این ابزار تشخیص زخم های مشکل ساز را آسان می کند – تک ناک


دانشمندان ابزار همه کاره پزشکی جدیدی ساخته اند که می تواند برای تشخیص زخم های مشکل ساز در انسان بسیار کاربردی باشد.

به گزارش تکناک، هنگامی که کاپیتان کرک در اولین اپیزود Star Trek در سال 1966 با یک ابزار سه کاره در دست وارد صحنه شد، ابزار سنجش، اسکن و تجزیه و تحلیل داده ها یک فناوری نسبتاً مفید اما محال به نظر می آمد.

تقریباً 60 سال بعد، جستجو برای تکرار یک ابزار تشخیصی دستی مشابه، دانشمندانی از کانادا و مکزیک را بر آن داشت که Swift Ray 1 را توسعه دهند که به تلفن هوشمند متصل می شود و از اثر حرارت و فلورسانس باکتریایی برای شناسایی زخم های عفونی استفاده می کند.

Swift Ray 1 که گفته می شود اولین دستگاه فراطیفی جهان است به اندازه ای فشرده است که در جیب شما قرار می گیرد و می تواند گرمای تولید شده توسط یک ناحیه آسیب دیده را جذب کند، که به پزشکان کمک می کند تفاوت بین التهاب و عفونت را تشخیص دهند.

در یک مطالعه بالینی روی 66 زخم، دستگاه 20 مورد را غیر ملتهب، 26 مورد ملتهب و 20 مورد را عفونی تشخیص داد. هنگامی که محققان دستگاه خود را تحت یک الگوریتم یادگیری ماشینی به نام k-nearest neighbo قرار گرفتند، دریافتند این ابزار 100٪ زخم های عفونی و 91٪ زخم های غیر عفونی را شناسایی می کند.

از آنجایی که یک زخم در حال بهبود دارای درجه‌ای از قرمزی است، تشخیص اینکه چه زمانی زخم از التهاب طبیعی به عفونت بالقوه جدی تبدیل شده است، می‌تواند برای پزشک بسیار دشوار باشد.

رابرت فریزر، نویسنده مسئول از دانشگاه وسترن و شرکت پزشکی سوئیفت گفت: مراقبت از زخم یکی از گران‌ترین و نادیده گرفته شده ‌ترین تهدیدهای امروزی برای بیماران و سیستم کلی مراقبت‌های بهداشتی ما است. پزشکان به ابزارها و داده های بهتری نیاز دارند تا به بهترین نحو به بیمارانی که بی جهت رنج می برند خدمت کنند.

این دستگاه به یک تلفن هوشمند متصل می شود و با برنامه مرتبط ارتباط برقرار می کند. علاوه بر عکس‌های پزشکی این دستگاه تصاویر ترموگرافی مادون قرمز که حرارت را اندازه‌گیری می‌کند و تصویربرداری فلورسانس باکتریایی، که باعث می‌شود باکتری‌ها در معرض نور ماوراء بنفش بدرخشند را نیز ثبت می‌کند.

دکتر خوزه رامیرز-گارسیالونا، نویسنده اول این مطالعه، از مرکز بهداشت دانشگاه مک گیل، توضیح داد: تحقیقات نشان داده است که تصویربرداری باکتریایی به هدایت کار پزشکان برای برداشتن بافت غیر زنده کمک می کند، اما به تنهایی نمی تواند عفونت را شناسایی کند. ترموگرافی اطلاعات بیشتری در مورد تغییرات التهابی و گردش خونی که در زیر پوست اتفاق می‌افتد را ارائه می‌دهد.

در حالی که این نوع ابزارهای تشخیصی بصری برای مدتی در حال توسعه هستند، آنها معمولاً در یک جنبه، مانند ترموگرافی مادون قرمز، تخصص دارند. تغییرات گرما می تواند نتیجه التهاب باشد، نه عفونت، بنابراین تصویربرداری فلورسانس باکتریایی باید وارد عمل شود.

در حالی که محققان می گویند که نتایج ممکن است هنوز به بررسی بیشتر نیاز داشته باشد. به عنوان مثال، یک زخم ممکن است سرد باشد و غیر ملتهب تلقی شود، اما خون رسانی محدودی به محل آسیب داشته باشد، بنابراین تشخیص اشتباه بهبودی را به خطر می اندازد.

با این حال، یک ابزار ارزان قیمت و چند منظوره مانند این می تواند به پزشکان کمک کند تا زودتر مداخله کنند، که برای تحت کنترل گرفتن عفونت ها بسیار مهم است.

Swift Ray 1 همچنین قادر به شناسایی رنگدانه‌های مختلف پوست است، که در حالت تشخیص چشمی می‌تواند برای پزشکان دشوار باشد.

فریزر هشدار داد: این یک مطالعه آزمایشی بوده و مطالعات بعدی برنامه ریزی شده است. در مطالعات آینده گروه بزرگتری از بیماران با انواع زخم‌های مختلف باید مورد آزمایش قرار گیرند.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید