انقلابی در فشرده‌سازی ویدئو با تنسور G3 و پشتیبانی از AV1


تراشه نسل جدید گوگل به نام تنسور G3 که در سری پیکسل ۸ به‌کار رفته، از ویژگی حیرت‌انگیزی با نام پشتیبانی داخلی از کدگذاری AV1 برخوردار است.

به‌گزارش تک‌ناک، فشرده‌سازی ویدئو و پشتیبانی از AV1 تراشه تنسور G3 را به اولین پردازنده گوشی‌های هوشمند تبدیل می‌کند که می‌تواند ویدئوهای AV1 را پردازش کند.

نکته مهم این است که این پردازنده می‌تواند ویدئوها را با کیفیت 4K و سرعت ۶۰ فریم‌بر‌ثانیه کدگذاری کند. کدگذاری AV1 استاندارد جدید فشرده‌سازی ویدئو است که درمقایسه‌با کدگذاری قدیمی‌تر H.264، کیفیت و فشرده‌سازی بهتری را ارائه می‌دهد.

میشل رحمان، یکی از متخصصان نام‌آشنای حوزه فناوری، با به‌اشتراک‌گذاشتن بخشی از کد، پشتیبانی پردازنده تنسور G3 از کدگذاری AV1 با کیفیت 4K و سرعت ۶۰ فریم‌بر‌ثانیه را تأیید کرد. این قابلیت تنسور G3 را جلوتر از رقبایی مانند کوالکام، مدیاتک و سامسونگ درزمینه کدگذاری ویدئو قرار می‌دهد.

بااین‌حال، نکته‌ای مهم وجود دارد: با وجود پشتیبانی Tensor G3 از کدگذاریAV1، درحال‌حاضر هیچ اپلیکیشن پرکاربردی، از‌جمله اپلیکیشن دوربین گوگل، نمی‌تواند از این قابلیت برای کدگذاری ویدئو با کیفیت 4K و سرعت ۶۰ فریم‌بر‌ثانیه استفاده کند.

بدون پشتیبانی نرم‌افزاری، کاربران نمی‌توانند به‌طور مستقیم از این قابلیت سخت‌افزاری بهره ببرند. بنابراین، فقدان پشتیبانی از کدگذاری AV1 در سایر تراشه‌ها ممکن است به‌دلیل نگرانی‌های مربوط به سازگاری باشد. درحال‌حاضر، فرمت H.264 همچنان کدی پرکاربرد و پشتیبانی‌شده است که امکان مشاهده آسان ویدئوها را در دستگاه‌های مختلف فراهم می‌کند.

شایان ذکر است که تراشه A17 Pro اپل که در مدل‌های آیفون ۱۵ پرو به‌کار رفته، از کدگذاری AV1 پشتیبانی می‌کند؛ اما قابلیت کدگذاری آن را ندارد. احتمالاً گوگل در نسخه‌های بعدی تراشه تنسور، پشتیبانی از کدگذاری AV1 را معرفی و اپلیکیشن دوربین خود را برای استفاده از این قابلیت به‌روزرسانی می‌کند. بااین‌حال، تا زمانی‌که اپلیکیشن‌ها از کدگذاری AV1 با کیفیت 4K و سرعت 60 فریم‌بر‌ثانیه پشتیبانی نکنند، نمی‌توان قابلیت منحصر‌به‌فرد تنسور G3 را مزیتی کاربردی برای کاربران دانست.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید