رد کنیم. علیرغم نیت های خیرخواهانه پشت این باورها، ممکن است این تصورات، افراد را گمراه کنند. در ادامه به برخی از این تصورهای اشتباه می پردازیم.

پاک کردن فضای پنهان عملکرد گوشی را مختل می کند

در واقع حافظه پنهان گوشی به منظور ذخیره فایل‌های خاص است که در میان نقش‌های مختلف، به سرعت بارگذاری برنامه کمک می‌کند. با این حال فقدان این مؤلفه ها تأثیر شدیدی ندارد، حداقل نه در حدی که عملکرد قابل توجهی را کاهش دهد.

اجزای حیاتی در مجموعه های متناوب داده های برنامه باقی می مانند و پاک کردن حافظه پنهان برنامه مستلزم حذف آنها نیست. بنابراین، نگرانی در مورد کاهش عملکرد گوشی همراه به دلیل پاکسازی حافظه پنهان، بی اساس است. برعکس این کار پتانسیل افزایش قابل توجهی در عملکرد گوشی دارد.

حافظه پنهان به خودی خود خالی می شود

این باور را می توان تا حدی دقیق (یا تا حدی صادقانه، بسته به دیدگاه شما) در نظر گرفت، زیرا اغلب گوشی های امروزی دارای قابلیت پاکسازی خودکار حافظه پنهان سیستم هستند. در واقع، گزینه انجام دستی پاک کردن حافظه پنهان گوشی مدتی است که در دسترس نیست. با این وجود، حافظه پنهان متعلق به برنامه‌ها به طور خودکار پاک نمی‌شود، یا حداقل به صورت ثابت این کار انجام نمی‌شود. در نتیجه واجب است که هوشیار باشیم و مسئولیت آغاز این روند را بر عهده بگیریم.

حافظه پنهان در حافظه داخلی ذخیره نمی شود

این باور که گوشی ها فاقد حافظه داخلی مشخصی هستند که برای ذخیره چنین فایل های موقتی اختصاص داده شده باشند و این فایل ها در رم دستگاه نیز ذخیره نمی شوند، کاملا نادرست است. در واقع این موضوع کاملا برعکس است. حافظه ای که ما معمولاً از آن به عنوان حافظه پنهان یاد می کنیم، در بخشی از حافظه ROM ذخیره می شود.

گوشی من حافظه پنهان ندارد

اگر یک فرد بگوید که گوشی او حافظه‌ای برای این منظور ندارد، ادعای او درست است. با این حال، گاهی اوقات منظور آن‌ها ممکن است این باشد که فایل‌های موقت به صورت مستقیم در آنجا ذخیره نمی‌شوند. این باور صحیح نیست، زیرا در سیستم عامل اندروید فایل‌های موقت به طور پیوسته در حافظه داخلی ذخیره می‌شوند.

راه اندازی مجدد گوشی،حافظه پنهان را پاک می کند

حافظه پنهان گوشی معمولاً مترادف با RAM است، که RAM از طریق بسته شدن برنامه ها و راه اندازی مجدد گوشی پاک می شود. فرآیندهای پس‌زمینه‌ای که توسط گوشی آغاز می‌شوند، به طور مشابه با خاموش و روشن کردن دستگاه از بین می‌روند. با این حال، حافظه پنهان از یک روش متمایز برای پاکسازی خود استفاده می کند که به این اقدامات ارتباطی ندارد. پاک کردن حافظه پنهان شامل رفتن به تنظیمات دستگاه، انتخاب برنامه مربوطه و پاک کردن داده‌های مرتبط است.

 باید حافظه پنهان گوشی را هر روز خالی کنید

نتیجه نهایی درمورد پاک حافظه پنهان این است که این کار را که نه باید به طور دائمی و یا دیر به دیر انجام داد. اتخاذ یک رویکرد افراطی به طور کلی نامطلوب است، مثلا پر کردن بیش از حد حافظه پنهان با فایل‌ها می‌تواند منجر به مصرف قابل توجه فضای ذخیره‌سازی شود. برعکس، پاکسازی روزانه حافظه پنهان کاری بیهوده و دست و پا گیر است.

دلیل این امر در این واقعیت نهفته است که پاکسازی روزانه حافظه پنهان اصلا کارآمد نیست مگر اینکه انباشته قابل توجهی از داده ها برای حذف وجود داشته باشد.

باید حافظه پنهان همه برنامه ها را خالی کنید

اگر به دنبال پاکسازی کامل گوشی خود هستید، این باور درست و به جا است. البته در نظر داشته باشید که همه برنامه‌ها، فضای ذخیره‌سازی معادل با فایل‌های موقت را مصرف نمی‌کنند. به عنوان مثال، پاک کردن فضای پنهان واتس اپ به دلیل تمایل آن به استفاده بیش از حد از فضای ذخیره سازی، خیلی مهم است. برعکس، برای برنامه هایی که به صورت هفتگی یا حتی کمتر مورد استفاده قرار می گیرند، پاکسازی حافظه پنهان چندان ضروری نیست.

حافظه پنهان را فقط می توان از طریق تنظیمات حذف کرد

روش مرسوم به عنوان بهترین و کارآمدترین راه برای تضمین حذف فایل‌های ذخیره شده، حذف حافظه پنهان هر برنامه است. با این وجود، جایگزین بسیار سریع‌تری وجود دارد که می‌تواند نتایج مشابهی به همراه داشته باشد: استفاده از ابزار. نمونه بارز این ابزار Google Files است که فراتر از نقش خود به عنوان یک مدیر فایل اندروید، یک ویژگی پاکسازی جامع شامل پاکسازی حافظه پنهان را نیز ارائه می دهد.

نکات کلیدی در مورد نحوه مدیریت موثر حافظه پنهان اندروید

  • پاک کردن حافظه پنهان عملکرد را بدتر نمی کند. در واقع، این کار گاهی اوقات می تواند با آزاد کردن حافظه و حذف فایل های قدیمی، عملکرد گوشی را بهبود بخشد.
  • حافظه پنهان به صورت خودکار خالی نمی شود. برای هر برنامه باید آن را به صورت دستی پاک کنید.
  • گوشی حافظه پنهان را در حافظه داخلی خود ذخیره می کند، نه در یک پارتیشن حافظه جداگانه.
  • راه اندازی مجدد گوشی حافظه پنهان را حذف نمی کند. باید این حافظه پنهان را به صورت دستی پاک کنید.
  • نیازی نیست که حافظه پنهان را هر روز خالی کنید. فقط در صورتی که فضا بیش از حد پر شده باشد یا این که مشکلی در عملکرد پیش بیاید این کار را انجام دهید.
  • نیازی به پاک کردن حافظه پنهان برای همه برنامه ها ندارید. این کار را فقط برای برنامه هایی انجام دهید که از فضای ذخیره سازی زیادی استفاده می کنند.
  • همچنین می توانید از ابزار های پاک کننده برای پاک کردن حافظه پنهان استفاده کنید. این یک راه سریعتر برای انجام آن است، اما به اندازه پاک کردن دستی حافظه قابل اعتماد نیست.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *