اجرای عملکرد فراخوانی ویندوز 11 روی پردازنده های پشتیبانی نشده


توانایی Recall در ویندوز 11، که به شما امکان می دهد به سرعت به فعالیت های قبلی خود بازگردید، روی پردازنده هایی کار می کند که به طور رسمی توسط مایکروسافت پشتیبانی نمی شوند..

من گزارش میدم مجرد، علاقه مندان به ویندوز 11 در حال حاضر در پیش نمایش 24H2 ویندوز 11 با ویژگی جدید و بحث برانگیز Recall سر و کار داشته اند و توانسته اند با کمی سرهم بندی آن را روی پردازنده های مبتنی بر Arm کار کنند. اگرچه ویژگی Recall در پیش نمایش به روز رسانی اخیر ویندوز 11 24H2 وجود داشت، مایکروسافت روشن کرده است که این ویژگی روی رایانه های شخصی فعلی کار نخواهد کرد. زیرا به یک کامپیوتر Copilot Plus نیاز دارد.

به عبارت دیگر، برای اجرای Recall و سایر ویژگی‌های جدید هوش مصنوعی در ویندوز 11 نسخه 24H2، به دستگاهی با NPU (واحد پردازش عصبی) قدرتمند نیاز دارد که در حال حاضر فقط تراشه‌های سری اسنپدراگون X (Elite یا Plus) آن را ارائه می‌کنند. اگرچه لپ‌تاپ‌های Snapdragon هنوز در دسترس نیستند، اما افشاگری به نام Albacore موفق شد ویندوز 11 24H2 و ویژگی Recall را روی یکی از پردازنده‌های Arm فعلی اجرا کند.

در یک پست در شبکه اجتماعی X، می توانید ویدیویی از فراخوانی عملکرد Recall در رایانه شخصی ویندوز 11 معمولی (غیر Copilot Plus) را مشاهده کنید. همانطور که Albacore می گوید، ویدئو حالت Screenray را در عمل نشان می دهد، که به حالت حساس به محتوا اشاره دارد که وقتی چیزی با Recall پیدا و انتخاب می شود فعال می شود.

همانطور که می بینید، اگر نتیجه جستجوی شما یک فایل متنی باشد، Screenray گزینه هایی را در اختیار شما قرار می دهد که چه کاری انجام دهید، یا اگر یک فایل تصویری است، گزینه هایی برای کپی کردن تصویر یا باز کردن آن برای ویرایش در برنامه دریافت خواهید کرد.

TechRadar می نویسد که دیدن این ویژگی بر روی یک پردازنده کم قدرت (مانند سیلیکون جدید Snapdragon X) جالب خواهد بود. اما در عین حال نشان می دهد که چرا این NPU مورد نیاز است. همانطور که احتمالا متوجه شده اید، تعامل با Recall و Screenray در اینجا کمی کند به نظر می رسد. کاری که NPU انجام می دهد این است که یک شتاب دهنده اختصاصی هوش مصنوعی برای اطمینان از اجرای روان تر این فرآیند ارائه می دهد.

همچنین ویژگی مذکور همچنان در نسخه پیش نمایش در حال آزمایش است که به عملکرد روان تر کمکی نمی کند. Albacore حتی امیدوار است که Recall را نه تنها بر روی تراشه های فعلی ARM، بلکه در پردازنده های فعلی AMD و Intel (x86) نیز راه اندازی کند، که همچنین نمی توانند به طور رسمی این ویژگی را پیاده سازی کنند.

اگر این اتفاق بیفتد، می‌توانیم انتظار تجربه‌ای مشابه با آنچه در اینجا می‌بینیم داشته باشیم. اما این هنوز ممکن نیست. زیرا مایکروسافت تنها بسته های مدل یادگیری ماشین بازو را برای تولیدکنندگان لپ تاپ ارائه کرده است. این بسته ها هنوز برای پردازنده های AMD یا Intel در دسترس نیستند. چون نیازی به آنها نیست.

در نهایت باید بگوییم که این یک راه حل موقت جالب است. اما احتمالاً ایده خوبی نیست که Recall را روی رایانه‌ای که برای آن طراحی نشده است اجرا کنید. زیرا گاهی اوقات عملکرد سیستم می تواند واقعا کند باشد. به عنوان مثال، هنگامی که یک کتابخانه بزرگ و گسترده از عکس های فوری انباشته شده است. مطمئناً دلایل قانع‌کننده‌ای وجود دارد که چرا مایکروسافت نیاز NPU را مشخص کرده است.

Related Posts