از لامپ تا چرخ خیاطی؛ ده اختراع معروف که حاصل دزدیدن ایده های دیگران است!


طی ده سال گذشته، بسیاری از شرکت‌های میلیارد دلاری مانند اوبر و فیس‌بوک با رسوایی‌های مالکیت معنوی مواجه شده‌اند و متحمل زیان‌های هنگفتی شده‌اند. اما آیا همه مخترعان مشهور ایده های نابی داشتند یا نه؟ اختراع دزدی به خصوص در دوران باستان بسیار رایج بود، زیرا ثبت اختراع و اثبات اولین بودن آن بسیار دشوارتر بود.

با کمک اینترنت و انجام تحقیقات فراوان متوجه شدیم که مشهورترین مخترعانی که اختراعات مهمی مانند لامپ و رادیو دارند ایده های خود را از دیگران دزدیده اند! در زیر به 10 ایده میلیاردی که حاصل دزدی فکری است نگاه می کنیم.

1. بازی انحصاری

بازی Monopoly یکی از اختراعات بزرگ در صنعت سرگرمی آمریکا محسوب می شود که در واقع توسط یک زن اختراع شده است. این بازی در سال 1903 توسط زنی به نام الیزابت مگی اختراع شد. او این بازی را “بازی مالکین” نامید و قصد داشت عواقب غم انگیز مالاچی را نشان دهد. با این حال، بسیاری از مردم هنوز چارلز دارو را مخترع بازی مونوپولی می دانند، حتی اگر او فقط نام خود را بر روی اختراعی قرار داد که ایده او نبود.


2. چرخ خیاطی

اولین نامی که با شنیدن چرخ خیاطی به ذهن خیلی ها خطور می کند سینگر است. بدون شک شرکت سینگر معروف ترین و یکی از قدرتمندترین شرکت های فعال در زمینه تولید چرخ خیاطی می باشد. با این حال، طبق تاریخچه کمبریج، آیزاک سینگر و کمپانی سینگر ایده چرخ خیاطی را از مردی به نام الیاس هاو دزدیدند. هاو در نهایت از سینگر شکایت کرد و در دادگاه پیروز شد.


3. تلویزیون

اگرچه طبق کتب درسی تلویزیون توسط شخصی به نام ولادیمیر زوریکین برای شرکتی به نام RCA Electronics اختراع شد، اما در حقیقت این دستگاه توسط فیلو تیلور فارنسورث اختراع شد که 156 اختراع دیگر را نیز به ثبت رساند.

Farnsworth تلویزیون را در سال 1927 در سن 21 سالگی اختراع کرد و 3 سال بعد Zorikin برای دیدن اختراع Farnsworth از آزمایشگاه بازدید کرد و ایده او را دزدید. پس از یک دهه جنگ در دادگاه، فیلو برنده شد و حق امتیاز دریافت کرد.


4. تلفن

در اواخر دهه 1800 رقابت بزرگی برای ایجاد اولین تلفن وجود داشت و دو رقیب الیشا گری و الکساندر گراهام بل بودند. اگر نام الیشا گری را نشنیده اید، احتمالاً به این دلیل است که در مدرسه به شما یاد داده اند که بل نابغه ای بود که اولین وسیله ای را اختراع کرد که می توانست صداهای قابل فهم را منتقل کند.

در 14 فوریه 1876، هر دو دانشمند موفق به ثبت اختراع خود شدند، اما معلوم شد که گراهام بل به اداره ثبت اختراع پول پرداخته است تا بفهمد این اختراع واقعاً چگونه کار می کند! به همین دلیل، الیشا گری اغلب مخترع اصلی تلفن در نظر گرفته می شود، اگرچه او هرگز اعتباری را که شایسته آن بود دریافت نکرد.


5. لیزر

گوردون گولد چیزی را اختراع کرد که او آن را تقویت نور به روش تابش القایی یا لیزر نامید. او چیز مهمی اختراع کرده بود، اما احساس کرد که باید طرح لیزر خود را قبل از ثبت اختراع کامل کند. متاسفانه این اشتباه باعث شد تا دو نفر از همکارانش ایده او را بدزدند و دو سال بعد در سال 1959 ثبت اختراع را به نام خود ثبت کردند. البته گوردون پس از 30 سال تلاش توانست این اختراع را به نام خود کپی رایت کند و میلیون ها دلار برای آن دریافت کرد.


6. رادیو

در دهه آخر قرن نوزدهم، نیکولا تسلا کشف کرد که می تواند از سیم پیچ های باردار الکتریکی خود برای انتقال پیام در فواصل دور استفاده کند. او حتی در سال 1900 یک حق اختراع برای آن به ثبت رساند. در آن زمان، مخترع جوانی به نام مارکونی سعی کرد با استفاده از پتنت های تسلا چیزی مشابه بسازد. او سرانجام موفق به ساخت دستگاه ارسال پیام های رادیویی شد و همه او را مخترع رادیو شناختند. این موضوع تسلا را بسیار عصبانی کرد. با این حال، تسلا در طول زندگی خود هرگز پولی برای طرح دعوا نداشت. با این حال، بعد از مرگش در سال 1943، او را اختراع رادیو دانستند.


7. فیس بوک

توصیه می کنیم حتما فیلم جذاب شبکه اجتماعی را تماشا کنید. همانطور که فیلم نشان می دهد، ایده اصلی فیس بوک اصلاً متعلق به مارک زاکربرگ نبود. ایده اولیه از دو برادر به نام‌های کامرون و تایلر وینکلواس و دیویا نارندا بود که به او برای انجام کارهای فنی سایت اعتماد کردند. با این حال، زاکربرگ با درک پتانسیل این ایده، فیس بوک را در چند روز با حمایت مالی یکی از دوستانش راه اندازی و راه اندازی کرد. زاکربرگ تنها 19 سال داشت که این سایت را در سال 2004 راه اندازی کرد. سه سال بعد، در سال 2007، فیس بوک مبلغی را به سه دانشجوی هاروارد پرداخت کرد تا پرونده را حل و فصل کنند.


9. لامپ

جالب است بدانید که توماس ادیسون نه کاشف الکتریسیته بود و نه مخترع لامپ. در واقع مخترع اصلی لامپ هاینریش گوبل بود که در سال 1854 آن را به ادیسون فروخت. در آن زمان ادیسون هیچ کاربرد خاصی برای این اختراع ندید! با این حال، مدت کوتاهی پس از مرگ گوبل، او حق اختراع لامپ را با قیمتی بسیار ناچیز از بیوه اش خرید و ادعا کرد که مخترع لامپ است!


10. ماشین بخار

احتمالاً جیمز وات را به عنوان مخترع مدرن ماشین بخار می شناسید. اما بد نیست بدانید که جیمز وات در واقع کار دو مخترع اصلی یعنی توماس نیوکومن و جان اسمیتون را ادامه داد. این دو مرد قبلاً اولین نمونه های موتور بخار را تولید کرده بودند.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید