استفاده از داروی دیابت برای درمان بیماری های خود ایمنی – Tekknock


مطالعه محققان دانشگاه سوانسی نشان داده است که کاناگلیفلوزین، دارویی که معمولا برای درمان دیابت نوع 2 استفاده می شود، ممکن است کاربردهای درمانی موثری برای بیماری های خود ایمنی نیز داشته باشد.

من گزارش میدم تکناکتحقیقات نشان می دهد که کاناگلیفلوزین که به نام اینوکانا نیز شناخته می شود، می تواند به طور موثر در مبارزه با بیماری های خودایمنی مانند آرتریت و لوپوس اریتماتوز استفاده شود. این به این دلیل است که این دارو سلول های T را که بخشی حیاتی از سیستم ایمنی هستند، هدف قرار می دهد.

Canagliflozin دارویی است که سطح قند خون را در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کنترل می کند، اما محققان نقش غیرمنتظره ای را برای این دارو در سیستم ایمنی بدن انسان کشف کرده اند.

تحقیقات موجود گزارش می دهد که هدف قرار دادن متابولیسم سلول های T در بیماری های خودایمنی ممکن است به مزایای درمانی منجر شود. سلول های T نوعی گلبول سفید هستند که به بدن در مبارزه با عفونت و بیماری کمک می کنند، اما در بیماری های خودایمنی دیده می شود که این سلول ها به بافت های سالم حمله می کنند.

مطالعه جدیدی که در مجله Cell Metabolism منتشر شده است نشان می دهد که کاناگلیفلوزین فعال شدن سلول های T را کاهش می دهد و ممکن است به عنوان درمانی برای بیماری های خودایمنی با واسطه سلول های T استفاده شود.

دکتر نیک جونز، نویسنده ارشد این مطالعه گفت: «یافته‌های ما قابل توجه هستند، زیرا پایه‌ای را برای توسعه بالینی کاناگلیفلوزین برای درمان برخی بیماری‌های خودایمنی فراهم می‌کنند. از آنجایی که این دارو در حال حاضر به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد و دارای مشخصات ایمنی شناخته شده در انسان است، می تواند به طور موثر سریعتر از هر داروی جدید توسعه یافته به بیمارستان ها برسد و فواید ارزشمندی را برای بیماران مبتلا به بیماری های خودایمنی سریعتر به ارمغان می آورد.

بن جنکینز، نویسنده اول این مطالعه گفت: شناسایی نقش‌های جدید برای داروهایی که در حال حاضر در سایر بیماری‌ها استفاده می‌شوند، یک حوزه تحقیقاتی هیجان‌انگیز است. با توجه به اینکه تحقیقات ما در درجه اول بر متابولیسم سلول های ایمنی متمرکز است، امیدواریم که مزایای درمانی یافته های ما برای طیف گسترده ای از بیماری ها قابل استفاده باشد. محققان امیدوارند که کاناگلیفلوزین برای درمان برخی بیماری های خودایمنی در آینده وارد یک آزمایش بالینی شود.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید