اگر گرانش زمین تنها برای 5 ثانیه ناپدید شود چه اتفاقی می افتد؟!قبل از اینکه نیوتن وجود گرانش را کشف کند، مردم حتی به آن فکر نمی کردند. گرانش زمین به قدری واضح است که تصور نبود آن برای همه ما سخت است، اما آیا تا به حال به این فکر کرده اید که اگر چنین نیروی گرانشی روی زمین وجود نداشت چه اتفاقی می افتاد؟ اولین چیزی که ممکن است به ذهن متبادر شود، شناور بودن و پرواز در اطراف زمین است (مانند چیزی که در فیلم های علمی تخیلی دیده ایم). اما حقیقت این است که فقدان این قدرت آثار دنیوی و غیرقابل تصوری دارد که نتیجه آن چندان جذاب نخواهد بود. در مقاله بعدی دی جی به این سوال از نظر علمی پاسخ خواهیم داد. با ما بمان.

جاذبه پدیده ای طبیعی است که اجسام را به هم نزدیک کرده و به سمت یکدیگر می کشد. هر چه جسم بزرگتر باشد، کشش گرانشی آن قوی تر خواهد بود. همچنین، هر چه به یک جسم نزدیکتر باشید، کشش گرانشی آن قوی تر خواهد بود.

زمین بسیار بزرگ و نزدیک به ما است، بنابراین نیروی گرانشی آن بر تمام نیروهای جزئی جاذبه بین اجسام غلبه می کند و همه افراد روی سطح این سیاره را همراه با همه چیز روی زمین نگه می دارد. این نیرو باعث می شود راه برویم، بنشینیم یا حتی نفس بکشیم!

خورشید به قدری بزرگتر از زمین است که بیش از یک میلیون زمین می تواند درون آن قرار بگیرد. گرانش خورشید نیرویی است که سیاره ما و دیگر سیارات منظومه شمسی را می چرخاند. از سوی دیگر، ماه بسیار کوچکتر از زمین است، بنابراین کشش گرانشی بسیار کمتری نسبت به زمین دارد. همین مشکل باعث می شود که فضانوردان در ماه بی وزن باشند و برای به اهتزاز درآوردن پرچم کشورشان روی سطح آن بالا و پایین بپرند یا در سفینه فضایی پرواز کنند و تجهیزات آنها در هوا معلق باشد.

حال با این اوصاف اگر نیروی جاذبه زمین از بین برود باعث نابودی کامل مردم و محیط اطراف آنها می شود. اگر سیاره زمین که با سرعت زیادی در حال چرخش است و تمام اجسام روی آن ثابت شده اند، به طور ناگهانی جاذبه خود را از دست بدهد، قطعا تمام اجسام و ساختمان ها از هم می پاشند زیرا دیگر نیرویی برای نگه داشتن آنها در سطح زمین وجود نخواهد داشت.

علاوه بر این، از دست دادن گرانش به این معنی است که جو اطراف زمین که توسط این نیرو احاطه شده است، از بین می رود و فشار هوا وجود نخواهد داشت. کمبود فشار هوا باعث می شود که گوش داخلی (داخلی ترین قسمت گوش که پشت گوش میانی قرار دارد) به سرعت فرو برود. آیا تا به حال در هنگام پرواز یا غواصی در گوش خود احساس فشار کرده اید؟ با از دست دادن گرانش، فشاری چند برابر بیشتر از آن به صورت لحظه ای به گوش وارد می شود که منجر به نابودی کامل آن می شود.

با از دست دادن گرانش و متلاشی شدن جو زمین، اکسیژن از سطح این کره خارج می شود و در نتیجه این اتفاق، تمام سازه های بتنی به یکباره فرو می ریزند. اما وقتی اکسیژن از بین برود، چه اتفاقی برای آب می افتد؟ بله، این عنصر حیاتی به سرعت به گاز هیدروژن تبدیل می شود. از آنجایی که 70 درصد بدن انسان از آب تشکیل شده است، تبدیل ناگهانی آن به هیدروژن به این معنی است که سلول ها متلاشی می شوند و همه افراد به راحتی می میرند. همه این اتفاقات در کمتر از 5 ثانیه رخ خواهند داد و حتی اگر پس از 5 ثانیه دوباره گرانش زمین بازگردد، هیچ یک از ما زنده نخواهیم بود.

اینها تنها بخشی از وقایعی هستند که ممکن است با ناپدید شدن گرانش زمین رخ دهند. اما خوشبختانه این نیروی حیاتی راه به جایی نمی برد و ما همچنان می توانیم روی زمین زندگی کنیم و از آن لذت ببریم. فکر کردن به این نکات گاه آشکار می تواند به ما کمک کند تا قدر چیزهایی را که داریم بدانیم و به خاطر مشکلات کوچک و بی اهمیت خود و دیگران را آزار ندهیم.


Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید