اثر شگفت انگیز ورزش برای معکوس کردن اثرات پیری – یک ضربه


اخیراً دانشمندان کشف کرده اند که با افزایش سن نوع خاصی از چربی در بافت ها تجمع می یابد و ورزش می تواند این روند را معکوس کند.

من گزارش میدم تکناکمحققان دانشگاه UMC آمستردام با همکاری محققان UMC+ بافت موش و انسان را قبل و بعد از ورزش مورد بررسی قرار دادند تا به این نتیجه برسند. نتایج این مطالعه اخیرا در مجله Nature Aging منتشر شده است.

ریکلت هاتکوپر یکی از محققان این مطالعه گفت: این ایده که می‌توانیم پیری را معکوس کنیم مدت‌هاست علمی تخیلی تلقی می‌شده است، اما این یافته‌ها به ما امکان می‌دهد تا در مورد روند پیری اطلاعات بیشتری داشته باشیم. ژرژ یانسنس، نویسنده اول مقاله می گوید: «همه می گویند چاقی بخشی از پیری است، اما این درست نیست. با درک بیشتر در مورد روند پیری، می‌توانیم روش‌های جدید مداخله را نیز ابداع کنیم.

تحقیق در مورد بیماری های مرتبط با افزایش سن

در سال‌های اخیر، تحقیقات آزمایشگاهی نشان داده است که ممکن است بتوانیم با تداخل در فرآیندهای اساسی که منجر به پیری می‌شود، با بیماری‌های مرتبط با افزایش سن مبارزه کنیم. اگرچه علم به طور فزاینده‌ای در حال ترسیم چگونگی تغییر متابولیسم در طول پیری است، بخش‌های بزرگی هنوز ناشناخته مانده است.

یانسنز می گوید: می خواستیم فصل جدیدی به اطلس علمی در این زمینه اضافه کنیم. لیپیدها بخش مهمی از رژیم غذایی ما هستند و برای عملکرد سلول های بدن ما حیاتی هستند. لیپیدهای ویژه غشاهای سلولی را تشکیل می دهند و اطمینان حاصل می کنند که داخل و خارج از هم جدا می مانند.

برای افزودن این فصل جدید، تیم تحقیقاتی چگونگی تغییر ترکیب چربی در موش ها را بررسی کردند. آنها ده بافت مختلف از جمله ماهیچه، کلیه، کبد و قلب را بررسی کردند. یکی از انواع لیپیدها، بیس (مونوآسیل گلیسرو) فسفاتها یا BMPها، در تمام بافتهای حیوانات مسن افزایش یافت. سپس محققان به دنبال این بودند که ببینند آیا این اتفاق در انسان نیز رخ داده است یا خیر. اگرچه امکان بدست آوردن تعداد زیادی از بافت های مختلف وجود نداشت، تجمع BMP در نمونه های عضلانی افراد بالغ نیز مشاهده شد. در نهایت، نمونه‌های عضلانی بیشتری از افراد قبل و بعد از یک مداخله سالم که شامل یک ساعت ورزش در روز بود را تکمیل کردند و کاهش سطح BMP را در شرکت‌کنندگان فعال مشاهده کردند.

کوپر گفت: «این نتایج یک گام جدید مهم در درک ما از روند پیری است، اما مطمئناً پاسخ نهایی نیست. ما قصد داریم مطالعات بیشتری را برای درک بهتر چگونگی کمک BMPها به پیری و عواقب تجمع BMP بر روند پیری انجام دهیم، و همچنین بررسی کنیم که آیا این فرآیند فقط تحت تأثیر ورزش قرار می گیرد یا راه های دیگری برای تأثیرگذاری بر سطوح BMP وجود دارد.

Related Posts