این قرص جوانی را به شما هدیه می دهد – یک ضربه


دانشمندان اخیراً توانسته‌اند ترکیبات شیمیایی خاصی را کشف کنند که می‌توانند سلول‌ها را به حالت جوان‌تر تبدیل کنند.

من گزارش میدم تکناکبسیاری از ما با اکراه پیری را به عنوان بخشی از زندگی می پذیریم، اما شاید دیگر نباید پیری را به عنوان بخشی از زندگی بپذیریم. یک مطالعه جدید توسط دانشمندان دانشکده پزشکی هاروارد، ترکیبات شیمیایی را شناسایی کرده است که می توانند سلول ها را به حالت جوان تر بازگردانند، راه را برای درمان اثرات پیری هموار می کنند و مقرون به صرفه تر از ژن درمانی هستند.

یک ژنوم ممکن است حاوی تمام داده های ژنتیکی مورد نیاز برای ساختن یک اندام باشد، اما منبع کامل آن نیست. برای این منظور یک لایه اطلاعات اضافی روی خود دارد که به آن «اپی ژنوم» می گویند و سلول های مختلف را به سمت فعالیت ژن های خاصی که برای عملکرد آنها حیاتی هستند هدایت می کند. به عبارت دیگر، ژنوم مانند یک دستورالعمل است، در حالی که اپی ژنوم فهرستی است که سلول های قلب را به بخشی از شغل خود، سلول های مغز را به بخشی از شغل خود و غیره هدایت می کند.

در سال 2006، گروهی از دانشمندان ژاپنی مولکول هایی به نام فاکتورهای یاماناکا را کشف کردند که اپی ژنوم را دوباره برنامه ریزی می کند تا سلول های بالغ را به حالت سلول بنیادی برگرداند. این کشف برنده جایزه نوبل از آن زمان به تحقیقات گسترده ای در زمینه سلول های بنیادی پرتوان القایی و درمان های ضد پیری منجر شده است.

تیمی از محققان در دانشکده پزشکی هاروارد قبلا از ژن درمانی برای انتقال عوامل یاماناکا به موش ها استفاده کرده اند که به طور موثر اپی ژنوم را بازنشانی کرده و علائم پیری را معکوس می کند. با این حال، ژن درمانی می تواند گران باشد و انجام آن برای بیماران دشوار باشد، بنابراین در یک مطالعه جدید، محققان مواد شیمیایی را شناسایی کرده اند که ممکن است به همان روش کار کنند.

آن‌ها سیستم‌هایی از نمونه‌های سلولی را ایجاد می‌کنند که در معرض مواد شیمیایی مختلف قرار دارند و آنها را برای سیگنال‌های پروتئینی خاصی که سلامت سلول را نشان می‌دهند و سلول‌های جوان، پیر و غیرفعال را تشخیص می‌دهند، نظارت می‌کنند. با انجام این کار، تیم تحقیقاتی شش ترکیب شیمیایی را شناسایی کردند که به نظر می‌رسد قادر به بازگرداندن سلول‌ها به حالت‌های جوان‌تر هستند. این تغییر در کمتر از یک هفته اتفاق افتاد.

دیوید سینکلر، دانشمند ارشد این مطالعه گفت: «تا همین اواخر، بهترین کاری که می‌توانستیم انجام دهیم، کند کردن روند پیری بود. اکتشافات جدید نشان می دهد که اکنون می توانیم آثار آن را حذف کنیم. این فرآیند قبلاً به ژن درمانی نیاز داشت که استفاده گسترده از آن را محدود می کرد.

محققان می گویند این نوع درمان اپی ژنتیک نه تنها می تواند اثرات پیری را معکوس کند، بلکه از بیماری های رایجی مانند سرطان، آلزایمر، دیابت و بیماری های قلبی عروقی نیز پیشگیری یا درمان می کند.

البته هنوز کار زیادی برای انجام دادن وجود دارد. قبل از هر آزمایش احتمالی انسانی، آزمایش حیوانی باید انجام شود.

سینکلر گفت: این کشف جدید پتانسیل معکوس کردن اثرات پیری را تنها با یک قرص، با کاربردهای مختلف از بهبود بینایی تا درمان موثر بیماری‌های مرتبط با افزایش سن ارائه می‌دهد.

این تحقیق در مجله Aging منتشر شده است.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید