اهمیت سئو سایت – اهمیتی از اصول سئو


ی  مهم ترین اهمیت سا مهمیتاهمیت سئو سایت از نظر سایت متاوبز : 

امروزه گوگل بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی مردم شده است به‌طوری‌که بیش‌از ۶۰ درصد از مردم جهان در طول روز، حداقل یک‌ بار برای یافتن پاسخ سئوالات خود از موتورهای جست‌وجوی گوگل کمک می‌گیرند. از این رو داشتن یک سایت موفق برای همه کسب‌وکارها می‌تواند باعث پیشرفتی چشمگیر در بین رقبای آن حرفه شود. اینجا است بحث ارتقای سایت و اصول سئو مطرح می‌شود.

سئو (SEO) در واقع به‌معنی «بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جست‌وجو» و مخفف عبارت Search Engine Optimization می‌باشد. درحقیقت سئو مجموعه کارهایی است که برای بهبود رتبه سایت از نظر موتورهای جست‌وجو گوگل انجام می‌دهیم.
مثلا تصور کنید شما قصد خرید اینترنتی یک فلش مموری را دارید. با سرچ جمله «خرید فلش مموری» ده‌ها یا شاید صدها سایت به شما پیشنهاد خواهد شد. سایت‌هایی که اصول سئو را بهتر و کامل‌تر رعایت نمایند، از نظر موتورهای جست‌وجوی گوگل معتبرتر شناخته شده و در صدر نتایج پیشنهاد شده قرار خواهند گرفت.

چرا سئو مهم است ؟

چرا اصول سئو مهم است؟

در مثال مطرح شده، شما کدام سایت را برای خرید فلش انتخاب می‌کنید؟ طبیعتا این از حوصله هر فردی خارج است که تک تک سایت‌های پیشنهاد شده را بررسی کند و از بین آن‌ها سایتی معتبر انتخاب کرده و اقدام به خرید نماید. طبق آمار حدود ۵۰ درصد از کلیک‌ها مربوط به سه مورد اول پیشنهاد شده در گوگل می‌باشد. ۴۰ درصد نیز به بقیه گزینه‌های پیشنهاد شده موتور جستجو گوگل در صفحه اول اختصاص می‌یابد و از بین مجموع کاربران گوگل، تنها ۱۰ درصد صفحه دوم و سوم پیشنهادات را انتخاب می‌کنند.

چرا اصول سئو مهم است؟ در مقاله اهمیت سئو

اگر سایت شما جزو پیشنهادات نخست گوگل نیست باید بگوییم شما مخاطبان خود را از دست داده‌اید! شما با بهینه‌سازی سایت خود، در اصل باعث افزایش دسترسی به آن خواهید شد. به‌طورکلی تولید محتوای با کیفیت اولین قدم است، قدم بعدی و مهم‌تر این است که اطمینان حاصل کنید آیا کاربران محتوای شما را خواهند دید؟

آیا باید به طور مداوم به دنبال اصول سئو سایت باشیم؟

بله، قطعا باید به‌طور مستمر در تلاش برای ارتقای سئوی سایت باشیم. باید گفت سئو مهم است و ادامه دادن آن مهم‌تر. بسیاری از افراد این تصور را دارند که بعد از بهبود رتبه سایت و قرارگیری در بین پیشنهادات نخست گوگل، می‌توان دست از سئو سایت کشید و به‌صورت غیر تخصصی به فعالیت سایت ادامه داد! با این کار نه تنها رتبه سایت تثبیت نخواهد شد بلکه شاهد کاهش و پسرفت آن خواهید بود.

به‌یاد داشته باشید ایجاد اعتبار و اطمینان یک شبه غیر ممکن است و برای جلب اعتماد موتورهای جستجوی گوگل و بهبود رتبه، نیازمند فعالیت مداوم و خستگی‌ناپذیر همین‌طور طی زمانی طولانی و صبر و حوصله سرشار هستید. همچنین فراموش نکنید چنانچه در میانه راه متوجه شدید موفقیتی کسب نکردید باید استراتژی خود را تغییر دهید نه اینکه به کل آن را کنار بگذارید.

فرایند سئو شامل چه بخش های است؟

برای ارتقای سئو و پیشرفت روزافزون سایت خود، نیازمند برنامه‌ای حساب شده و دقیق هستید. در حالت کلی اصول سئو شامل سه فرآیند بسیار مهم است که درصورت عدم انجام هریک از این فرایندها، شاهد رشد چندانی در سایت خود نخواهید بود. این فرایندها به‌شرح زیر است:

سئو داخلی (on-page SEO)

سئو داخلی شامل محتواهای داخل سایت است که باید کاملا سئو شده باشند. نکته بسیار مهم در این مورد، استفاده از مطالب مفید و اطلاعات قابل اطمینان است. توجه داشته باشید که حتی درصورتی که سایت شما جزو اولین پیشنهادات گوگل باشد، درصورتی که محتوای شما مفید و کاربردی نباشد، مخاطب تمایلی به استفاده از مطالب شما نداشته و دیگر مراجعه‌ای به آن نخواهد داشت. درحالی‌که اگر مطالب شما مورد پسند کاربران قرار بگیرید در زمان‌های آتی و در موضوعات گوناگون نیز حتی اگر سایت شما جزو پیشنهادات اول گوگل نباشد باز هم مخاطب مایل خواهد بود برای دریافت پاسخ پرسش خود به سایت شما مراجعه کند. همین امر باعث خواهد شد به مرور زمان سایت شما به عنوان سایتی مرجع شناخته شود.

سئو داخلی یکی از پر اهمیت ترین فعالیت های سئو

سئو خارجی (off-page SEO)

اگر بگوییم سئوی خارجی به اندازه سئوی داخلی در جذب کاربران موثر است اغراق نکرده‌ایم. سئو خارجی در حقیقت کارهایی است که با انجام آن‌ها کاربران از سایت‌های دیگران به سمت سایت ما سوق داده شوند. یکی از کاربردی‌ترین روش‌ها برای این مورد، دریافت بک لینک از سایت‌هایی معتبر است. هرچه سایت مبدا دارای اعتبار بیشتری باشد، بک لینک آن نیز باارزش‌تر خواهد بود.

توجه کنید که تا حد امکان از بک لینک‌های فروشی استفاده نکنید. هوش مصنوعی گوگل توانایی شناسایی این موارد را داشته و دریافت این‌گونه بک لینک‌ها نه تنها تاثیر مثبتی نخواهد داشت، بلکه ممکن است تاثیرات مخرب جبران ناپذیری نیز به‌همراه داشته باشد.

سئو تکنیکال (technical SEO)

در فرایند سئو تکنیکال به مسائل فنی سایت، کدهای برنامه‌ نویسی، ربات‌ها، موتور جست‌وجو و… پرداخته می‌شود. اصولا سایت‌ها می‌بایست از لحاظ ساختار، زیبایی، امنیت و..‌. مورد تایید موتورهای جست‌وجو و کاربران باشد‌. از این رو توصیه می‌کنیم چنانچه تخصص کافی در این زمینه ندارید حتما از افراد متخصص که تجربه کافی در مسائل فنی سایت‌ها و اصول سئو را دارند کمک بگیرید.

مبحث اصول سئو بسیار طولانی و پیچیده است که ما در این مطلب به‌طور بسیار مختصر به آن اشاره می‌کنیم برای کسب اطلاعات دقیق‌تر می‌تواند به صفحه مهم‌ترین اصول سئو مراجعه کنید.

● هرگز از محتواهای کپی استفاده نکنید. مهم‌ترین اصل در سئو استفاده از محتوای یونیک و منحصربه‌فرد در سایت می‌باشد.
● در انتخاب کلمه کلیدی دقت کنید. استفاده از کلمه کلیدی نامناسب و یا عدم رعایت چگالی درست آن می‌تواند زحمات شما برای تولید یک محتوا باکیفیت را به هدر دهد.
● به عنوان و متای محتوای خود دقت کنید. توجه داشته باشید که این عنوان و متا است که مخاطب را مشتاق به کلیک کردن روی سایت شما می‌کند.
● در هر حیطه‌ای که فعالیت می‌کنید سعی کنید سایتی جامع درمورد آن داشته باشید.
● هرگز بک لینک داخلی و خارجی را فراموش نکنید.
● از درج مطالب بسیار طولانی یا بسیار کوتاه، اطلاعات غلط یا ناقص، درج مطالبی بر خلاف هنجار‌های جامعه و… جدا خودداری کنید.
● و…

همان طور که گفته شد قدم اول برای گسترش کسب و کار خود به سمت گوگل، راه‌اندازی یک سایت و تولید محتوا در آن است، و قدم بعدی که بسیار حائز اهمیت است، ارتقای سئوی سایت می‌باشد. اما احتمالا می‌پرسید بهبود سئوی سایت چه مزیتی دارد که مدام بر آن اشاره می‌شود؟ در ذیل به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

افزایش اعتبار

مسلما شما هم تجربه کرده‌اید برندهایی که مدام در تبلیغات تلویزیونی از آن‌ها نام برده می‌شود دارای اعتبار و شهرت بسیار بیشتری هستند. این حقیقت در دنیای مجازی نیز وجود دارد. سایت‌هایی که مدام در اولویت‌های اول گوگل قرار می‌گیرند شناخته شده‌تر هستند و از نظر مردم اعتبار بیشتری دارند و طبیعی است که انتخاب خیل کثیری از مردم هستند‌. درواقع اصول سئو با ایجاد پایه‌ای قوی برای هر وب‌سایت باعث ایجاد اعتبار و اعتماد نزد کاربران می‌شود.

تعیین جایگاه کسب و کار

با تحلیل سایت می‌توانیم راندمان سایت را ارزیابی کرده و از جایگاه کسب و کار خود آگاهی کسب کنیم. همچنین از رفتار مخاطبان می‌توان به نقاط ضعف و قوت کسب و کار پی برد.

صرفه جویی

بهبود سئو قطعا بی‌هزینه نیست اما در مقایسه با سایر روش‌هایی تبلیغاتی بسیار کم‌‌هزینه‌تر و در آینده بسیار پربازده‌تر است. بنابراین می‌توان گفت هزینه‌عای بازاریابی سئو یک هزینه نیست بلکه سرمایه‌کذاری است.

افزایش چشمگیر فروش

درصورت ارتقا و بهینه سازی سایت شاهد افزایش روزافزون فروش در سایت خود خواهید بود. اگر سایت شما یکی از سه سایت نخست پیشنهادی در صفحه اول باشد، این افزایش فروش چندبرابر نیز خواهد بود. درواقع شما با داشتن یک سایت بهینه، علاوه بر داشتن مشتری‌های محلی، مشتری‌هایی از سرتاسر ایران خواهید داشت.

تبلیغ رایگان یکی از

با ارائه مطالب کاربردی، مفید و موردپسند کاربران همچنین رعایت اصول سئو، به تدریج گوگل سایت شما به عنوان اولین سایت پیشنهادی انتخاب خواهد کرد و این خود یک تبلیغ عالی و رایگان است. طبیعتا شما برای شناخته شدن در سطح کشور نیازمند صرف هزینه‌های هنگفت هستید درحالی که با ارائه مطالب کاربردی و رعایت اصول سئو ، گوگل این کار را به طور رایگان برای شما انجام خواهد داد.

رقیب های خود را دست کم نگیرید

درنظر داشته باشید تمام مطالبی که در این مقاله گفته شد، در دسترس رقیبان شما نیز قرار دارد! در واقع رقبای شما نیز به اندازه شما از اهمیت سئو برای سایت خود اطلاعات دارند بنابراین برای رسیدن به صدر رتبه‌بندی گوگل راه آسانی پیش رو ندارید. چیزی که بسیار حائز اهمیت است استمرار در فعالیت‌های سایت طبق اصول سئو است. بسیاری از سایت‌هایی فروشگاهی یا خدماتی تنها به‌دلیلی ناامیدی یا خسته شدن از ادامه کار صرف نظر کرده‌اند و در این بین سایت‌هایی موفق شده‌اند که فعالیت مدون داشته و هیچ گاه از تلاش دست نکشیده‌اند.
علاوه بر این، الگوریتم‌های سئو سالانه هزاران بار تغییر می‌کند و شما برای موفقیت و پیشی گرفتن از رقبای خود باید به‌ هیچ عنوان از این تغییرات جا نمانید.

نتیجه گیری اهمیت سئو

رعایت اصول سئو اصلی‌ترین چالش در راه‌اندازی و اداره سایت می‌باشد که با رعایت آن می‌توانید علی‌رغم صرفه‌جویی در هزینه‌های خود، شاهد افزایش اعتبار، افزایش فروش و تبلیغاتی موثر باشید. علاوه‌براین در صورت فعالیت مدون در مقایسه با رقبای خود شاهد پیشرفت بسیار چشمگیرتری خواهید شد. چنانچه اطلاعات کافی درمورد قوانین سئو و ارتقای سایت ندارید می‌توانید با مشاورین و متخصصین باتجربه ما در تماس باشید.

شما میتوانید در نظر سنجی سایت ما شرکت کنید و یا در قسمت انجمن متاوبز سوالات خود را بپرسید .

 

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید