اپل آیفون 14 و آیفون 14 پلاس را با USB-C دوباره راهی بازار می‌کند
به نظر می‌رسد اپل قصد دارد مدل‌های فعلی آیفون 14 و آیفون 14 پلاس را با درگاه USB-C دوباره روانه بازار کند. این کار باعث خواهد شد تا اپل همچنان بتواند گوشی‌های خود را تا سال 2024، یعنی زمانی که قانون اتحادیه اروپا درباره الزام استفاده از USB-C به‌عنوان استاندارد جهانی آغاز می‌شود، بفروشد.

طبق شایعات، رویداد اپل برای معرفی سری آیفون 15 در اواخر شهریورماه برگزار خواهد شد. اپل احتمالا برای تبعیت از قانون جدید اتحادیه اروپا، به جای پورت لایتنینگ از درگاه USB-C در این سری استفاده خواهد کرد. با این‌حال، به نظر می‌رسد که اپل می‌خواهد درگاه USB-C را به چند مدل آیفون 14 نیز بیاورد.

اطلاعات به دست آمده از کد بتای tvOS 17، شش مدل آیفون جدید را نشان می‌دهد که چهار مدل آن‌ها به‌عنوان آیفون 15، آیفون 15 پلاس، آیفون 15 پرو و آیفون 15 پرو مکس شناسایی شده‌اند و دو مدل دیگر نسخه‌های جدید آیفون 14 و آیفون 14 پلاس خواهند بود. وجه تمایز این دو مدل با مدل‌های فعلی آیفون 14 و 14 پلاس فقط در درگاه USB-C خواهد بود.

گفتنی است اپل معمولا با معرفی مدل‌های جدید آیفون پرو، نسل قبلی آن‌ها را کنار می‌گذارد، اما مدل‌های پایه (غیرپرو) را به‌عنوان گزینه‌های میان‌رده همچنان حفظ می‌کند. بنابراین، با توجه به اینکه قانون جدید اتحادیه اروپا قرار است از سال 2024 اجرایی شود، اپل اگر بخواهد مثل گذشته عمل کند، باید پورت‌های لایتنینگ آیفون 14 و آیفون 14 پلاس را به USB-C ارتقا دهد تا همچنان بتواند به فروش آن‌ها ادامه دهد.

اپل درگاه لایتنینگ را برای اولین بار در سال 2012 معرفی کرد که یک تغییر بزرگ برای کاربران اپل محسوب می شد. این پورت، جمع‌وجورتر و بهتر از پورت 30 پین قبلی بود. لایتنینگ همچنین هم سریع‌تر و هم راحت‌تر از درگاه microUSB گوشی‌های اندرویدی محسوب می‌شد. اما این درگاه حالا دیگر هم از نظر امکانات و هم سرعت نسبت به USB-C منسوخ محسوب می‌شود. البته اپل در مدل‌های مک‌بوک خود و همچنین بسیاری از مدل‌های آیپد از درگاه USB-C استفاده کرده است. اما این شرکت تا قبل از تصویب قانون جدید اتحادیه اروپا، ظاهرا اپل هیچ برنامه‌ای برای مهاجرت به USB-C در آیفون‌های خود نداشته است.

تنها سوالی که باقی می‌ماند این است که آیا اپل در مدل‌های آیفون 15 پرو از همان پورت‌های ارتقایافته‌ USB-C در مک‌‌بوک‌های خود که از اتصال تاندربولت پشتیبانی می‌کنند استفاده خواهد کرد یا خیر. باید منتظر بمانیم و ببینیم.
Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید